Публікація

80% громадян доводиться стояти у чергах для отримання закордонного паспорта – дослідження

Складні процедури та додаткові фінансові витрати є основними проблемами, з якими стикається більшість українців під час отримання паспортів для виїзду за кордон. Такими є висновки громадського дослідження видачі закордонних паспортів у Львівській області 2010 року, яке провели Львівське юридичне товариство та Інформаційно-правовий центр “Наше право” за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду “Відродження”.

               При оформлені закордонних паспортів у ВВІРах Львівської області від громадян вимагали документи, не передбачені чинним законодавством, а саме – довідку про відсутність судимості та страховий поліс.  Так, у 21% респондентів вимагали довідки про несудимість, а у 31% поліс на страхування життя, які коштують відповідно 13,10 грн. і 75 грн.

Щоб здати документи на отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон і отримати його – потрібно 81,5% громадян довелося чекати у “живій черзі”, уникнути цього змогли лише 18,5% опитаних.

 

Інформацію про перелік документів, необхідних для оформлення видачі закордонного паспорта громадяни (66,7 % опитаних) отримували в основному із стендів у ВВІРах, які часто бувають неповними. Інформацією з мережі Інтернет користувалися 21% громадян,  від знайомих і родичів –  53,2 %;  інформацію від співробітників відділу отримали 23,5% громадян, ще 12,5% громадян скористалися телефонною довідкою.

 

У Донецьку ситуацію у “ВВІРах” з’ясовували “таємні клієнти”, які проходили всю процедуру отримання закордонного паспорта. Страхових полісів у відповідних структурах Донеччини не вимагали, але натомість вимагали довідку про несудимість. «Ми проводили робочу зустріч із керівником Міграційної служби Донецької області і дізналися, що така довідка насправді введена внутрішньою вказівкою, яка діє у МВС. Але ми не дізналися, чому вони не мають цієї вказівки у публічному доступі», – розповідає юрист донецького фонду «Правова просвіта» Леонід Чернявський. “Незрозумілим є той факт, що за оформлення паспорту громадянам потрібно платити різну вартість, в залежності від терміну – адже розмір державного мита при цьому є сталим. Також є питання щодо вартості бланків. Аби отримати закордонний паспорт, за бланк потрібно сплатити 150 гривень. Стурбованість викликає те, що ця сума ніде не закріплена», – додав Леонід Чернявський.

 

“Ми побачили, що послуга із видачi закордонних паспортів не дуже прозора. Найпоширеніші проблеми, з якими зiткнулись опитанi нами громадяни – ускладненість процедури. Часто вони не можуть зрозуміти, яку кількість документів та яким чином треба подавати для отримання паспорта. А фiнансовi витрати для цього виходять часто більшими, ніж очікувалося. Самi примiщення закладiв, що видають паспорти – у жахливому станi, немає достатньої і чіткої iнформацiї, а у розкладi роботи ВВIРів взагалі складно зорієнтуватися”, – так оцінив стан видачі закордонних паспортів громадянам України координатор дослідження, президент Львівського Центру “Наше право” Андрій Лепак.

 

Контакти для довідок: Андрій Лепак, Центр “Наше право”, [email protected]

***

Дане дослідження, що здійснюється за підтримки Європейської прогорами Міжнародного Фонду “Відродження”, є однією із перших в Україні спроб комплексного діагностування процедури отримання закордонних паспортів громадянами України. Під час інтерв’ю було опитано 200 громадян, які пройшли весь шлях отримання закордонного паспорта. З’ясовувалось їхнє ставлення до якості послуги із отримання паспорту, оцінки складності і доступності процедури, визначення проблем і перепон із якими вони стикалися. Окрім цього, у межах дослідження було зроблено глибинний аналіз процедур паспортизації та проведено експерименти з отримання закордонних паспортів.

Польовий етап дослідження проходив у жовтні-листопаді 2010 року біля приміщень районних відділів громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Львова та Львівської області.

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: