Публікація

За тиждень Донеччина прийматиме 6-й Національний Жіночий Форум з ВІЛ та СНІД

Головуюча правління БО «Позитивні Жінки» Олена Стрижак відповідає на питання УГСПЛ щодо проведення головної правозахисної події спільноти ВІЛ+ жінок України – 6-го Національного Жіночого Форуму з ВІЛ та СНІД, який відбудеться з 30-го вересня по 3 жовтня 2020 року в місті Святогірськ.

В якому році та з якою метою було організовано перший Форум?

Перший Національний Жіночий Форум з ВІЛ та СНІД пройшов в 2015 році у Львові. На той час в країні не проводилось жодного масштабного заходу саме для жінок з ВІЛ, і з’явилась мрія провести велику конференцію для українських жінок.  Метою заходу було зібрати всіх бажаючих жінок та дівчат, які б розповіли про свої досягнення, потреби. Ідею підтримали колежанки, партнери. І цей перший Форум взагалі став відправною точкою для подальшого розвитку організації «Позитивні Жінки».

Який вплив має пандемія COVID-19 на організацію Форуму в цьому році та який формат він матиме у зв’язку з карантинними обмеженнями?

Коли в березні цього року було оголошено карантин, відразу виникли думки про Форум та його проведення. Влітку вирішено було все ж таки проводити захід і не переводити його в онлайн. Організатори (БО «Позитивні жінки») почали шукати варіанти формату Форуму. Рішення щодо проведення його саме в Донецькій області прийнято було ще в 2019 році, тож знайшли місце, яке б відповідало умовам карантинних обмежень для участі більше 50 учасниць. Повідомили про проведення Форуму місцеву адміністрацію та забезпечили наявність всіх необхідних медичних профілактичних засобів (дезінфекційні розчини, медичні захисні маски і т. ін.).

Олена Стрижак

На етапі залучення партнерів з представників міжнародних організацій ми стикнулись з неможливістю прийняти участь деяких запрошених в офлайн-режимі, тому вирішили ряд сесій Форуму провести в онлайн форматі. Фактично Форум буде проходити в двох форматах – частина заходів в форматі офлайн в місті Святогірськ, частина – онлайн, з трансляцією на всіх каналах комунікацій благодійної організації «Позитивні жінки». Окрім того готуються записи відео-звернень, привітань від міжнародних та національних колежанок. Тож до цієї частину матимуть можливість долучитися більша кількість зацікавлених учасниць. В Святогірську ми чекаємо біля 80 учасниць, навіть більше, ніж планувалось.

Який основний меседж та основна тематика Форуму в цьому році?

Після проведення Жіночого Форуму в 2019 році в місті Київ, було вирішено наступну зустріч організувати саме в Донецькій області, для того, щоб забезпечити максимальну участь жінок, які проживають в Донецькій та Луганській областях. На жаль, невелика кількість потенційних учасниць саме з цих регіонів можуть приїхати для участі в Форумі в інші міста та побачити, як розвивається спільнота, які успіхи є. Окрім того хочеться, щоб учасниці та учасники Форуму безпосередньо на місці зрозуміли ситуацію, почули представників місцевої влади та почули з якими проблема стикаються та які потреби мають жінки, які проживають в зоні воєнного конфлікту. Тому що, коли знаходишся далеко, можна лише частково зрозуміти реальну картину. Для жінок з ВІЛ, які проживають в Донецькій та Луганській областях, є менш доступними ті блага та послуги, що є в інших регіонах, не тільки у сфері медицини, але й в інформаційній та освітній сферах.

«Головні меседжі заходу – надати інформацію учасницям, показати силу жіночого лідерства, активізму в Україні, зокрема для жінок в зоні воєнного конфлікту, які хочуть приєднатися до спільноти, щоб вони мали змогу поспілкуватися «вживу», почути про те, що є зараз і які плани з подальшої роботи для покращення якості послуг та захисту своїх прав»

Щодо основних тематик Національного Жіночого Форуму з ВІЛ та СНІД – залишаються пріоритетними теми попередніх заходів, зокрема, ВІЛ та старіння, доступ до сексуальних та репродуктивних прав, захист прав жінок, в тому числі право на всиновлення/опіку дітей. В цьому році є ще одна дуже важлива ключова тема – валідація елімінації передачі ВІЛ та сифілісу від матері до дитини. Україна наразі готує національний звіт задля подальшого отримання сертифікату ВООЗ. Для БО «Позитивні жінки» і взагалі для спільноти жінок, які живуть з ВІЛ, на найближчі 3 роки це стратегічно важлива ціль. Важливо об’єднати зусилля представників влади, громадськості, спільноти для досягнення цієї мети та елімінації. З початку епідемії ВІЛ в країні відсоток передачі ВІЛ від матері до дитини значно знизився – від 27% до 1,6%, але окрім самого відсотку залишаються питання, що ще не вирішені. Вони безпосередньо стосуються захисту прав, необхідності декриміналізації передачі ВІЛ – вилучення з Кримінального кодексу статті щодо свідомого інфікування ВІЛ, яка є дискримінаційною. Спільнота жінок, які живуть з ВІЛ, вже працює в цьому напрямку, але цей процес довгий.

 

 

Кого запрошено на Форму у якості гостей?

Запрошено наших партнерок з різних агенцій ООН, які долучатимуться до Форуму в онлайн-форматі – на сесії «Рекомендації ООН по відповіді на наслідки пандемії COVID-19: соціально-економічні та гендерні аспекти» та з приводу застосування інструменту ЮНЕЙДС “Гендерна оцінка” на прикладі гендерного аудиту, що було проведено БО «Позитивні жінки» на початку цього року. Також серед гостей заходу представниці Центру громадського здоров’я України, лікарки, які будуть як раз обговорювати тему елімінації передачі ВІЛ від матері до дитини. Ми запросили прийняти участь представницю Департаменту охорони здоров’я Донецької облдержадміністрації для ознайомлення зі статистичними даними по Донецькій області, оцінкою епідситуації в регіоні та складнощів для жінок, які живуть з ВІЛ, в умовах збройного конфлікту.

«Ми хочемо максимально розширити розуміння того, що жінки, які живуть з ВІЛ, стикаються з множинною дискримінацією через якісь власні унікальності та особливості, що є неприпустимим, бо права рівні для всіх громадян»

На Форум запрошено нашу активістку з Одеси разом з адвокатом, які презентують успішний кейс з захисту прав – виграний суд з усиновлення/опіки дитини ВІЛ-позитивною жінкою. Метою є обговорення не лише безпосередньо кейсу, але й наших подальших дій з напрацювання механізму використання службою у справах дітей оновлених нормативно-правових актів в цьому контексті. Буде сесія з питань інклюзії та множинної дискримінації (за ВІЛ-статусом, наркозалежністю та інвалідністю) з запрошеною дівчиною-підлітком, яка поділиться власним досвідом в цій темі. Окрім цього серед запрошених спікерок є представниця трансгендерних людей. Тобто ми хочемо максимально розширити розуміння того, що жінки, які живуть з ВІЛ, стикаються з множинною дискримінацією через якісь власні унікальності та особливості, що є неприпустимим, бо права рівні для всіх громадян.

Які результати ви очікуєте від проведення Форуму в 2020 році?

Результатом кожного нашого Форуму є підписання Резолюції, в якій ми заявляємо про цілі на найближчий рік та декларуємо їх як обов’язкові до виконання. Ці цілі стосуються всіх тем та напрацювань під час Форуму. Резолюція є одним з ключових документів в діяльності організації «Позитивні жінки» на наступний рік.

Ще одним очікуваним результатом є залучення до участі в Форумі максимальної кількості жінок, які живуть з ВІЛ з Донецької та Луганської областей та донесення до спільноти нашої пріоритетної мети всебічної якісної підтримки цих жінок.

УГСПЛ співпрацює з Благодійною Організацією «Позитивні жінки» в рамках виконання проекту «Розвиток правової мережі для захисту прав людей, які живуть з ВІЛ/СНІД, представників ключових спільнот ЛЖВ та осіб, хворих на туберкульоз» за фінансової підтримки Благодійної організації «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» в рамках реалізації  проекту «Зменшення тягаря туберкульозу та ВІЛ-інфекції через створення загального доступу до своєчасної та якісної діагностики та лікування туберкульозу і його резистентних форм, розширення доказової профілактики, діагностики та лікування ВІЛ-інфекції, та створення стійких та життєздатних систем охорони здоров’я», що реалізується за фінансової підтримки Глобального фонду для боротьби з СНІДом, туберкульозом та малярією.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: