Публікація

Дослідження «Окупація Криму: без знаків, без імен, ховаючись за спинами цивільних»

В останні дні лютого 2014 року почала зростати кількість протестних акцій проти нової української влади, зокрема в східних регіонах країни і в місті Сімферополі, столиці АР Крим. 27 лютого 2014 року збройні люди, більшість з яких були одягнені у військову форму без знаків розрізнення, захопили урядові будівлі в Сімферополі, включаючи будівлю Верховної Ради АР Крим. 18 березня 2014 року було оголошено про так зване «включення» Криму і міста Севастополя до складу Російської Федерації. Цьому передував проведений 16 березня 2014 року так званий «референдум», визнаний недійсним як владою України, так і абсолютною більшістю держав світу і провідними міжнародними організаціями, зокрема ООН.

Ситуація, що склалася в кінці лютого 2014 року в АР Крим та місті Севастополь, безумовно, найсерйознішим чином впливає на права громадян, що проживають на цій території. Масові порушення прав людини, катування, насильницькі зникнення, контроль над територією з боку третьої держави – все це призводить до безпрецедентних викликів. Міжнародне право прав людини у кризових ситуаціях не завжди здатне адекватно справлятися зі своїми завданнями, адже під час збройного конфлікту, надзвичайного стану або інших критичних ситуацій держава може обмежувати дію цих прав, не може вона обмежувати лише фундаментальні невід’ємні права, які мають бути захищені завжди.

При встановленні контролю над Кримським півостровом РФ використовувала заборонені методи ведення війни, зокрема, використання «зелених чоловічків» (людей, одягнених у військову форму без знаків розрізнення), використання цивільного населення для блокування військових частин ЗС України, використання хитрощів та обману у порушення МГП при отриманні контролю над українськими військовими частинами. Саме застосування таких методів ведення війни, разом з ефектом непередбачуваності, дозволили РФ встановити контроль над Кримом. Відповідно, перед юристами та дослідниками виникає логічне завдання щодо кваліфікації цих дій з точки зору міжнародного права та задля неповторення подібної поведінки в майбутньому постає питання, чи було це застосуванням  методів ведення війни без порушень міжнародного права, або ж це було свідоме вчинення порушень і злочинів заради досягнення мети? Чи супроводжувались перші прояви «гібридної» війни РФ проти України вчиненням злочинів та порушеннями МГП з боку РФ? Ці питання варто проаналізувати та дати їм належну правову оцінку. Адже не виключено, що схожі методи можуть бути використані в інших регіонах та щодо інших держав. Цивілізований світ має ефективно реагувати на такого роду загрози, а держави мають бути готовими до такої поведінки і вміти ефективно протидіяти їй.

Враховуючи важливість цих питань для гарантування міжнародної безпеки, це дослідження присвячене детальному аналізу зазначених методів ведення війни, використаних РФ під час окупації Криму. А окремі питання чи не вперше піднімаються в аналітичному юридичному дослідженні.

Повна версія дослідження «Окупація Криму: без знаків, без імен, ховаючись за спинами цивільних» доступна ТУТ.

Внесок УГСПЛ у дослідження став можливим за підтримки Програми USAID «Права людини в дії», яка здійснюється Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах.

Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук:https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: