Публікація

Щодо поширення про особу неправдивої інформації

Доброго дня. Група молодиків, які з їхніх слів “захищають населення від наркотиків” постійно розвішують оголошення про мене в яких я ніби то продаю наркотики, а також серед моїх знайомих поширюють цю інформацію. В мене є фото на самі ці листівки на яких моє зображення і неправдива інформація. Порадьте що мені робити. Дякую за відвідь.

Відповідь
Конституцією України кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань (ст. 34).
Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов’язаний неухильно дотримувати Конституції та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань відповідає обов’язок не поширювати про особу недостовірну інформацію та таку, що ганьбить її гідність, честь чи ділову репутацію.
У зв’язку з цим ст. 32 Конституції України передбачено судовий захист права спростовувати недостовірну інформацію про себе і членів своєї сім’ї.
Згідно до п. 15 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про захист гідності та честі фізичної особи, а також ділової репутації фізичної та юридичної особи» (надалі — Постанова) недостовірною вважається інформація, яка не відповідає дійсності або викладена неправдиво, тобто містить відомості про події та явища, яких не існувало взагалі або які існували, але відомості про них не відповідають дійсності (неповні або перекручені).
Під поширенням інформації слід розуміти: опублікування її у пресі, передання по радіо, телебаченню чи з використанням інших засобів масової інформації; поширення в мережі Інтернет чи з використанням інших засобів телекомунікаційного зв&#146язку; викладення в характеристиках, заявах, листах, адресованих іншим особам; повідомлення в публічних виступах, в електронних мережах, а також в іншій формі хоча б одній особі.
Поширенням інформації також є вивішування (демонстрація) в громадських місцях плакатів, гасел, інших творів, а також розповсюдження серед людей листівок, що за своїм змістом або формою порочать гідність, честь фізичної особи або ділової репутації фізичної та юридичної особи.
Фізична особа, особисті немайнові права якої порушено внаслідок поширення про неї та (або) членів її сім&#146ї недостовірної інформації, має право на відповідь, а також на спростування цієї інформації (ст. 277 Цивільного Кодексу України (надалі — ЦКУ).
Спростування недостовірної інформації здійснюється особою, яка поширила інформацію.
Статтею 277 ЦКУ також передбачено, що якщо особа, яка поширила недостовірну інформацію, невідома, фізична особа, право якої порушено, може звернутися до суду із заявою про встановлення факту недостовірності цієї інформації та її спростування.
Спростування недостовірної інформації здійснюється незалежно від вини особи, яка її поширила.
Спростування недостовірної інформації здійснюється у такий же спосіб, у який вона була поширена.
Відповідно до п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про захист гідності та честі фізичної особи, а також ділової репутації фізичної та юридичної особи» у випадку, коли особа, яка поширила недостовірну інформацію невідома, суд має право за заявою зацікавленої особи встановити факт неправдивості цієї інформації та спростувати її в порядку окремого провадження. Така заява розглядається за правилами, визначеними розділом IV Цивільного Процесуального Кодексу України.
Підсумовуючи вищевикладене, фактично, є два варіанта спростування інформації:
• на вимогу громадянина, якщо така вимога пред’явлена до осіб які розповсюджували таку інформацію і вони не мають доказів того, що опубліковані ними відомості відповідають дійсності.
• за рішенням суду, яким встановлено недостовірність такої інформації і вимагається спростувати таку інформацію.
Спростування недостовірної інформації здійснюється у такий же спосіб, у який вона була поширена.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: