Публікація

Docudays UA щодо ситуації у Миколаєві навколо показу фільму «Люди, які прийшли до влади»

22 листопада в Миколаївському національному університеті ім. В. О. Сухомлинського в рамках Міжнародного мандрівного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA відбувся показ документального фільму «Люди, які прийшли до влади» режисерів Олексія Радинського та Томаша Рафи.

Фільм розповідає про розвиток подій в березні-квітні 2014 року на іншому боці лінії вогню, у так званій «ДНР». Деякі студенти-глядачі розцінили хроніку подій, зафіксованих камерою, як «сепаратистську пропаганду» й залишили залу. Цей інцидент набув розголосу в ЗМІ та соціальних мережах, обріс домислами й наразі активно використовується проросійськими медіа для пропагандистських фейків.

У зв’язку з цим Оргкомітет фестивалю вважає за потрібне пояснити наступне.

Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA – не політичний, ми ніколи не запрошуємо на обговорення фільмів та на фестивальні заходи політиків, а тим паче не займаємося пропагандою.

Фільм «Люди, які прийшли до влади» був схвалений до участі в конкурсі DOCU/УКРАЇНА відбірковим комітетом фестивалю. Незалежне журі визнало фільм переможцем цього конкурсу. Програму оцінювали – Ольга Райтер, виконавча директорка Львівської кінокомісії та співзасновниця мистецької формації Wiz-Art; Мелані де Хофт, членкиня відбіркового комітету фестивалю IDFA в Амстердамі та критик і кінематографіст із Гельсінкі Ееро Таммі.

Ось як охарактеризувала фільм Національна спілка кінематографістів України: «Стрічка-репортаж, у якій немає конкретних героїв, дуже важка для сприйняття, бо показує світ, де будь-який здоровий глузд відсутній, де натовп говорить завченими фразами з ефірів російського телебачення».

Режисер фільму Олексій Радинський про свій фільм говорить у інтерв’ю виданню «Детектор медіа»: «Коли ми робили цей фільм, уже виглядало так, що реальності як такої немає – лише маніпуляція, особливо в тому місці, де ми знаходилися. Здавалося, що маніпуляція замінила собою реальність».

Оргкомітет фестивалю переконаний, що ніякої пропаганди цей фільм не транслює – він документує процес захоплення влади сепаратистами на сході України. Як і годиться документальному фільму, він дає можливість глядачам побачити події на власні очі, зробити власні висновки, сформулювати оцінки й обговорити їх між собою.

Із жовтня нинішнього року в рамках Мандрівного фестивалю Docudays UA фільм-переможець національної програми «Люди, які прийшли до влади» був показаний у кількох містах України – Івано-Франківську, Львові, Тернополі, Сумах та інших. Після показів відбувалися обговорення. Глядачі сприймали фільм із зацікавленням, міркували над змінами, які відбулися на Сході впродовж двох років після зйомок фільму, над тим, що потрібно всім нам робити, аби путінська пропаганда не поширювалася на інші області, як тепер має діяти Україна щодо так званих «ДНР» та «ЛНР». На жоден захід з переглядом фільму регіональні координатори фестивалю не запрошували представників жодної з партій.

Питання про те, чи була на показі президія з членами опозиційних партій, і якщо справді була, то хто й для чого виділив в аудиторії для показу фільму цю «президію», хто запросив до неї представників від Опозиційного блоку (колишніх членів Партії Регіонів) та проросійської сепаратистської організації «Український вибір», – ці питання просимо адресувати проректору та завідувачу кафедрою правознавства Миколаївського національного університету імені В. О. Сухомлинського, які запросили Мандрівний фестиваль в університет та виступили основними організаторами заходу.

Оргкомітет фестивалю та вся команда Docudays UA глибоко засмучені спробою опозиційних політичних сил використати Мандрівний фестиваль. Найближчим часом ми проведемо детальне розслідування та аналіз інциденту, що стався в Миколаєві, і зробимо все можливе, аби уникнути подібних випадків надалі. 

З будь-яких питань звертайтесь до прес-служби Docudays UA – [email protected].

Docudays UA – єдиний в Україні міжнародний фестиваль документального кіно про права людини. Він проходить щороку впродовж останнього тижня березня у Києві. У 2016 році на фестивалі було показано 96 фільмів із 43 країн світу. По завершенню Docudays UA традиційно презентує найкращі фільми в регіонах України під час Мандрівного фестивалю. Покази тривають із жовтня до грудня (включно). ХІV Docudays UA пройде з 24 по 31 березня 2017 року у Києві.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: