Публікація

УГСПЛ вимагає припинити перевірки ВПО, від яких залежать пенсії та соціальні виплати

Українська Гельсінська Спілка з прав людини вимагає не тільки припинити незаконні перевірки переселенців за зареєстрованим місцем перебування, а й законодавчо врегулювати питання соціальних виплат без проведення таких перевірок. Відповідне звернення направлено Міністру соціальної політики Андрію Реві. Необхідність такої реакції викликана тим, що УГСПЛ володіє інформацією про продовження практики здійснення перевірок переселенців органами соціального захисту населення всупереч судовому рішенню та законодавству України.

Суть перевірки полягає в тому, що чиновники приходять до переселенців додому і складають акт, яким засвідчується факт наявності за зареєстрованим місцем перебування. Якщо людини там відсутня, вона позбавляється права на отримання пенсії або матеріальної допомоги.

Правозахисник та переселенець з Луганщини Микола Козирєв вважає, що це зовсім не випадковість, що перевірки переселенців продовжуються, адже діє логіка свавілля. На його думку, міністр не опікується тим, як захистити їх, жертв війни,  від матеріальних і моральних травм, а як закріпостити, щоб зекономити гроші на соціальних виплатах, навіть на пенсіях.

«До нас надходять від переселенців із різних регіонів України відомості про те, що районні соціальні служби продовжують перевірки – таке собі бюрократичне полювання за «злочинцями». Багато таких повідомлень, наприклад, із Оболонського району Києва. І це незважаючи на той факт, що, як нам повідомило Міністерство соціальної політики у особі заступника міністра М. Шамбіра, міністерство листом від 19.07.2018 №13984/0/2-18-22 «направило до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення обласних та Київської міської державних адміністрацій відповідні роз’яснення». Як це розуміти? Коли аж у трьох інстанціях суду громадянину потрібно витратити два роки – та ще й з витратою купи грошей і нервів, – щоб довести очевидний факт, що нормативний акт Уряду суперечить Конституції. Це означає, що на самій горі виконавчої влади не розуміють сутність прав людини, не поважають ані Конституцію, ані гідність людини. І зловживають у судах процесуальними правами», – акцентує Микола Козирєв.

Отже, у січні УГСПЛ звернулася із офіційними запитами до департаментів соціального захисту населення декількох областей та м. Києва з питаннями про те, чи дійсно органи соціального захисту населення проводять перевірки достовірності інформації про фактичне місце проживання/перебування ВПО.

Відповіді деяких органів влади свідчать про те, що такі протиправні дії досі вчиняються. Так, Департамент соціального захисту населення Донецької облдержадміністрації повідомив, що: «для призначення (відновлення) соціальних виплат ВПО органами соціального захисту населення складаються акти обстеження матеріально-побутових умов сім’ї. … за період  з 18.12.2018 по 25.01.2019 … складено 12,6 тис. [таких] актів…». У той же час, Департамент соціального захисту Запорізької ОДА проінформував: «… в період з 21.12.2018 по 28.01.2019 було проведено 1 142 перевірки достовірності інформації про фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщених осіб».

Такі дії посадовців – незаконні та суперечать Конституції України. Адже ще у червні 2017 року Окружний адміністративний суд міста Києва виніс постанову по справі № 826/12123/16, якою визнав нечинними низку положень деяких підзаконних нормативно-правових актів, які регламентували проведення перевірок ВПО органами соціального захисту населення. Апеляційна інстанція залишила це рішення без змін, як і Верховний суд України уже у грудні 2018 року.

«Взагалі, суд існує для того, щоб його рішення виконувалися. Якщо рішення суду не виконуються, то існування суду є недоцільним.  З огляду на вищенаведене, чинне законодавство передбачає кримінальну відповідальність за невиконання судових рішень (ст. 382 КК України). Таким чином особи, що ініціюють перевірки ВПО і проводять їх підлягають кримінальній відповідальності», – зазначає юрист УГСПЛ Євген Чекарьов.

Відтак, УГСПЛ закликає припинити проведення перевірок внутрішньо переміщених осіб та покращити процедуру призначення та відновлення соціальних виплат. Наприклад, шляхом доопрацювання проекту Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та Порядку взаємодії між органами, що призначають (відновлюють) соціальні виплати внутрішньо переміщеним особам та банком, уповноваженим на здійснення цих виплат» із врахуванням пропозицій правозахисників.

 

Довідково:

Робота проводиться в рамках програми «Права людини в дії», яка здійснюється Українською Гельсінською спілкою з прав людини за підтримки USAID, для захисту постраждалого від конфлікту населення та ВПО.

З початком збройної агресії РФ проти України, пенсіонери, що проживають на окупованих територіях Донбасу і Криму, а також внутрішньо-переміщені особи, що є пенсіонерами, стикнулися із великою кількістю проблем. До того ж в червні 2016 року Кабінет Міністрів України ще більше ускладнив порядок отримання пенсій для ВПО, прийнявши низку нормативних актів, які унеможливлюють отримання як пенсій для ВПО-пенсіонерів, так і матеріальної допомоги ВПО, якщо така особа не пройшла перевірку. До того ж, це фактично унеможливило пересування переселенців Україною, прикріпивши їх до місця перебування та зробило неможливим перебування за кордоном.

Отже, голова Громадського комітету захисту конституційних праві і свобод громадян, екс-голова правління УГСПЛ Микола Козирєв ініціював судовий позов. Правозахисник та переселенець з Луганщини вимагав скасувати ті положення нормативних актів, які впроваджують перевірки ВПО за зареєстрованим місцем перебування (проживання). Адвокатом у справі виступав юрист УГСПЛ Євген Чекарьов. Детальна інформація щодо судових рішень на користь позивача доступна тут і тут.

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах.

Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук:https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: