Публікація

Оскарження постанови про відмову у відкритті кримінальної справи

Ви подали заяву про вчинення проти Вас злочину, проте отримали відмову в порушенні кримінальної справи. Якщо у відмові зазначено: «У відкритті провадження відмовлено за ч. 2 ст. 6 КПК України. Для оскарження постанови Ви можете звернутися в порядку ст. 99-1 КПК України до прокуратури або за ст. 236-1 КПК України до суду», то, можливо, Вам допоможе ця інформація. Якщо Ви будете чітко дотримуватися кримінально-процесуального закону, то зможете краще захистити свої права.

Зверніть увагу!

Оскаржити можливо тільки Постанову слідчого чи органу дізнання про відмову в порушенні кримінальної справи. Тому, якщо Ви отримали лише лист, в якому зазначено, що таку постанову винесено, то зверніться з заявою про отримання копії Постанови.

Коли Ви будете отримувати постанову на руки, не забудьте поставити разом із підписом про отримання дату отримання.

Дуже уважно ознайомтеся з постановою. Постанова повинна включати короткий переказ Вашої скарги, дій, які проводилися органом дізнання, слідчим, прокурором, результати цих дій, а також висновок.

Можливо, особа, яка проводила перевірку, дійсно все ретельно перевірила й відмовила Вам на законних підставах. Скажімо, Ви скаржилися на крадіжку речей, вартість яких нижча за встановлений рівень.

Якщо Ви не згодні з постановою, то потрібно її оскаржити до прокурора або до суду.

 Оскарження Постанови про відмову до прокурора (стаття 991 КПК України)

Постанову слідчого чи органу дізнання про відмову в порушенні кримінальної справи може бути оскаржено відповідному прокуророві, а якщо таку постанову винесено прокурором – вищестоящому прокуророві. Скарга подається особою, інтересів якої вона стосується, або її представником протягом семи днів з дня одержання копії постанови.

Постанову прокурора, слідчого і органу дізнання про відмову в порушенні кримінальної справи може бути оскаржено особою, інтересів якої вона стосується, або її представником до суду в порядку, передбаченому статтею 2361 КПК..

 Оскарження Постанови про відмову до суду (Стаття 2361 КПК України)

Скарга на постанову органу дізнання, слідчого, прокурора про відмову в порушенні кримінальної справи подається особою, інтересів якої вона стосується, або її представником до районного (міського) суду за місцерозташуванням органу або роботи посадової особи, яка винесла постанову, протягом семи днів з дня отримання копії постанови чи повідомлення прокурора про відмову в скасуванні постанови.

Постанова судді про відмову в порушенні кримінальної справи може бути оскаржена особою, інтересів якої вона стосується, або її представником протягом семи днів з дня одержання копії постанови в апеляційному порядку.

 Поради до скарги про оскарження Постанови про відмову

У своїй скарзі не варто повторювати дослівно свою первинну скаргу. Її можна дати в додатку. У скарзі потрібно:

– коротко описати подію, вказавши всі дати й всі імена, що Вам відомі, вказати коли саме Ви звернулися й до якого правоохоронного органу, коли було винесено постанову про відмову в порушенні кримінальної справи та коли Ви отримали цю постанову на руки;

– указати які необхідні, на вашу думку, слідчі дії не були проведені: яких свідків не опитано чи не встановлено; які документи не витребувані й звідки; які експертизи не проведені; який закон не застосовано чи застосовано не правильно;

– указати що, на вашу думку, у постанові не відповідає дійсності.

Не переобтяжуйте свою скаргу обставинами, що не стосуються справи. Але, якщо Вам щось стало відомо додатково, обов’язково це вкажіть. Якщо, скажімо, Вам нанесені тілесні ушкодження, а Ви продовжуєте лікуватися, то потрібно вказати, що постанова винесена передчасно, а тому повинна бути скасована й призначена додаткова перевірка після отримання результатів лікування.

Хочеться відзначити, що саме в суді під час розгляду скарги в порядку ст. 236-1 КПК, Ви зможете ознайомитися з матеріалами перевірки за Вашою первинною скаргою.

Відмову суду в задоволенні скарги, можна оскаржити в апеляційному порядку.

Можливо, що й після скасування судом або прокуратурою постанови про відмову в порушенні кримінальної справи, орган дізнання, слідчий або прокурор знову відмовить Вам у порушенні кримінальної справи. Якщо це Вас не влаштує, то у Вас знову з’явиться можливість оскарження вже нової постанови про відмову.

Ви вважаєте себе правим (ою) – будьте наполегливим (ою)

Якщо за Вашими скаргами буде декілька разів скасовано постанови про відмову у порушенні кримінальної справи, то у Вас буде можливість звернутися до суду у порядку адміністративного судочинства з позовом про неправомірні дії (бездіяльність) міліції (прокуратури) з правом відшкодування шкоди, спричиненої такою бездіяльністю.

У разі, якщо Ваші скарги стосувалися порушення прав, гарантованих Європейською конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, то Ви зможете не пізніше, як у 6 місяців після чергового скасування постанови про відмову, подати вмотивовану заяву до Європейського суду з прав людини. Наприклад, скарги на катування та погане поводження в міліції та інших державних органах, якщо вони не розслідуються на національному рівні, скарги, пов’язані з неефективним розслідуванням факту насильницької смерті тощо.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: