Публікація

Як видворити громадян РФ з Криму, не порушуючи прав людини? 

Українська Гельсінська спілка з прав людини в рамках програми USAID «Права людини в дії» продовжує спецпроєкт з Радіо NV, покликаний посилити правову обізнаність громадян України в питаннях притягнення до відповідальності за вчинені під час війни злочини. Гості етерів – судді, прокурори, адвокати, які пройшли навчання за освітніми курсами УГСПЛ, а також експерти Спілки. Разом з ведучими вони обговорюють нагальні правові виклики, що постають в умовах війни.  

З 2014 року Росія перевезла в окупований Крим досить багато своїх громадян. Різні українські експерти вважають, що на півострові могли оселитись від 600 тисяч до мільйона росіян. Проте точних даних нема. Вже зараз в суспільстві точаться дискусії стосовно того, що робити з росіянами, які нині проживають в Криму. Як їх видворити, не порушуючи міжнародних норм? Про це в етері Радіо NV говорили з аналітиком УГСПЛ Владиславом Мірошниченко. 

Аналітик УГСПЛ Владислав Мірошниченко

Легалізація чи виселення? 

Жодна легалізація після деокупації Криму для росіян – неможлива, вважає експерт. Адже тут питання стоїть в національній безпеці України. Єдиний вихід для громадян РФ після деокупації Криму – повернутись до Росії. Але не всіх варто депортовувати. 

– Деякі можуть бути причетними до вчинення воєнних злочинів. Таких людей треба ідентифікувати і вони мусять понести свою відповідальність перед законом, – каже Владислав Мірошниченко. 

А що робити з тими, хто за 9 років окупації встиг обзавестись майном на півострові. 

– Немає різниці, чи мають росіяни, які заїхали на територію Криму, якесь майно на півострові. Все це майно вони придбали незаконно. Фактом залишається те, що з точки зору українського законодавства та з точки зору міжнародного законодавства, вони залишаються в Криму як нелегальні мігранти, які незаконно потрапили на територію України. Тому вони звідти мають поїхати після деокупації нашої території. А те, що вони мають там квартири, машини, земельні ділянки, яхти – це не має жодного значення, — пояснює аналітик УГСПЛ. 

Ілюстративне фото. Джерело: depositphotos.com

Міжнародні стандарти 

Процедура примусової депортації нестиме величезні репутаційні ризики для української сторони. Адже російська пропаганда ці заходи висвітлюватиме як порушення прав людини. 

– Головний рецепт уникнути цього: ми маємо робити цей процес максимально прозорим. Ми маємо запрошувати представників наших партнерів, представників інших держав, ООН, міжнародних та громадських організацій, які захищають права людини по всьому світу, і показувати як це відбувається. Що це відбувається відповідно до законодавства, відповідно до певних процедур, що немає жодних самосудів. Що примусове видворення відбувається з повагою до гідності людини. Що росіяни мають час на те, щоб добровільно виїхати з нашої території. Це має бути абсолютно відкрито і ми маємо дотримуватись певних міжнародних стандартів, – каже Владислав Мірошниченко. 

Однак майбутнє росіян на півострові, зрештою, залежатиме від того як звільнятимуть Крим: військовим чи дипломатичним шляхом. 

Детальніше на цю тему дивіться у відео: 


Підписуйтесь на сторінки УГСПЛ у соціальних мережах:

Facebook | Instagram | Telegram юридичний | Telegram з анонсами подій | Twitter | Youtube


Дана публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори та УГСПЛ.

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 9 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: