Публікація

Одноразові виплати держдопомоги евакуйованим із небезпечних регіонів: хто та як може отримати?

З початком повномасштабної російсько-української війни, окупації ЗС РФ більш ніж чверті території України й активним веденням бойових дій гостро постало питання щодо евакуації населення. ДСНС України повідомляє, що лише за перші 100 днів війни з небезпечних регіонів вивезли понад 1 млн. 881 тис. осіб, з них понад 504 тис. дітей та понад 32 тис. осіб з інвалідністю. Порівняно з першими місяцями повномасштабної війни лінія фронту зменшилась, але й досі значна кількість населення покидає небезпечні регіони. На які виплати вони можуть розраховувати під час евакуації та як їх отримати – проаналізували юристи Громадської приймальні УГСПЛ м. Суми. 

Евакуація. Iлюстративне фото. Джерело: «Укрзалізниця».

Хто може отримати допомогу?

У відповідності до вказаних обставин, Постановою КМУ від 21 жовтня 2022 року № 1195 «Деякі питання використання коштів для задоволення потреб евакуйованих осіб та осіб, які проживають в деокупованих населених пунктах» було затверджено спеціальний Порядок використання коштів для задоволення потреб евакуйованих осіб та осіб, які проживають в деокупованих населених пунктах.

Цей Порядок визначає механізм використання коштів, що надійшли в національній та іноземній валюті від фізичних та юридичних осіб, резидентів і нерезидентів як благодійна пожертва, гуманітарна допомога, гранти та дарунки на поточний рахунок Мінреінтеграції, відкритий в Національному банку, для задоволення потреб евакуйованих осіб з населених пунктів, що розташовані в районах проведення воєнних (бойових) дій (можливих бойових дій), у безпечні райони та осіб, які проживають в деокупованих населених пунктах.

Порядком визначено можливість отримання допомоги цивільним, що проживають в деокупованих населених пунктах, а також особам, що евакуюються на більш безпечні території. Передбачається, що евакуація здійснюється двома способами: залізничним та автомобільним транспортом або автобусом. Механізми отримання допомоги за цими двома способами дещо різняться, однак у всіх випадках кошти виплачуються одноразово. Якщо людина раніше отримувала подібну допомогу для евакуації, вдруге виплата не здійснюється.  

Розмір виплат  

Грошова допомога цивільному населенню, яке евакуюється, виплачується АТ «Укрпошта»  у таких розмірах:

– 3 тис. гривень – для осіб з інвалідністю та дітей;

– 2 тис. гривень – для інших осіб.

Важливо: розмір отриманої грошової допомоги не враховується під час обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги, що надається відповідно до законодавства, та не включається до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу.

Ілюстративне фото. Джерело: unsplash.com

Як отримати допомогу при евакуації потягом?

Якщо ви плануєте виїжджати  залізничним транспортом, то першочергово необхідно звернутися до виконавчих органів місцевого самоврядування, що формують збірний пункт евакуації, та надати інформацію про себе та інших осіб, котрі мають намір виїхати та отримати допомогу. Відповідний орган місцевого самоврядування формує список і надалі вже передає його до обласної військової адміністрації, а вона, в свою чергу – АТ «Укрзалізниця» та АТ «Укрпошта» за чотири робочих дні до дня проведення евакуації (відбуття евакуаційного поїзда).

Після цього АТ «Укрпошта» за три робочих дні до дня проведення евакуації (відбуття евакуаційного поїзда) на підставі інформації обласної військової адміністрації вносить дані до Мінреінтеграції із зазначенням необхідної суми коштів та кількості осіб, яким передбачається надання грошової допомоги.

Мінреінтеграції протягом двох робочих днів з дня надходження подання видає наказ щодо перерахування коштів та перераховує кошти для виплати грошової допомоги цивільному населенню, яке евакуюється, з поточного рахунка Мінреінтеграції, відкритого в Національному банку, на поточний рахунок АТ «Укрпошта».

Безпосередньо у день проведення евакуації, після прибуття евакуаційного поїзда, збірний пункт проводить аналіз та звіряння даних разом з АТ «Укрпошта» та АТ «Укрзалізниця». Після проведення перевірки відомостей про осіб, які раніше отримували таку грошову допомогу АТ «Укрпошта» виплачує кошти цивільному населенню, яке евакуюється, протягом п’яти днів з дня прибуття відповідних осіб до приймального пункту евакуації, розташованого на залізничному вокзалі.

Для отримання грошової допомоги цивільному населенню, яке евакуюється, потрібно пред’явити:

– документ, що посвідчує особу, або єДокумент;

– документ, що підтверджує реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);

– документ, що підтверджує інвалідність;

– свідоцтво про народження дитини або відображення в електронній формі інформації, що міститься у свідоцтві про народження, виготовленому на паперовому бланку (е-свідоцтво про народження).

Як отримати допомогу при евакуації машиною чи автобусом?

У разі евакуації транспортним засобом, процедура подання відомостей аналогічна до залізничного способу виїзду: звертаєтесь до збірного пункту евакуації та/або кол-центру і вказуєте необхідні відомості про себе та інших осіб, що мають намір покинути небезпечну територію. Надалі військова адміністрація (на підставі інформації, що надійшла від збірного пункту евакуації, кол-центру), подає відповідній обласній державній адміністрації, на території якої планується розміщення евакуйованого населення, та АТ «Укрпошта» за чотири робочих дні до дня проведення евакуації згідно з визначеним для автомобіля маршрутом (відбуття автобусів, виділених для евакуації) інформацію про орієнтовну кількість цивільного населення, яке виїжджає.

АТ «Укрпошта» за три робочих дні до дня проведення евакуації (відбуття автобусів, виділених для евакуації) на підставі інформації обласної військової адміністрації надає Мінреінтеграції спеціальне подання із зазначенням необхідної суми коштів та кількості осіб, яким передбачається надання грошової допомоги.

Мінреінтеграції протягом двох робочих днів з дня надходження подання видає наказ щодо перерахування коштів та перераховує кошти для виплати грошової допомоги цивільному населенню, яке евакуюється, з поточного рахунка Мінреінтеграції, відкритого в Національному банку, на поточний рахунок АТ «Укрпошта».

Після прибуття автобуса, виділеного для евакуації, водій передає відомості про виплату грошової допомоги цивільному населенню, а АТ «Укрпошта» звіряє інформацію  з відомостями про осіб, які раніше отримували таку допомогу. Після проведення перевірки АТ «Укрпошта» виплачує грошову допомогу цивільному населенню, яке евакуюється, протягом п’яти днів з дня прибуття відповідних осіб до приймального пункту евакуації.

Для отримання грошової допомоги цивільному населенню, яке евакуюється, людина пред’являє:

– документ, що посвідчує особу, або єДокумент;

– документ, що підтверджує реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);

– документ, що підтверджує інвалідність;

– свідоцтво про народження дитини або відображення в електронній формі інформації, що міститься у свідоцтві про народження, виготовленому на паперовому бланку (е-свідоцтво про народження).

В обох випадках у разі виникнення обставин, що унеможливлюють виплату грошової допомоги цивільному населенню, яке евакуюється (відсутності електропостачання, відсутності можливості надання електронних комунікаційних послуг), відповідна виплата здійснюється протягом п’яти днів з дня припинення таких обставин.

ДУЖЕ ВАЖЛИВО: у разі відсутності відповідних документів для отримання грошової допомоги у відомості про виплату зазначаються дані документів двох людей, які можуть підтвердити особу, якій надається допомога. 

З питань евакуації й отримання грошової допомоги від держави можна звернутися на гарячу лінію кризового реагування: 15-48 або на гарячу лінію Уповноваженого з питань ВПО за номером: (066) 813-62-39.

Матеріал підготовлено фахівцями Сумської приймальні УГСПЛ 

Нагадуємо, що мережа громадських приймалень УГСПЛ надає юридичну допомогу постраждалим внаслідок війни Росії проти України, за підтримки Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини. Ми працюємо в 18 областях країни. Щоб дізнатися наші контакти, натисніть ТУТ

У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: