Вплив війни на право на приватність. Дослідження УГСПЛ - Українська Гельсінська спілка з прав людини
Повернутись назад

Вплив війни на право на приватність. Дослідження УГСПЛ

Під час війни люди обмежені у реалізації своїх прав. Право на приватність – не виняток. В окремих випадках може послаблюватися судовий контроль за дотриманням цього права, а поліцейські та працівники органів правопорядку отримують більше законних можливостей до доступу до приватних даних. Ті тенденції, які проявлялися раніше, зокрема поширення системи публічного відеоспостереження, в умовах воєнного стану несуть нові ризики.

Лише за перший квартал 2024 року органи досудового розслідування зареєстрували 202 провадження за порушення недоторканності приватного життя. У 2022 році всього зареєстровано 164 провадження, а у 2023 році — 422. Суттєвий приріст зокрема пов’язаний з більшим усвідомленням механізмів захисту своїх прав громадянами.

Водночас — за 2023 рік до суду надійшло 24 провадження, з яких лише в шести суд виніс обвинувальний вирок. Різниця кількості скерованих обвинувальних актів та кількості справ, що надійшли на розгляду суду, пояснюється різними підходами до ведення статистичних даних.

Фахівці дослідили:

  • Як воєнний стан вплинув на право на приватність і чи можна його обмежувати?
  • Чи посилилося втручання у приватне життя українців?
  • Як реагують на порушення права на приватність органи влади?

Читати дослідження: «Аналіз законодавства у сфері обмежень права на приватність в умовах воєнного стану»

Дослідження підготовлені за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду  «Відродження» в рамках спільної ініціативи «Європейське Відродження України». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу чи Міжнародного фонду «Відродження».