Публікація

Аналітичний огляд «Реабілітація жертв конфлікту. Що може запропонувати громада Сум та Сумської області»

Правозахисники проаналізовали поточну ситуацію у місті Суми та Сумській області, що стосується реабілітації жертв збройного конфлікту, а також розробили рекомендації органам місцевого самоврядування стосовно адаптації програм соціальної підтримки до потреб постраждалого населення.

З самого початку війни на сході країни та окупації Криму Українська Гельсінська спілка з прав людини здійснює регулярний моніторинг дотримання прав людини органами державної влади та місцевого самоврядування.

Одним з головних аспектів, на який постійно звертають увагу правозахисники –  це те, що традиційна система послуг охорони здоров’я та реабілітації занадто повільно пристосовується до потреб суспільства та, отже, досі відсутні дієві механізми соціально-правового захисту і системи реабілітаційних послуг (таких як медична, фізична реабілітація, психологічна реабілітація та допомога, надання допоміжних заходів) для постраждалих від війни громадян. Люди, які пережили травмуючі події, отримали контузії та поранення, набули стійких порушень здоров’я, загострення хронічних захворювань та виникнення онкології, залишаються здебільшого сам на сам зі своїми проблемами. Зневірюються, що можуть отримати будь-яку допомогу від приймаючої громади через відсутність чітко прописаних заходів та програм на місцевому рівні. А дехто з них лише у судовому порядку доводить своє право на отримання елементарної допомоги від держави.

З впровадженням реформи децентралізації в Україні передача повноважень і фінансів дещо розширила можливості жителів регіонів мати вплив на розподіл коштів, вимагати від органів місцевої влади більш раціонального витрачання. Тож, кожній людині важливо знати, які саме програми соціального захисту діють в регіоні, як та ким вони реалізуються, хто отримує певні пільги та як само їх можна оформити. Це актуально не тільки для внутрішньо переміщених осіб, які на 7 році війни вже мають бути частиною приймаючої громади, ці можливості є важливими і для учасників АТО/ООС та їх сімей. Адже захисники України, повертаючись з районів бойових дій також потребують реінтеграції, яка, безумовно, включає програми соціального захисту.

Відповідно, вельми актуальним було проведення моніторингу системи реабілітаційних послуг саме на рівні громади – у місті Суми та Сумській області та аналізу того, як здійснюється місцевою владою реабілітація жертв конфлікту.

Отже, на початку 2020 р. було проведено опитування ВПО і демобілізованих учасників бойових дій, які мешкають в регіоні, а також проаналізовано адміністративні дані щодо забезпечення заходів медичної, соціальної й психологічної реабілітації цільових груп, оцінки їх потреб, забезпечення допоміжними засобами, надання компенсацій за рахунок місцевих бюджетів.

Загалом у опитуванні взяли участь 60 респондентів:

  • 31 цивільна особа з порушеннями здоров’я, з них 17 осіб виховують дитину, що має статус постраждалої внаслідок конфлікту;
  • 29 учасників АТО (ОСС).

Опитування відбулось таких населених пунктах як Суми, Конотоп, Ромни, Буринь, Охтирка, Шостка, а також села Великописарівського, Путивльського районів Сумської області.

Дослідники сфокусували увагу на таких ключових проблемах:

  • перешкоди в отриманні послуг з охорони здоров’я та реабілітації внутрішньо переміщеними особами з порушеннями здоров’я та демобілізованими учасниками АТО та ООС, що набули порушень здоров’я як до набуття інвалідності, так і після набуття інвалідності;
  • перешкоди у встановленні інвалідності та наданні відповідних послуг, пов’язаних з інвалідністю;
  • забезпечення цих осіб гарантованим законодавством рівнем соціальної підтримки.

Отже, пропонуємо ознайомитись з аналітичним оглядом «Реабілітація жертв конфлікту. Що може запропонувати громада Сум та Сумської області», який надає можливість простежити за більшістю проблемних аспектів надання реабілітаних послуг у регіоні – від отримання послуг від часу набуття порушень здоров’я та оцінки потреб до отримання реабілітаційних послуг, а також пропонує рекомендації для покращення ситуації для органів місцевого самоврядування.

Спойлер:

  • З’ясовано, що місцеві ініціативи з формування системи реабілітації, яка б враховувала виклики в суспільстві, пов’язані із наслідками збройного конфлікту, на Сумщині взагалі відсутні.
  • Обласними та місцевими бюджетними програмами не передбачені й заходи щодо надання компенсацій чи додаткової фінансової допомоги цивільним особам, що набули поранень, контузії, каліцтва.
  • Оцінка потреб у медичних послугах дітей, що втратили здоров’я внаслідок збройного конфлікту в області також не проводилась.

Нагадаємо, що цей звіт продовжує тематичну серію видань під назвою «Реабілітація жертв конфлікту», яка присвячена захисту прав уразливих верств населення в умовах триваючого збройного конфлікту.

Серія, зокрема, містить такі звіти:

 

Аналітичний звіт підготовлений Програмою Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: