Публікація

Правозахисники розпочинають консультування бажаючих щодо захисту персональних даних

Користуючись правовою неосвідченістю людей, їх персональні дані для сумнівних цілей отримують в обмін на різноманітні знижки та пільги, через анкети на інтернет-порталах тощо. Значно загрозливішою та масштабнішоою виглядає ситуація, коли персональні дані цілими базами продають банківські установи, пункти обміну валют, оператори зв’язку, компанії-роботодавці. Часто порушниками в сфері захисту права на приватність свідомо чи через халатність виступають органи державної влади чи монополісти в певній сфері надання послуг. Дійшло до того, що різноманітні бази персональних даних (в тому числі з копіями паспортів) можна придбати просто на ринку чи замовити через Інтернет. Полігон незаконного застосування отриманих персональних даних українців дуже широкий — використання у виборчих процесах (для агітації та фальсифікації виборчих документів), шахрайських комерційних махінаціях (“липові” кредити та махінації з нерухомістю), тиск на політичних опонентів чи бізнес-партнерів. Проте, найбільш небезпечною тенденцією виглядає прагнення держави через введення, контроль та об’єднання різних реєстрів з персональною інформацією до повної інформаційної контрольованості суспільства.

Вплив на ситуацію правозахисники вбачають в двох площинах. По-перше, через здійснення правової просвіти та надання правової допомоги громадянам запобігти, попередити та захистити їх право на використання та захист персональної інформації. По-друге, через здійснення моніторингу використання та захисту персональних даних виявити основні проблеми та порушників права на приватність, а також сприяти вдосконаленню відповідної нормативної бази та практики її застосування.

Наразі, починаючи з початку 2014 року фахівці організацій, котрі приймають участь в ініціативі, за всіма можливими джералами збирають та аналізують інформацію щодо порушень в сфері використання та захисту персональних даних. Розвиток протесту в Україні наприкінці 2013 – початку 2014 року додав до списку порушень нову тенденцію — незаконне розголошення та поширення персональної інформації про учасників масових мирних зібрань, що становить для останніх значну небезпеку, в тому числі і фізичну. В результаті такого моніторингу буде підготовлено, оприлюднено та поширено відповідний звіт “Хто і як незаконно використовує персональні дані українців?”.

В лютому на базі Одеської обласної організації ВГО “Комітет виборців України”, Волинської обласної громадської організації “Центр правової допомоги” (м. Ковель) та Громадської організація «Асоціація правозахисників України» (м. Львів) юристи почали надавати правові консультації та безоплатну правову допомогу громадянам, котрі постраждали внаслідок незаконного  використання своїх персональних даних. В подальшому фахівці розроблять типові алгоритми захисту порушеного права на приватність, а також виявлять конкретні справи для подальшого стратегічного судового захисту. Для громадян буде проведено інформаційно-просвітницьку мобілізаційну кампанію, складовими якої стане видання просвітницьких матеріалів та проведення тренінгів з активістами щодо убезпечення від використання їх персональних даних та варіантах захисту.

За безоплатною правовою допомогою та інформацією щодо захисту права на приватність звертайтеся:

Одеська обласна організація Всеукраїнської громадської організації «Комітет виборців України»

65091, м. Одеса, вул. Садиковська, буд. 25, (048)7164683, [email protected]

 

Волинська обласна громадська організація «Центр Правової Допомоги»

45000, Волинська обл., м. Ковель, вул. Грушевського, 14, (03352)73992, [email protected]

 

Громадська організація «Асоціація правозахисників України»

79006, м. Львів, пл. Міцкевича, 67, 5 поверх, (032)2975737, [email protected]

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: