Заява Володимира Чемериса Генеральному прокурору про вчинений злочин (на підставі статті 97 КПК України) - Українська Гельсінська спілка з прав людини
Повернутись назад

Заява Володимира Чемериса Генеральному прокурору про вчинений злочин (на підставі статті 97 КПК України)

Новина

17 жовтня 2008 року, починаючи з 16-00, громадська організація Інститут «Республіка» на підставі статті 39 Конституції України, проводила за адресою м. Київ, вул. Горького 12-б акцію протесту проти рейдерського захоплення приміщення правозахисної організації депутатом В. Грицаком, про що повідомила Київську міську державну адміністрацію. Акція проходила мирно без жодних ексцесів. Представники недержаної охоронної служби «Бекфайєр», які охороняли згадане приміщення не мали до учасників акції жодних претензій. Керівник цієї фірми у телефонній розмові повідомив мене, що він не заперечує проти перебування учасників акції ні біля, ні всередині приміщення, яке є власністю територіальної громади міста Києва і у якому знаходяться на правах оренди кілька громадських організацій (таким чином це приміщення є приміщенням громадського користування).

Аж раптом близько 17-ї години учасники акції побачили, що до приміщення біжать невідомі озброєні особи. Основна маса учасників акції залишилась зовні приміщення, а приблизно п’ять чоловік закрили перед цими невідомими особами двері. Ці особи почали ломитися у двері і ті, хто знаходився всередині приміщення, підперли двері тими засобами, які знаходилися поруч. Я опинився всередині приміщення і не знав, хто є ці особи, які штурмують приміщення, у якому знаходиться громадська правозахисна організація Інститут «Республіка». Тому я подзвонив до представника міністра внутрішніх справ з питань прав людини з метою прояснити ситуацію. За деякий час він повідомив мене, що приміщення штурмує загін «Беркуту» під керівництвом одного з керівників київської міліції Оніщенка. Також я дізнався, що «Беркут» був спрямований на Горького 12-б одразу ж після того, як невідома особа подзвонила за телефоном 02 і повідомила, що відбувається захоплення згаданого приміщення, не перевіривши, чи відповідає повідомлення за телефоном 02 дійсності. Якби така перевірка (наприклад, перевірка дільничим інспектором) відбулася, було б встановлено, що ніякого захоплення приміщення не відбувається. Відбувається мирна акція протесту.

Як пізніше я дізнався, ні представники охоронної фірми, ні власник приміщення (представником власника є комунальне підприємство «Київжитлоспецексплуатація»), ні представники громадських організацій, які орендують у цьому приміщенні кімнати і які знаходились всередині приміщення під час описаних мною подій, міліцію не викликали. Я вважаю, що приїзд «Беркуту» був зумовлений тим, що В. Грицак, який намагається рейдерським способом захопити згадане приміщення, звернувся до керівництва київської міліції (можливо, Оніщенка) і те, всупереч нормам законодавства, спрямувала на приватне замовлення депутата загони «Беркуту» на штурм приміщення.

Протягом приблизно 20-30 хвилин, поки ми знаходилися у приміщенні, ні Оніщенко, ні будь-хто з міліціонерів не звернувся до нас ні з проханням, ні з вимогою залишити приміщення. Більше того, я дзвонив знайомим, які знаходилися зовні приміщення з проханням дати трубку Оніщенкові, аби пояснити ситуацію і почути його вимоги. Той відмовився говорити. Після цього я подзвонив до заступника міністра внутрішніх справ Олександра Савченка, розповів про ситуацію і попрохав розібратися. Той відповів, що розбереться і знайде адекватне вирішення проблеми, що виникла. Після цього я по телефону попросив знайомих, які знаходились на вулиці, передати зміст моєї розмови з Савченком Оніщенкові. Вони мені повідомили, що Оніщенко досить грубо висловився на адресу Савченка і одразу ж дав наказ штурмувати приміщення.

Протягом того часу, поки ми знаходилися у приміщенні, учасники акції, які просто стояли на вулиці і нічого не робили, були без жодних пояснень захоплені «Беркутом». Люди, які знаходились всередині приміщення також після штурму були захоплені «Беркутом» із застосуванням нецензурної лайки та невиправданим застосуванням фізичної сили (ніхто не чинив ніякого опору). Всього, за моїми даними, було незаконно затримано 27 громадян України, в тому числі 7 журналістів. Всі вони були доправлені до Голосіївського РВВС м. Києва. Жодних протоколів про затримання складено не було. Жодному з незаконно затриманих не було пред’явлено звинувачень і всі вони, після надання пояснень, увечері того ж дня були звільнені. Серед незаконно затриманих були й ті особи які випадково знаходились біля будинку на вул. Горького 12-б та працівники громадських організацій, які у цей час працювали на своїх робочих місцях всередині приміщення.

Під час цього штурму комунальній власності Києва та приватній власності громадян України було нанесено збитків.
У журналіста Ігоря Луценка міліціонери незаконно вилучили відеокасету.
Учасник акції Захар Попович після того, як увечері 17 жовтня повернувся до своєї автомашини, яку залишив біля Горького, 12-б, виявив, що з неї зникли належні йому відеокамера, звукопідсилювальна апаратура та рюкзак з особистими речами.
Штурм «Беркутом» приміщення у центрі Києва викликав значний резонанс у пресі та суспільстві.

ПРОШУ ВАС:
Провести належне розслідування викладених мною вище фактів і порушити проти пана Оніщенка та працівників міліції, які порушили чинне законодавство під час згаданих подій, кримінальні справи за статтями 340 (незаконне перешкоджання проведенню мітингів і демонтрацій), 170 (перешкоджання законній діяльності об’єднань громадян), 171 (перешкоджання професійній діяльності журналістів), 364 (зловживання владою), 365 (перевищення влади або службових повноважень) Кримінального кодексу України.

Член правління Інституту «Республіка»

Володимир Чемерис.

02140, м. Київ, вул. Ревуцького 44-б, кв.65

тел. 80503806268.