Публікація

Донецький Меморіал

“Донецький Меморіал” – громадська правозахисна історико-просвітницька організація. Виникла в Донецьку в 1989 році, перереєстрована у 1995 році, реєстраційне свідоцтво Серия А00 № 307280 від 18.08.1995 р. Діяльністю керує рада організації на чолі з головою.

Місія організації – підвищення рівня дотримання прав людини в діяльності пенітенціарної системи та інших правоохоронних органів

Серед основних статутних цілей та завдань “Донецького Меморіалу” (надалі – ДМ):

–       пропаганда правових та історичних знань;

–       сприяння реабілітації та соціальній адаптації осіб, які засуджені та які звільнилися з місць позбавлення волі;

–       правова просвіта громадян, включаючи персонал пенітенціарних установ, правоохоронних та інших державних органів;

–       сприяння зусиллям з реформування кримінально-виконавчої системи.

Відповідно до наведених статутних цілей та завдань “ДМ” здійснює:

–    збір, зберігання та поширення інформації, яка стосується дотримання прав людини;

–    виконання науково-історичних, правозахисних та просвітницьких проектів;

–    проведення моніторингів та історико-соціологічних досліджень;

–    організацію семінарів, конференцій, “круглих столів”, курсів лекцій та т.ін.;

–    надання допомоги установам кримінально-виконавчої системи,  їхньому персоналу, а також громадянам, які перебувають у місцях позбавлення волі або звільнились з них;

–    участь у діяльності спостережних комісій, громадських рад та інших структур, діяльність яких спрямована на захист прав людини та укріплення громадянського суспільства.

 

Основні напрямки діяльності «ДМ»

 

Меморіальська діяльність  

«ДМ» з моменту заснування допомагає особам, репресованиж у радянські часи, вшановує пам’ять жертв реперсій шляхом встановлення памятників та меморіальних дошок, видання та поширення видань про тоталітарне минуле країни.

На початку своєї діяльності у 1989-1997 рр. “Донецький Меморіал” (надалі – ДМ) займався переважно збором документальних відомостей про період тоталітаризму, надавав матеріальну і консультаційну допомогу особам, які постраждали від політичних репресій у СРСР

У 1990 році виступив з ініціативою встановлення меморіальної дошки на будівлі в центрі Донецька, в якій з 1932 по 1966 рік містились органи НКВС-МДБ-КДБ, та спорудження пам’ятника жертвам політичних репресій, похованим на Рутченковому полі. У 1997 році міськвиконком Донецька (голова В. Рибак) відмовив в установленні меморіальної дошки, вважаючи такий крок «недоцільним». Але організація не полишала спроб домогтися увічнення пам’яті жертв політичних репресій. Тим не менше наполегливість «ДМ» завершилась у січні 2004 року згодою міської влади підтримати ініціативу і навесні 2004 року меморіальну дошку на колишній будівлі НКВС-КДБ було встановлено, а восени 2005 року було відкрито пам’ятник на Рутченковому полі.

 

З 1997 року організація активно працює у сфері реформування кримінально-виконавчої системи України.

 

Сприяння просвіті тюремного персоналу

«ДМ» регулярно проводить просвітницькі семінари для персоналу установ виконанння покарань з міжнародних стандартів поводження з ув‘язненими та їх утримання, видає та поширює по всіх пенітенціарних установ країни видання з ключовими рішеннями Європейського Суду з прав людини, тексти Доповідей Європейського Комітету із запобігання катувань та інші.

У листопаді 1998 року “ДМ” провів у Донецьку міжнародний семінар “Тюремна реформа в посттоталітарних країнах”, в якому взяли участь представники 17 країн – керівники тюремних систем і активісти громадських організацій. Це був перший міжнародний семінар такого масштабу в Україні, присвячений тюремній тематиці за участю як представників громадських організацій, так і працівників кримінально-виконавчих систем різних країн.

С того часу «ДМ» провів більше сотні семінарів та тренінгів, у тому числі ряд семінарів з прав людини для персоналу установ виконання покарань та інспекторів кримінально-виконавчої інспекції. Разом з Директоратом прав людини Ради Європи організацією були проведені в Донецьку, Житомирі, Одесі, Сімферополі та у Києві у 2000-2004 роках семінари на такі теми:

“Права людини і кримінально-виконавча система України”;

«Міжнародні стандарти утримання осіб, засуджених до довічного ув’язнення»

“Дотримання прав неповнолітніх при затриманні та перебуванні в ув’язненні”,

„Права жінок в ув’язненні”.

Учасниками цих заходів були працівники установ кримінально-виконавчої системи України, громадські організації, науковці та інші фахівці у цій галузі.

„ДМ” приділяє велику увагу залученню до співпраці з установами виконання покарань широкого кола громадських організацій. З цією метою восени 2002 року відбувся тижневий семінар “Стратегія дій НУО в роботі з пенітенціарними установами”, який було підготовлено спільно з Польською Гельсінкською фундацією прав людини. В ньому взяли участь понад тридцяти неурядових організацій України, які переймаються проблемами пенітенціарної системи, а також експерти з неурядових організацій Казахстану та Грузії.

 

Надання правової допомоги

«Донецький Меморіал» підтримує діяльність Громадської приймальні, яка надає правової консультації громадянам, переважно засудженим та їх родичам. До Приймальні звертаються телефоном, листами, на особистому прийомі. Засудженим консультації надаються також під час візитів юристів організації до установ виконання покарань. «ДМ» сприяє громадянам у поданні скарг до Європейського Суду з прав людини.

Щороку правові консультації отримують понад 400 громадян, здійснюється від 20 до 40 виїздів до установ виконання покарань для надання юридичної допомоги засудженим.

 

Видавнича діяльність ,

Перелік інформаційних видань “ДМ” містить понад 120 найменувань. Матеріали проведених семінарів та іншу літературу з питань реформування кримінально-виконавчої системи регулярно і безкоштовно надсилаються до установ кримінально-виконавчої системи України, до судів, прокуратур, громадських організацій, навчальних та наукових інститутів, зацікавленим особам. „Донецький Меморіал” є лідером серед громадських організацій в Україні з видання літератури для кримінально-виконавчої системи.

З 2000 року «ДМ» започаткував видання періодичного інформаційного бюлетеня «АСПЕКТ», в якому друкуються матеріали про проблеми пенітенціарної системи, наводяться приклади плідного співробітництва НУО та установ системи,  міжнародні документи у сфері діяльності кримінально-виконавчої системи. Станом на 01.04.2013 р . вийшло 25 номерів бюлетеню.

У 2003 р. ДМ вперше в Україні видав три Доповіді Європейського Комітету із запобігання катуванням за підсумками візитів Делегації КЗК в Україну у 1998-2000 роках та відповіді уряду України на ці Доповіді. Це видання, яке тривалий час було єдиною публікацією Доповідей у країні, як і багато інших, було надіслано до кожної установи системи.

«ДМ» видає матеріали на історичну тематику, зокрема, про репресії на Донеччині. У 2004 році видана брошура Л. Борбачової «Репрессированная наука Донбасса». Це наукова робота про історію фабрикації “політичних справ” в Донецькому індустріальному інституті наприкінці 20-х – 30-х рр. в контексті масових репресій в регіоні. Присвячена дослідженню трагічних подій – “чисток”, арештів викладачів, фабрикації “політичних справ” і написана за матеріалами державного архіву Донецької області та архіву Донецького управління СБУ України.

З огляду на 50 річницю виголошення Доповіді М. С. Хрущова на ХХ з’їзді КПРС «ДМ» видав у 2006 році брошуру «О культе личности и его последствиях. Доклад Н.С. Хрущева XX съезду Коммунистической партии Советского Союза 25 февраля 1956 г.»

В 2007 році «Донецький Меморіал» видав брошури на меморіальську тематику – «1937-й год. Мифы»,   «1937-й і сучасність»,  «Хроника Большого Террора»,  а в 2008 році брошуру «Про національні образи минулого» – переклад українською Заяви Міжнародного Меморіалу.

Бібліотека прав людини “ДМ” нараховує більше чотирьох тисяч найменувань видань правової та історичної спрямованості.

 

Інтернет-сайт «Тюремний портал»

На початку 2008 року «ДМ» створив за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» спеціалізований Web-сайт «Тюремний портал» (www.ukrprison.org.ua), на якому висвітлюється діяльність кримінально-виконавчої системи та співробітництво громадських організацій з установами відомства. Різноманітні рубрики сайту висвітлюють різні аспекти діяльності та подій у цій сфері.

 

Дослідження та моніторинг

З 2006 року „ДМ” видає щорічні огляди стану дотримання прав в установах системи – Доповіді „Дотримання прав ув’язнених в Україні”, вони є результатом постійного моніторингу ситуації у діяльності КВС

«ДМ» проводить дослідження окремих проблем діяльності системи, готує експертні висновки, в т.ч. до міжнародних інституцій.

У 2007 році «ДМ» видав статистичне дослідженя «Кримінальні покарання в Україні» трьома мовами.

У 2004-2007 роках „ДМ” виконував проекти, спрямовані на моніторинг передвиборчої кампанії та проведення виборів у закритих закладах. Наробки за результатами моніторингу видані у брошурі «Виборчий процес в спеціальних установах МВС України».

 

Громадський контроль

Особливу вагу «ДМ» приділяє розвитку громадського контролю за дотриманням прав людини у діляьності правоохоронних органів, бере активну участь у роботі мобільної групи при ГУМВС України в Донецькій області, у роботі спостережних комісій.

З 2006 року представники «ДМ» активно працюють у складі мобільної групи ГУМВС України в Донецькій області. У 2007-2011 роках мобільна група є однією з найактивніших у країні.

 

«ДМ» періодично проводить «круглі столи» та прес-конференції для ЗМІ та громадськості з питань дотримання прав людини, представляє результати своїх досліджень та моніторингів.

Представники організації мали можливість відвідувати та знайомитись з діяльністю пенітенціарних систем США, Польщі, Данії, Норвегії, Болгарії, Латвії, Білорусі, Казахстану, Вірменії, Грузії та Росії, знайомились з діяльністю структур Ради Європи та Європейського Суду з прав людини у Страсбурзі (Франція) та з діяльністю громадських організацій Нідерландів та Бельгії.

 

Послуги, які надає «ДМ»:

–    правові консультації затриманим, засудженим та їх родичам;

–    сприяння у поданні скарг до Європейського Суду з прав людини;

–         надання інформації про діяльність органів та установ кримінально-виконавчої системи;

–         підготовка експертних висновків з питань діяльності пенітенціарної системи.

ДМ не надає адвокатів для участі у кримінальних справах.

 

Організація приділяє увагу підвищенню фахового рівня своїх членів. Вісім членів організації брали участь у семінарах та Школах з прав людини, які проводила Польська Гельсінкська Фундація з прав людини, в тому числі у Вищому Міжнародному курсі з прав людини. Представників «ДМ» часто залучають у якості експертів у питаннях утримання ув’язнених та дотримання прав людини у діяльності кримінально-виконавчій системі України.

“ДМ” є членом Української Гельсінкської спілки з  прав людини та Міжнародного Меморіалу, співробітничає з Директоратом прав людини Ради Європи, Польською Гельсінкською фундацією прав людини, з іншими міжнародними  урядовими і громадськими організаціями, працює в контакті з Державним департаментом України з питань виконання покарань.

Представники організації входять до складу низки дорадчих структур, як от до Громадських рад з прав людини та до спостережних комісій. Керівник організації входив до Комісії з питань попередження катувань при Президентові України.

Чисельність організації станом на 01.04.2013 складає 18 осіб.

 

Додаткова інформація про діяльність «Донецького Меморіалу» та виконувані проекти міститься у наступних матеріалах.

Громадська приймальня “Донецького Меморіалу”

Звіт про діяльність “Донецького Меморіалу” в 2010-2012 роках

Звіт про діяльність “Донецького Мемориалу” в 2010 році: Звіт за2010[1]-укр

Звіт про діяльність громадської приймальні Донецького Меморіалу в 2009 році

Звіт про діяльність “Донецького Мемориалу” з 2007 по 2009 рік Звіт за три роки

КОНТАКТИ:

Для листування: Букалову О. а/с 127, Київ, 03179
Телефони: 099-771-71-73, 099-709-5679, 067-286-1651

email: bukalov@pisem.net

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: