Публікація

Задокументовані воєнні злочини за вересень 2023: огляд

Українська Гельсінська Спілка з прав людини продовжує документувати злочини Росії проти України. 

Упродовж вересня 2023 року документатори УГСПЛ зафіксували та внесли до бази даних 2529 епізодів і тепер загальна кількість становить 34485 епізодів від повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Більше чверті з них – 8542 пов’язані із людськими втратами чи порушеннями прав цивільного населення.

Загалом з початку повномасштабного вторгнення найбільше зафіксовано епізодів у Запорізькій (8175), Донецькій (5293), Херсонській (4928) та Чернігівській (3637) областях України. 

Точкою відліку для збору інформації є 24 лютого 2022 року – день повномасштабного воєнного вторгнення Російської Федерації на територію України, з наступною фіксацією даних до 24 вересня 2023 року. У вересні інформацію отримано з 18 регіонів України: Вінницької, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Запорізької, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської та Чернігівської областей.

До узагальнення також увійшли дані, які зібрали наші документатори в попередні періоди у Закарпатській області. 

В огляді зафіксовані епізоди, пов’язані з: 

  • людськими втратами та жертвами серед цивільного населення та інших порушень прав цивільних осіб, у тому числі зникнення та незаконне затримання; 
  • пошкодженням унаслідок бойових дій житлових об’єктів та об’єктів цивільної інфраструктури;
  • подіями, що сталися через артобстріли, авіаудари, застосування касетних засобів ураження чи стрілецької зброї тощо; 
  • подіями, пов’язаними із взяттям заручників, катуванням (тортурами), нелюдським поводженням, використанням цивільного населення як щита, захоплення цивільних будівель, напади на склади гуманітарної допомоги, гуманітарні конвої чи коридори та іншими. 

Упродовж вересня 2023 року постраждали 768 цивільних осіб. Нагадаємо, що у серпні документаторами зафіксовано 1472 постраждалих серед цивільного населення.

Лише за спостереженнями документаторів УГСПЛ за досліджуваний період з 24 лютого 2022 року у досліджуваних регіонах встановлено, що від дій російської армії постраждало 19558 цивільних осіб. За цей період зафіксовано: загибель людини – 5026, поранення – 9866, зникнення – 1765, порушення інших прав – 2887. Найбільше випадків задокументовано у Донецькій області – стосовно 5289 осіб та Запорізькій області – 2594 осіб. 

Наші дані свідчать про те, що найчастіше люди страждають внаслідок авіа-, ракетних, мінометних та артилерійських обстрілів, а також через різні вибухові пристрої. Таким чином, загинуло щонайменше 5026 осіб та поранено 9866 осіб. 

Документатори узагальнили інформацію про ймовірно скоєні міжнародні злочини повномасштабної російсько-української війни на території України, яку зібрали партнерські організації та регіональні громадські приймальні УГСПЛ у рамках глобальної ініціативи «Трибунал для путіна» та завдяки  підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Детальну інформацію про жертви серед цивільного населення, житлові будинки та цивільні об`єкти, що зазнали пошкоджень унаслідок бойових дій та про обстріли території України читайте в публікації: Огляд задокументованих воєнних злочинів Росії за вересень 2023


Підписуйтесь на сторінки УГСПЛ у соціальних мережах:

Facebook | Instagram | Telegram юридичний | Telegram з анонсами подій | Twitter | Youtube


Дана публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори та УГСПЛ.

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 9 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: