Вебінар “Відновлення довіри до влади як складова гарантій неповторення порушень прав людини”
Перехід України від авторитарного совєцького режиму до демократичного триває до сьогодні. Є надія (хоч як би це цинічно не звучало), що розв’язання Росією збройної агресії проти України прискорить цей процес. Чому ми й досі перебуваємо в «совковому» стані? Давайте розберемося разом, наприклад, надамо відповіді на такі питання:
- Чи отримали жертви авторитарного совєцького режиму справедливість (чи всі жерти реабілітовані, чи повернуте конфісковане майно депортованим особам/народам або чи відбулась реституція, чи проведені розслідування злочинів совєцького режиму)?
- Чи знаємо ми всю правду про ключові події совєцього минулого (роль очільників СРСР в розв’язанні Другої світової війни, репресіях, чи достовірними є відомості, покладені в основу пам’ятних дат/місць)?
- Чи має кожна особа в Україні доступ до усіх архів СРСР/УРСР?
- Чи знали Ви, хто з депутатів Верховної Ради України другого скликання (парламентські вибори 1994 року — перші вибори до Верховної Ради України в незалежній Україні) працював на КГБ? Чи маєте Ви таку інформацію про народних депутатів наступних скликань?
На всі питання відповіді «НІ», бо ми не розпочали у 90-х роках процеси перехідного правосуддя (Transitional justice). Ці процеси (комплекс заходів, які забезпечують гармонійний перехід від тоталітарного/авторитарного суспільства до демократичного або від стану війни до мирного стану) мали б забезпечити нашу незалежність і від совєцького минулого, і від держави-агресора.
Комплекс заходів перехідного правосуддя включає, умовно, чотири складові: (1) покарання винних (правосуддя); (2) репарації жертвам; (3) право на правду; (4) гарантії неповторення.
Тема онлайн-лекції “Відновлення довіри до влади як складова гарантій неповторення порушень прав людини” стосується четвертої складової перехідного правосуддя.
Ми будемо говорити про механізми, які мали б бути застосовані в 90-х роках на початку здобуття України незалежності, але мусимо застосовувати вже в ситуації збройної агресії: про очищення влади на деокупованих територіях (для недопущення роботи в органах влади осіб, які вчиняли злочини під час збройної агресії або сприяли у здійсненні окупаційного режиму), про якість законодавства (яке не повинно провокувати конфлікти та ігнорувати права жертв).
Зокрема, Ви детально дізнаєтесь про:
✅необхідність інституційних реформ, які покращать діяльність органів влади, посилять їх потенціал та призведуть до організаційно-правового забезпечення змін у діяльності органів влади;
✅люстрацію (усунення люстрованих осіб від управлінських державницьких функцій є однією з гарантій неповторення конфлікту у майбутньому) та “фільтри”, що передують люстрації і не дозволять уникнути злочинцям справедливого покарання;
✅інструменти оцінки законодавства, які допоможуть усувати неякісні норми права. Питання низької якості законодавства особливо гостро проявилося по відношенню до постраждалих від збройної агресії. Відповідні нормативні акти приймають без належної експертизи, а існуючі – часто не відповідають сучасним реаліям.
Буде здійснюватись пряма трансляція.
🎙Спікерка: аналітикиня УГСПЛ, спеціалістка в сфері нормотворення Семьоркіна Олена.
📌 Участь безкоштовна.
📝Просимо попередньо зареєструватися за посиланням https://forms.gle/tVbvUrVchWW5y4xL7 до 22 квітня 2020 року (до 10:00).
Організатор: Українська Гельсінська спілка з прав людини – УГСПЛ у партнерстві з Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим
⏰Коли: 22 квітня з 12:00 до 13:00
🌏Де: Фейсбук. Сторінка Української Гельсінської спілки з прав людини https://www.facebook.com/Ugspl та сторінка Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим https://www.facebook.com/ppu.gov.ua/
Цей захід став можливими завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID Ukraine – USAID Україна) в рамках Програми «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.
У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах.
Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.