Публікація

Пропозиції УГСПЛ та партнерів враховано у Заключних зауваженнях Комітету ООН проти катувань щодо Періодичного звіту Російської Федерації

Всі посилання англійською мовою

10 серпня Комітет ООН проти катувань опублікував заключні зауваження щодо шостого періодичного звіту Російської Федерації, який було розглянуто в ході останньої сесії Комітету.

На розгляд Комітету групою українських правозахисних організацій було подано альтернативний звіт щодо дотримання Росією Конвенції ООН проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або принижуючих гідність видів поводження і покарання на території окупованого нею Криму в 2014-2018 рр., співавторами якого виступили Українська Гельсінська спілка з прав людини, Регіональний центр прав людини, Медійна ініціатива за права людини та окремі експерти. Зігравши роль додаткового джерела достовірної інформації, цей тіньовий звіт продемонстрував систематичну практику застосування катувань, нелюдського та такого, що принижує гідність, поводження, які застосовуються Кремлем з 2014 року як невід’ємний компонент його загальної репресивної політики щодо мешканців Криму.

Комітет врахував майже всі висновки та рекомендації українських правозахисників та закликав Росію припинити практику катувань у Криму та м. Севастополь, забезпечити судове переслідування і покарання винних осіб та надання відшкодування жертвам, а також забезпечити безперешкодний доступ до півострову для міжнародних механізмів моніторингу прав людини.

УГСПЛ пропонує ознайомитись з витягом із Заключних зауважень, що стосується території Автономної Республіки Крим та м. Севастополь (неофіційний переклад українською мовою). З повним текстом висновків можна ознайомитись за посиланням (англійською мовою).

 Заключні зауваження щодо шостого періодичного звіту Російської Федерації

Комітет проти катувань розглянув шостий періодичний звіт РФ (CAT/C/RUS/6) під час 1658-ї та 1661-ї сесій, що відбулись 25 та 26 липня 2018 року (див. CAT/C/SR.1658 та CAT/C/SR.1661) і прийняв ці Заключні зауваження під час 1676-ї та 1677-ї сесій, що відбулись 8 серпня 2018 року.

  1. Основні теми, що викликають занепокоєння, та рекомендації

Крим та м. Севастополь

  1. Не надаючи оцінку правовому статусу Криму в рамках міжнародного права та підкреслюючи фундаментальне значення принципу територіальної цілісності всіх країн-членів Організації Об’єднаних Націй, Комітет зазначає, що Крим знаходиться під ефективним контролем Російської Федерації і що Російська Федерація зобов’язана забезпечувати виконання положень Конвенції в Криму.

Комітет висловлює своє занепокоєння щодо:

(a) постійних повідомлень про серйозні порушення прав людини, включаючи викрадення, свавільні арешти, насильницькі зникнення, катування, жорстоке поводження та позасудові страти, зокрема по відношенню до кримських татар, проукраїнських активістів та осіб, пов’язаних з Меджлісом, з боку представників Федеральної служби безпеки та кримської самооборони;

(b) інформації, що з 2014 року влада регулярно застосовує тортури з метою отримання фальшивих зізнань для політично вмотивованих переслідувань, у тому числі в справі українського режисера Олега Сенцова, якого, згідно з повідомленнями, піддавали тортурам в Криму;

(c) інформації про те, що незважаючи на 106 заяв про ймовірне застосування державними службовцями катувань у період з лютого 2014 по червень 2018 рр. не було проведено ефективного розслідування жодного з випадків;

(d) жахливих умов ув’язнення, зокрема недостатнього доступу до медичної допомоги, що спричинило численні смерті в місцях позбавлення волі;

(e) обмеженого доступу до місць позбавлення волі для представників незалежних механізмів моніторингу, громадянського суспільства та адвокатів затриманих;

(f) відмови надати доступ до Криму міжнародним правозахисним механізмам, зокрема Моніторинговій місії ООН з прав людини в Україні (статті 2, 4, 11, 12 та 16).

  1. Держава-учасниця повинна вжити негайних заходів для припинення практики застосування катувань в Криму, в тому числі з метою тиску, покарання та/або отримання зізнань від політичних опонентів та активістів, таких як Олег Сенцов. Держава-учасниця повинна вчасно, неупереджено та ефективно розслідувати всі скарги щодо катувань та інших актів, заборонених Конвенцією, зокрема таких дій з боку представників Федеральної служби безпеки та кримської самооборони. Вона повинна забезпечити судове переслідування та покарання винних осіб та надання відшкодування жертвам. Комітет також закликає Державу-учасницю забезпечити безперешкодний доступ до Криму міжнародних правозахисних механізмів, зокрема Моніторинговій місії ООН з прав людини в Україні (HRMMU).

Інші питання

  1. Державі-учасниці пропонується надати свій наступний звіт, що стане сьомим періодичним звітом, до 10 серпня 2022 року. З цією метою Комітет у належний термін надасть Державі-учасниці перелік питань, які бажано висвітлити у звіті, беручи до уваги, що Держава-учасниця погодилась подавати звіти за передбаченою процедурою звітності.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: