Публікація

Ключові проблеми України у розслідуванні воєнних злочинів та судовій практиці. Дослідження УГСПЛ

20September 2023

20 вересня о 13:30 в Українському кризовому медіацентрі відбудеться презентація дослідження “Міжнародні злочини в Україні: огляд національного розслідування та судової практики”. 

Дослідження підготували фахівці Української Гельсінської спілки з прав людини за період з 27 лютого 2014 року по 1 травня 2023 року. 

Джерело фото: depositphotos.com

Для того, щоб зробити свої  висновки та рекомендації, експерти:

  • дослідили міжнародні стандарти та іноземний досвід розслідування міжнародних злочинів 
  • провели огляд відповідного національного законодавства, системи та організації взаємодії органів досудового розслідування між собою
  • проаналізували відповіді на запити про надання публічної інформації до Служби безпеки України, Національної поліції України, Офісу Генерального прокурора, Верховного суду, Державної судової адміністрації України
  • провели анонімне опитування 147 представників Національної поліції України, 108 представників органів прокуратури, 20 адвокатів, 207 потерпілих від воєнних злочинів
  • ознайомилися з матеріалами досудового розслідування кримінальних проваджень щодо воєнних злочинів, вчинених після 24 лютого 2022 року: адвокати УГСПЛ проаналізували матеріали 21 кримінального провадження, у яких здійснюють представництво потерпілих
  • дослідили судові рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень
  • провели контент-аналіз вироків за статтею 438 КК України (порушення законів та звичаїв війни)

Більшість з 255 опитаних представників органів досудового розслідування відзначили наявність складнощів, які стають на перешкоді ефективному розслідуванню міжнародних злочинів. 

За 9 років та 2 місяці загальними національними судами України винесено орієнтовно 585 вироків за такими злочинами:

  • 26 вироків за статтею 436 КК України;
  • 514 вироків за статтею 436-2 КК України;
  • 11 вироків за статтею 437 КК України, один з яких є виправдувальним;
  • 31 вирок за статтею 438 КК України;
  • немає вироків за статтею 441 КК України;
  • три вироки за статтею 442 КК України, доступ до одного з яких закритий відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про доступ до судових рішень».
Артилерійський обстріл міста Енергодар. Ракетні вибухи небезпечні поблизу Запорізької АЕС. Загроза радіаційної катастрофи. Фото: DanilEvskyi. Джерело: depositphotos.com

За досліджуваний період українськими судами винесено 31 вирок з правовою кваліфікацією за статтею 438 КК України (порушення законів та звичаїв війни).

Яких висновків дійшли експерти в результаті дослідження? Які ключові проблеми у підходах до розслідування виявили? Що пропонують змінити, а які практики вважають позитивними? 

Про це фахівці розкажуть детально 20 вересня о 13:30 в Українському кризовому медіацентрі (Український дім, Київ, вул. Хрещатик, 2). 

Спікери:

  • Анна Козьменко – адвокат, юрист Центру стратегічних справ УГСПЛ
  • Євген Крапивін – експерт з кримінальної юстиції Центру політико-правових реформ
  • Наталя Войнова – адвокат, юрист Центру стратегічних справ УГСПЛ
  • Олена Сапожнікова – адвокат, юрист-аналітик Центру стратегічних справ УГСПЛ
  • модератор: Ольга Комарова –  керівник комунікаційного напряму УГСПЛ

Ви можете зареєструватися, аби відвідати презентацію особисто та поставити питання, що вас цікавлять: https://forms.gle/t9AU52ccBUNGNhXn8 

Українська Гельсінська спілка з прав людини з лютого 2014 року системно моніторить та документує міжнародні злочини, надає правову допомогу потерпілим як на національному, так і на міжнародному рівнях, взаємодіє з органами державної влади з метою впровадження необхідних змін до законодавства чи правозастосування, проводить освітні заходи для суддів, прокурорів, слідчих, адвокатів. 

Зокрема, дане дослідження УГСПЛ є одним із кроків, спрямованих на ідентифікацію ключових проблем у ході розслідування міжнародних злочинів, та подальшого судового розгляду з метою аналізу, розробки рекомендацій для органів державної влади задля підвищення ефективності роботи правоохоронної та судової систем України.

Фото на заставці: depositphotos.com


Підписуйтесь на сторінки УГСПЛ у соціальних мережах:

Facebook | Instagram | Telegram юридичний | Telegram з анонсами подій Twitter Youtube


Цей захід став можливим завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори та УГСПЛ.*

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 9 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: