Дослідження щодо стану правового забезпечення та практики фіксації і надання допомоги у разі пошкодження або знищення житла в умовах збройної агресії з боку РФ.
Громадська приймальня УГСПЛ в місті Дніпро, яка працює на базі ГО «Правозахисна група Січ», протягом серпня 2022 року здійснила дослідження стану правового забезпечення та практики фіксації і надання допомоги у разі пошкодження або знищення житла в умовах збройної агресії з боку РФ.
В рамках реалізації проєкту ми встановили, що на сучасному етапі розвитку, політика держави стосовно захисту та гарантування майнових прав громадян є доволі неоднозначною, хоча передбачає безпосередню участь держави у процесі фіксації випадків знищення або пошкодження житла.
На міжнародно-правовому рівні право на житло розглядається як елемент мінімально необхідних стандартів життя, а право на відшкодування майнової шкоди – як невід’ємний компонент пошуку справедливості та покарання винних. В державі досі не сформовано законодавство у сфері відшкодування шкоди, завданої громадянам збройною агресією.
На даний час ключовим недоліком є недостатній рівень залучення інститутів громадянського суспільства до процесу фіксації фактів руйнування житла. Ми з’ясували, що на Дніпропетровщині постраждалі практично не можуть отримати компенсації, і можуть розраховувати лише на незначний ремонт пошкодженого житла. Покращення ситуації можливе за умов впровадження напрямків перехідного правосуддя в Україні, які містять чіткі алгоритми сатисфакції та додаткові інструменти забезпечення права на компенсацію.
За результатами проведеного дослідження органам виконавчої влади та місцевого самоврядування ми рекомендуємо:
- активізувати процес імплементації норм міжнародного гуманітарного права;
- запровадити чіткі та зрозумілі критерії оцінки майнової шкоди, завданої збройним конфліктом;
- налагодити конструктивну співпрацю з постраждалими від збройного конфлікту та органами соціального захисту населення;
- деполітизувати ініціативи, пов’язані зі статусом постраждалих від збройного конфлікту;
- активізувати нормотворчість органів влади в зазначеній сфері;
- делегувати органам місцевого самоврядування повну самостійність та фінансові можливості для розробки регіональних програм фіксації та відшкодування шкоди за зруйноване або пошкоджене житло;
- забезпечити узагальнення та вивчення міжнародного досвіду фіксації наслідків руйнування житла з подальшим використанням позитивного досвіду в Україні;
- розбудувати співпрацю з представниками міжнародних фінансових та фінансово-кредитних установ задля пошуку альтернативних джерел фінансування процесу компенсації за зруйноване або пошкоджене житло;
- розширити технічні інструменти фіксації фактів майнової шкоди.
Завантажити звіт повністю: Пошкодження майна та компенсація збитків в умовах війни. Дніпропетровська область.
Дослідження підготувала Громадська приймальня УГСПЛ в місті Дніпро, яка працює на базі ГО «Правозахисна група Січ».
Звіт підготовлено за фінансової підтримки чеської організації People in Need, у рамках ініціативи SOS Ukraine. Зміст публікації не обов’язково збігається з їхньою позицією.