Публікація

Звіт із впровадження Політики гендерної рівності та недискримінації УГСПЛ у 2018 році

Починаючи з 2016 року, Українська Гельсінська спілка з прав людини (УГСПЛ) впроваджує організаційну Політику гендерної рівності та недискримінації з метою дотримання принципів гендерного мейнстримінгу в організаційній роботі та на робочому місці (працевлаштування, робочі відносини, оплата праці, визначення складу керівних органів тощо), а також при реалізації окремих програм і проектів. Для цього гендерна екпертка Спілки розробляє щорічний План дій на виконання Політики та здійснює моніторинг його виконання з подальшим звітуванням.

План дій на 2018 рік був спрямований на проведення інформаційно-просвітницьких заходів на гендерну і недискримінаційну тематики, просування гендерно-чутливих практик, недопущення дискримінації за ознаками статі, віку тощо. Отже, протягом року відбулось опитування працівників і працівниць УГСПЛ стосовно гендерної і недискримінаційної тематик, розроблено рекомендації щодо інтеграції гендерної складової у аналітичні матеріали УГСПЛ, проведено відповідні інформаційні та просвітницькі кампанії.

Продовжується робота над спеціальним проектом УГСПЛ «Правозахисниці, які змінюють Україну» – серією інтерв’ю з активістками зі всієї України, які працюють у різноманітних сферах правозахисту та представляють різноманітні правозахисні організації (у тому числі, й УГСПЛ). Станом на кінець 2018 року розміщено 49 інтерв’ю із правозахисницями. В 2018 році низка інтерв’ю були приурочені до міжнародних правозахисних дат (як-то Міжнародний день боротьби жінок за права, Міжнародний день ромів, Міжнародний дню боротьби із гомофобією і трансфобією).

Також на підтримку Міжнародного дня боротьби за ліквідацію насильства по відношенню до жінок (який є початком щорічної кампанії «16 днів проти насильства»), було підготовлено інтерв’ю в рамках зазначеного спецпроекту із відомою правозахисницею та Урядовою уповноваженою з питань гендерної політики Катериною Левченко.

У радіо подкастах із циклу «Правова абетка» зроблено 4 репортажі з гендерної та недискримінаційної тематик (зокрема, про домашнє насильство, сексуальні домагання, мову ворожнечі та секс-працю).

Громадськими приймальнями УГСПЛ, що діють в різних регіонах України, за рік надано 11 850 консультацій, при цьому 45% клієнтів складають особи чоловічої стати, 52% – жіночої (серед тих, хто зазначив стать). Зокрема, зафіксовано 81 звернення осіб, які постраждали від домашнього насильства. Всім постраждалим надано кваліфіковану правову допомогу. Також приймальні, як самостійно, так й у співпраці з партнерами, регулярно проводили інформаційно-просвітницькі заходи на гендерну тематику, як-от лекцію на тему «Як протидіяти домашньому насильству» (м. Суми), дискусія з протидії домашньому насильству та булінгу (м. Запоріжжя), обговорення важливості захисту прав жінок під час військового конфлікту (м. Суми), семінар щодо працевлаштування жінок, дискримінації на роботі, та інших проявів гендерного нерівності (м. Покровськ Донецької області) та ін.

Загалом в 2018 році в УГСПЛ вийшло суттєво більше, ніж у минулі роки аналітичних матеріалів на гендерну та недискримінаційні тематики. Зокрема, окрім зазначених прикладів, йдеться про аналіз Стратегії гендерної рівності Ради Європи на 2018-2023 роки, виграну УГСПЛ справу Європейського суду з прав людини «Вишняков проти України», яка стосується гендерної дискримінації тощо.

Разом з тим, як і минулого року, станом на кінець 2018 в Україні актуальним залишається питання ратифікації Стамбульської Конвенції та посилення видимості антигендерних ініціатив. Тому для УГСПЛ було б доречно налагодити співпрацю із відповідними правозахисними організаціями гендерного спрямування.

Доречно було б більш повно інтегрувати гендерну складову діяльність УГСПЛ на рівні великих проектів. А при написанні аналітичних матеріалів (наприклад, аналітичних звітів УГСПЛ «Особливості правового регулювання забезпечення права на медичну допомогу людям що живуть з ВІЛ/СНІД та хворим на туберкульоз, які тримаються в місцях несвободи», «Реабілітація жертв конфлікту. Чи пропонує держава щось, крім встановлення інвалідності та милиць?») брати до уваги розроблені рекомендації щодо інтеграції гендерної складової у аналітичні матеріали УГСПЛ.

Тобто, УГСПЛ потребує більш активного упровадження ідеї гендерного мейнстримінгу у власну діяльність – цього разу саме на рівні працівників і працівниць, а також співпраці. Якраз в 2018 році найгірша, порівняно із минулими роками, ситуаціями із гендерним паритетом у керівних органах УГСПЛ. Жодна із затверджених на рівні гендерної політики квот не була дотримана. Тому керівництву УГСПЛ варто звертати більше уваги на цю політику.

Ознайомитися зі звітом можна тут.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: