Публікація

1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Як отримати ліки та протестуватися під час війни?

1 грудня світ відзначає День боротьби зі СНІДом. Уперше день боротьби зі СНІДом був проголошений у 1988 році за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я та Генеральної асамблеї ООН.

Нині в Україні понад 250 тисяч людей проживають з вірусом імунодефіциту, а ще близько 140 тисяч можуть не знати про нього, зазначає в коментарі Суспільному голова БО «100% Життя» Дмитро Шерембей.

Лише за жовтень 2022 року в Україні зареєстрували  998 нових випадків ВІЛ-інфекції та 1 346 випадків туберкульозу, за даними Центру громадського здоров’я. 

Дістати ліки в умовах війни

Ситуація в Україні ускладнюється війною: через повномасштабну агресію Росії ВІЛ-позитивні люди не завжди можуть вчасно отримати необхідну терапію. Тоді на допомогу державі приходять волонтери. 

Від початку 2022 року організація «100% Життя» доставила в Україну 120 тисяч курсів лікування. Цього запасу має вистачити на 14 місяців. 

«Усі логістичні системи лягли, доставляти препарати було неможливо, ми їх доставляли машинами, пішки, човнами. Там, де вже насправді була вже окупаційна влада, треба було якимось чином передавати препарати», — розповів голова БО «100% Життя».

Усі можливі варіанти щодо отримання препаратів для ВІЛ-позитивних організація «100% Життя» зібрала в одному дописі на своїй сторінці у Фейсбук. 

Якщо ви стикнулися із проблемою та потребуєте юридичної підтримки, то можете звернутися до правозахисників Української Гельсінської спілки з прав людини. Юристи УГСПЛ надають безоплатну допомогу у громадських приймальнях, також можна звернутися через чат-бот на головній сторінці сайту

Як дізнатися про свій ВІЛ-статус?

Головна мета Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом — звернути увагу суспільства на цю проблему. Ризик інфікування ВІЛ під час війни зростає. Велика кількість травм, поранень, які супроводжуються масивними кровотечами, та потребують невідкладної домедичної допомоги. Ще один із характерних злочинів війни – сексуальне насильство, коли, на жаль, статевий акт незахищений та досить травматичний. Способи захиститися від ВІЛ є, вони доступні, безкоштовні, не потребують багато часу, а лише вашого свідомого рішення.

За умови регулярного тестування на ВІЛ можна буде вчасно дізнатися про ВІЛ-позитивний статус та якомога раніше розпочати лікування — антиретровірусну терапію. А вона своєю чергою рятує життя.

🚨 Симптоми початкової ВІЛ-інфекції:

За даними ресурсу «Про здоров’я»:  імунодефіцит розвивається не одразу, але щойно вірус потрапив в організм, він вже атакує здорові Т-лімфоцити. Під час інкубації збудник практично не заявляє про себе. Це може тривати від 2 тижнів до кількох місяців, залежно від початкового стану імунітету: чим сильніша імунна система, тим швидше розвивається ВІЛ. Перші симптоми ВІЛ-інфекції людина зазвичай не помічає — вони схожі на ангіну чи ГРВІ. Слід звернути увагу на розвиток такого захворювання, якщо за 1-3 місяці до цього відбувся незахищений статевий акт або контакт із кров’ю іншої людини.

ВІЛ-інфекція має такі перші симптоми:

 • швидка втомлюваність;
 • лихоманка і температура;
 • збільшення лімфовузлів на шиї;
 • підвищена пітливість, особливо у жінок;
 • висипи і сухість шкіри;
 • герпес.

(Через деякий час симптоми можуть зникнути).

🚨Симптоми гарячкової фази ВІЛ:

З прогресуванням хвороби ознаки ВІЛ змінюються і мають різний характер. У цей час стрімкими темпами відбувається зниження рівня лімфоцитів. Проте інфекція може переходити у безсимптомну фазу і не проявлятися роками. Інший варіант — розвиток гарячкової стадії.

Тоді проявляються такі симптоми ВІЛ інфекції:

 • температура в межах 37-37,5 градусів, що не спадає;
 • біль у горлі;
 • набряклість лімфовузлів на шиї і під пахвами — розвивається так звана стадія персистуючої генералізованої лімфаденопатії (ПГЛ);
 • безперервний сильний головний біль;
 • порушення пам’яті;
 • розлад травлення — тривала діарея, нудота, блювання;
 • втрата ваги.

Чому важливо кожному перевіритися на ВІЛ?

Це збереження свого здоров’я. Кожен третій ВІЛ-позитивний українець не знає про свій ВІЛ-статус. Хоча перевірка свого ВІЛ-статусу — проста та безкоштовна процедура, яку варто пройти всім.

👉🏼Почнімо з тестів. Тести бувають швидкі та ІФА.

Швидкі тести діляться ще на два види: перший — забір крові береться з пальця, а результат відомий уже за 15 хвилин. Другий — оральні, як в кіно, коли людина збирає слину паличкою та переміщує до спеціального контейнера з розчином. Оперативність — до 20 хвилин залежно від тесту, а точність становить 99% при чіткому дотриманні інструкції.

Тест ІФА — забір крові береться з вени, тож таке тестування проводиться лише в медичних закладах. Термін отримання результату може бути різним — від двох днів до двох тижнів.

Тестування на ВІЛ — найкращий спосіб профілактики ВІЛ. Адже щойно людина дізнається про свій позитивний статус, вона зазвичай змінює свою поведінку і приймає рішення про використання бар’єрної контрацепції та початок антиретровірусної терапії. (Джерело)

👉🏼Безоплатний швидкий тест на ВІЛ-інфекцію можна зробити:

  • у сімейного лікаря;
  • на базі спеціалізованих закладів, що працюють з групами підвищеного ризику щодо інфікування на ВІЛ ( протитуберкульозний, наркологічний, шкірно-венерологічний диспансери); 
  • в спеціалізованих кабінетах “Довіра” які функціонують в лікувальних закладах області; 
  • в неурядових організаціях, які допомагають людям, що живуть з ВІЛ та всім, хто зацікавлений в обстеженні.

Найбільша пацієнтська організація БО «100% Життя» разом з Центром громадського здоров’я розробила карту пунктів тестування на гепатит. У цих медичних закладах можна пройти безкоштовне тестування на ВІЛ та гепатит.

🇺🇦Держава підтримує лікування ВІЛ — тому безоплатно можна отримати:

 • тестування на ВІЛ та консультування; 
 • необхідні лабораторні дослідження; 
 • медичний нагляд, призначення антиретровірусної терапії, видача препаратів, моніторинг побічних реакцій; 
 • медичний нагляд дітей до 18 років, народжених від ВІЛ-позитивних матерів; 
 • консультування членів сім’ї пацієнтів щодо профілактики, консультування з питань планування сім’ї тощо.

Також хочемо нагадати, що ВІЛ-інфекція НЕ передається:

 • через піт, сечу, сльози, слину, оскільки кількість вірусних частинок у цих рідинах надзвичайно мала для зараження;
 • побутовим шляхом: через повітря (при чханні, кашлі), при спільному проживанні, роботі в одному приміщенні, користуванні посудом. Не треба боятись подати руку чи обійняти інфіковану людину, не страшні й дружні поцілунки;
 • при спільному відвідуванні місць громадського користування (бані, сауни, басейну, туалету). ВІЛ-інфекцією не можна заразитись в громадському транспорті;
 • через укуси комарів чи інших комах, адже в організмі комахи вірус не здатен розмножуватись.

ВІЛ передається лише через кров та інші біологічні рідини під час статевого контакту, вагітності та пологів.

Обговоріть зі своїм партнером чи партнеркою ваше здоров’я, пройдіть тестування та будьте у безпеці.

Бережіть себе — тестуйтесь!

Люди, які живуть з ВІЛ, можуть звертатися до громадських приймалень Української Гельсінської спілки прав людини за юридичною допомогою.

 

Українська Гельсінська спілка з прав людини виконує проєкт «Налагодження механізму юридичного захисту прав осіб, які живуть з ВІЛ/СНІД, які хворіють на ТБ та уразливих до ВІЛ груп населення» в рамках реалізації  проєкту «Прискорення прогресу у зменшенні тягаря туберкульозу та ВІЛ-інфекції в Україні», що реалізується за фінансової підтримки Глобального фонду для боротьби з СНІДом, туберкульозом та малярією.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: