Публікація

УГСПЛ підготувала правову позицію щодо питання допустимості показань особи, які вона давала в ході слідчого експерименту під час досудового розслідування

Сьогодні на розгляді Верховного Суду України перебуває справа, у якій піднімається правове питання допустимості показань особи, які вона давала в ході слідчого експерименту під час досудового розслідування.  Приймаючи до уваги важливість питання УГСПЛ підготувала свою правову позицію до Верховного Суду.

 

Віталія Лебідь, юристка Центру Стратегічних судових Справ УГСПЛ:

«Юристи УГСПЛ підготували правову позицію (amicus curiae) до Верховного Суду щодо застосування судами положення частини четвертої статті 95 КПК України відповідно до якої суд може обґрунтовувати свої висновки лише на показаннях, які він безпосередньо сприймав під час судового засідання. Дана норма права стала новелою КПК України 2012 року, яка була введена для боротьби із застосуванням катування відносно підозрюваного та яка суттєво збільшила гарантії захисту прав людини в ході розслідування та судового розгляду кримінальних справ.

Однак, сьогодні судова практика окреслила актуальну проблему щодо тлумачення та застосування даного положення у контексті допустимості показань особи, які були дані не під час допиту, а й у рамках інших слідчих дій (слідчих експериментів, експертиз, обшуків тощо). Адже дана норма права стосується лише такого доказу як показання, які надані особою під час допиту на стадії досудового розслідування.

Тобто, суть проблеми полягає в тому, що національні суди часто у рішеннях посилаються на показання особи, які були дані під час різних слідчих дій, не оцінюючи допустимості такого доказу згідно з частиною четвертою статті 95 КПК України.

УГСПЛ вважає, що будь які відомості, які особа надала органам досудового розслідування під час інших слідчих дій, окрім допиту, можна вважати показаннями та на них необхідно поширювати гарантії частини четвертої статті 95 КПК України. Така гарантія забезпечуватиме реалізацію права на справедливий суд та дотримання принципу недопустимості позасудових свідчень».

Повний текст правової позиції УГСПЛ до Верховного Суду України знаходиться за посиланням.

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: