Публікація

Із якими проблемами стикаються громадські активісти у регіонах та як їм захиститися від нападів?

Розмова з керівником громадської приймальні в м. Черкаси в Українській Гельсінській спілці з прав людини Тарасом Щербатюком та з фахівчинею приймальні УГСПЛ у м. Суми Наталією Єсіною.

 

 

Тарас Щербатюк: Ми в Українській Гельсінській спілці з прав людини займаємось захистом правозахисників та громадських активістів. Ми передбачаємо, що правозахисник чи громадський активіст – це та людина, яка бореться за якісь суспільні проблеми, суспільний інтерес, тобто витрачає власний час для того, щоб відстоювати права інших людей, права громади в цілому. Також варто зазначити, що коли ми беремось за справи по захисту громадських активістів або правозахисників, ми завжди дізнаємось внаслідок чого сталась та чи інша подія.

Тарас Щербатюк

Якщо було здійснено напад на громадського активіста, ми завжди вивчаємо цю ситуацію, внаслідок чого було здійснено напад, — через якісь особисті причини або громадської, суспільної діяльності.

Якщо справа пов’язана з активним захистом прав або правозахисною діяльністю, то ми беремось за ці справи й завжди здійснюємо захист цих людей. Якщо ж були напади на ґрунті особистих якихось відносин, то за такі справи ми не беремось, але готові надати первинну консультацію. Далі активіст вже здійснює захист своїх прав самостійно.

Наталія Єсіна: Окрім особистісних мотивів ми починаємо розбиратись, чи не залучений бізнес, чи не залучений політик. Дуже часто ми бачимо в новинах, що було скоєно напад або погрожують громадському активісту, а потім з’ясовуємо, що це політична справа або місцеві непорозуміння. Категорій активістів досить багато – є екологічні активісти, які розвивають патріотичний напрям і досліджують історію рідного краю, активісти, які займаються навчальними поїздками та обміном досвіду з іншими країнами. Ми не тільки захищаємо, ми підтримуємо громадських активістів та волонтерів. Ми допомагаємо на рівні регіонів громадським активістам, які хочуть щось зробити у своїй громаді, щось змінити.

Наталія Єсіна

Щодо вразливості активістів, то у кожному регіоні по різному. Наприклад, на Сумщині дуже розвинений патріотичний рух, багато громадських організацій, які займаються молоддю та патріотичним вихованням. Водночас є громадські активісти, які намагаються звернути увагу на толерантність, на права ЛГБТ. Їм набагато складніше розвиватися та проводити свої заходи, адже вони викликають осуд суспільства.

Тарас Щербатюк: У нашому регіоні найбільше страждають громадські активісти у сільській місцевості, де люди намагаються боротись з місцевою владою, місцевими князьками, які набрали собі купу земель. водойм і вирішили що вони будуть князювати у своєму населеному пункті. Досить великий супротив у сільській місцевості. У нас є вже три справи на Черкащині, де люди намагаються боротись з незаконним заволодінням земельними ділянками, водоймами.

Фермери чи представники місцевої влади, які видають незаконні рішення, б’ють активістів або спалюють їхні транспортні засоби.

Якщо у вас виникає конфлікт внаслідок вашої активної позиції в тому чи іншому населеному пункті й це може становити загрозу для вашого здоров’я та життя, відразу звертайтеся до правозахисників, до правоохоронних органів.

Я раджу завжди бути на зв’язку з юристами, вивчити юридичну документацію, рішення органів місцевого самоврядування. Без цього особливого результату не досягнеш.

Я не зустрічався з випадками, коли правоохоронці навмисне відкривали справу для того, щоб тиснути на тих чи інших активістів. У регіонах, де є конструктивна співпраця громадського сектору поліції таких подій немає. Принаймні мені не зустрілись такі ситуації Черкаській, Вінницькій, Кропивницький області. Якщо ж таке відбувається — звичайно потрібно звертатись до правозахисників, проводити комунікацію з правоохоронцями й переводити все це в публічну площину, намагатись розібратись, в чому справа.

 

Публікацію створено за матеріалами www.hromadske.radio

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: