Публікація

УГСПЛ презентувала власні напрацювання щодо протидії злочинам на ґрунті ненависті

28 травня 2019 року Українська Гельсінська спілка з прав людини взяла участь у презентації посібників Бюро демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ) Організації з безпеки та співробітництва в Європі щодо реагування на злочини на ґрунті ненависті (ЗҐН). В процесі обговорення згаданих посібників, координатор проектів УГСПЛ щодо захисту прав представників ЛГБТКІ Максим Петров зробив презентацію нових напрацювань УГСПЛ щодо аналізу злочинів на грунті ненависті в Україні.

На заході були присутні представники державних органів (Національна поліція України, Генеральна прокуратура України), громадського сектору (Центр «Соціальна дія», правозахисний ЛГБТ Центр «Наш світ», Харківська правозахисна група, Асоціація УМДПЛ, Коаліція ромських неурядових громадських організацій України, УГСПЛ) та міжнародних організацій (Freedom House, Міжнародний Фонд «Відродження», Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ в Україні, БДІПЛ).

Присутній на заході координатор проектів УГСПЛ щодо захисту прав представників ЛГБТКІ Максим Петров відзначив високу якість проведеної роботи – рекомендації БДІПЛ написані доступною мовою, охоплюють весь спектр питань, пов’язаних із тлумаченням і розслідуванням злочинів на ґрунті ненависті, можуть бути використані як правоохоронними органами, так і громадськими організаціями.

Для найскорішої імплементації рекомендацій БДІПЛ потрібно об’єднувати зусилля усіх зацікавлених сторін, розробити план дій щодо їх втілення та почати його виконання у найближчому майбутньому.

Ведучи мову про можливості практичного застосування рекомендацій БДІПЛ, Максим Петров звернув увагу на те, що УГСПЛ у березні-травні 2019 року також розробила методичні рекомендації в цієї сфері захисту прав людини.

У своїх напрацюваннях щодо протидії ЗҐН за ознакою сексуальної орієнтації та ґендерної ідентичності (СОҐІ) УГСПЛ пропонує покращити наявну методику розслідування цієї категорії злочинів (з урахуванням міжнародних стандартів, зокрема рекомендацій БДІПЛ для України), а також розробити службову інструкцію з урахуванням міжнародних стандартів, зокрема, рекомендацій БДІПЛ для України та вказанням індикаторів ненависті для належної класифікації, яка має детально роз’яснити всі обов’язки слідчого згідно зі статтею 214 КПКУ.

У новій експертній розробці УГСПЛ, серед інших питань, аналізує дії правоохоронних органів у ситуаціях злочинів на ґрунті ненависті за ознакою СОҐІ у випадках атак на ЛГБТКІ-активістів і рекомендує Міністерству внутрішніх справ України та Національній поліції України наступне:

  1. Внести зміни у чинні нормативно-правові акти;
  2. Вжити ряд заходів у сфері комунікації та просвіти працівників поліції;
  3. Вжити заходи щодо покращення прозорості та моніторингу діяльності правоохоронців.

Ці рекомендації стосуються дій патрульних, працівників слідчо-оперативних груп, слідчих та представників інших підрозділів правоохоронних органів.

У іншій частині експертної розробки йдеться про алгоритми дій правоохоронців під час публічних заходів за участю ЛГБТКІ.

Максим Петров також зауважив, що проведене дослідження спонукало експертів УГСПЛ до розробки методик як внутрішньовідомчого, так і громадського моніторингу дій працівників поліції із дотримання прав людини для ЛГБТКІ, яка найближчим часом буде протестована в регіональному зрізі.

Українська Гельсінська спілка з прав людини виконує проект «Протидія радикалізму і популізму, захист прав ЛГБТКІ спільноти, організацій та ініціативних груп, що працюють в сфері захисту прав ЛГБТКІ і протидії дискримінації, засобами освітніх та адвокаційних заходів» за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні.

 

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: