Публікація

Масове викрадення та затримання українців російськими військовими: долучайтесь до обговорення

27February 2024

27 лютого об 11:00 в Українському кризовому медіацентрі відбудеться круглий стіл на тему «Цивільні ув’язнені та безвісти зниклі внаслідок російської агресії». Засновники ініціативи T4P (Трибунал для Путіна) — Українська Гельсінська спілка з прав людини – УГСПЛ, Харківська правозахисна група (ХПГ), Center for Civil Liberties / Центр громадянських свобод запрошують до обговорення проблеми масового викрадення та затримання цивільних українців російськими військовими. Масштаб проблеми дозволяє говорити про цілеспрямовану політику російської влади на знищення українського народу.

Насильницькі зникнення документуються з початку військового конфлікту на сході України у 2014 році. З повномасштабним вторгненням кількість зникнень суттєво зросла, основними жертвами є цивільні особи. На основі даних з різних джерел можна припустити, що понад 7000 українських цивільних осіб можуть утримуватися у щонайменше 50 місцях несвободи в Росії та Білорусі, а також на окупованих українських територіях. Точну кількість важко підтвердити через таємний характер цих затримань. 

На запити України щодо статусу утримуваних цивільних українців посадовці військової поліції Міністерства оборони РФ лише зазначають, що їх затримано «за протидію спеціальній військовій операції». При цьому така ж сама причина вказується у відповідях про правовий статус українських військовополонених. Саме тому в резолюції Генеральної Асамблеї ООН (2023 р.) від Росії вимагається звільнення та повернення усіх категорій українських громадян: як насильно переміщених, так і депортованих цивільних осіб.

У базі даних «Трибуналу для Путіна» задокументовано 4335 зниклих безвісти цивільних осіб, 3342 постраждалих попередньо віднесено до категорії жертв насильницьких зникнень. Крім того, у базі задокументовано 1138 епізодів свавільних затримань і незаконного утримання під вартою.  

Експерти, правозахисники, представники громадських організацій розкажуть про різні аспекти цієї масштабної проблеми, про те, як безпечно повідомити про зникнення людини та що робити для того, аби звільнити українців, та як підтримати родини цивільних жертв насильницьких зникнень.

Питання до обговорення:

 • Масштабні затримання російською окупаційною владою цивільних українців — воєнний злочин РФ
 • Що відбувається з цивільними заручниками після затримання? 
 • Що робити у випадку, якщо ваша близька людина опинилася у заручниках? Інструкція для рідних цивільних заручників
 • Що робити для звільнення цивільних заручників?
 • Куди звернутися родині за психологічною підтримкою?

Спікери:

 • Євген Захаров — директор Харківської правозахисної групи
 • Олександр Павліченко — виконавчий директор Української Гельсінська спілка з прав людини
 • Наталія Ящук — координаторка управління проєктів Центру громадянських свобод
 • Тетяна Маріна — представниця ГО «Цивільні в полоні»
 • Олена Цигіпа — дружина незаконно засудженого активіста  Сергія Цигіпи
 • Анна Муштукова — ініціативна група «Наші найрідніші»

Запрошені: Представники Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, Офісу Уповноваженого ВРУ з прав людини, журналісти, родичі й близькі зниклих, усі охочі й зацікавлені.

Тривалість заходу – 2 години. Забезпечуватиметься синхронний переклад англійською мовою та трансляція онлайн.

Акредитація для медіа: https://forms.gle/fLPsQEgtdPNBtZjo6

Контактна особа: Андрій Діденко (тел. +380 93 985 25 74)

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: