Українська молодь показала міліції жовту картку!
Першого вересня, до Міжнародного дня знань, активісти-правозахисники підготували масштабну акцію «Захисти себе сам!». Ця вимушена міра – відповідь на систематичні порушення прав людини з боку співробітників української міліції.
Основна мета акції – підвищити рівень знань молоді у сфері захисту своїх прав при контакті зі співробітниками МВС.
Проведення подібної акції стало можливим завдяки фінансовій підтримці Норвезького Гельсінського Комітету (НГК) у рамках проекту Української Гельсінської Спілки з прав людини (УГСПЛ) (конкурс «Ініціативи молодіжних груп: права людини» національної освітньої програми «Розуміємо права людини»).
Перед стінами тридцяти навчальних закладів студенти, представники творчої молоді, активісти НГО та випускники Національної освітньої програми «Розуміємо права людини» провели інформаційну акцію проти незаконних затримань, опитувань, оглядів, застосування сили по відношенню до молоді співробітниками МВС. Акцію підтримали понад тридцяти навчальних закладів Києва, Луганська, Харкова, Чернігова, Одеси, Миколаєва, Житомира, Сімферополя, Тернополя, Рівного, Севастополя, Ялти, Маріуполя, Кременчука, Комсомольська та Глобіна.
У Києві молоді активісти влаштували театралізовану виставу прямо на Площі Знань, біля Національного технічного університету України «КПІ». У центрі вони облаштували камери символічного СІЗО. До них поміщали студентів, які не знають свої права і не здатні захиститись від розлючених міліціонерів, силою відправляли їх за грати. Там, у СІЗО, активісти пояснювали студентам їх права та роздавали інформаційні картки. «Це смішно, проте нам доводиться вчитися захищати себе від правоохоронних органів. Якщо працівники міліції не пам’ятають про те, що потрібно дотримуватися прав людини та своїх обов’язків – ми повинні їм про це нагадати», – коментує ситуацію координатор акції в Києві Роман Шмалько.
У Чернігові організатори акції представили перехожим спектакль у техніці форум-театру. Обігрувалася типова конфліктна ситуація взаємодії молоді з міліцією. У ході її обговорення глядачі прийшли до висновку, що не слід боятися працівників міліції, у відділенні потрібно вести себе спокійно, завжди вимагати службове посвідчення співробітника МВС, негайного повідомлення про затримання родичів, а головне – знати підстави свого затримання. Після акції організаторам надійшло запрошення від Чернігівського міського центру для сім’ї, дітей та молоді показати форум-театральний спектакль в школах міста. Недотримання процедури затримання призводить, як до тяжких проблем, так і до буденних неприємностей. Це зіпсованих нервів матері, якій не повідомили про затримання сина, підкріплення негативних стереотипів про працівників МВС, відсутність співпраці міліції й населення. Мирні акції – один із шляхів змінити на краще ставлення до цього питання», – відмічає координатор акції в Чернігові Анна Палькова.
У Луганську основою акції став театралізований «урок», під час якого всім студентам і перехожим пропонували дати пораду потенційній жертві неправомірних дій міліції. Для захисту на «жертву» прикріплювали подушки, нахлобучували шолом і навіть вкладали в руку нерозмінну «двадцятку». Цим організатори хотіли показати, що захист без знань своїх прав неефективний і смішний. «Зрозуміло, що і у даного захисного костюма є свої плюси – подушки захищають життєво важливі органи, а шолом пом’якшує удари по голові. Однак наявність даного «спецодягу» не може врятувати від затримань і оглядів», – пояснила суть того, що відбувається випускниця програми «Розуміємо права людини», координатор акції в Луганську Юлія Красільникова.
У Харкові в акції взяли участь найбільші вузи України: ХНУ Каразіна, ХНЕУ, ХПІ та інші. Коли люди бачать міліціонера, що наближається, у них виникає шок, паніка, і взагалі вони не знають, що робити. Наші брошурки і картки, випущені УГСПЛ разом з іншими організаціями, надає людям елементарну підтримку в плані інформації про те, що вони повинні робити, як записувати звання міліціонера, як з ним спілкуватися етично і правильно, розповідає про його права й обов’язки », – розповідає один з координаторів акції в Харкові Руслана Куренчук.
У Севастополі правозахисники провели різнопланові акції у 8 навчальних закладах. Були задіяні школи № 14, 15, 29, 54, 61, а також СНТУ, СГГУ і Академія Праці та Соціальних Відносин. Крім виступів на урочистих зборах, представники ГО «Миротворець» провели відкриті уроки, де роздавали інформаційні картки і пояснювали учням правила поведінки при контакті з міліцією. Cевастопольську ініціативу підтримали понад 10 громадських організацій.
На Тернопільщині акція проходила не тільки в обласному центрі. Молодь інформували в Підгаєцькому та Тернопільському районах, а також у м. Теребовля. До розповсюдження матеріалів акції долучилися викладачі навчальних закладів і депутати місцевих рад. Зокрема в Теребовлі акцію проводив депутат міської ради Олег Продан, у Тернополі до акції приєднався депутат міської ради Григорій Бурбеза. Крім вручення матеріалів правозахисники провели круглі столи та лекції.
У Маріуполі молоді активісти курсували по периметру Приазовського державного технічного університету, роздаючи перехожим інформаційні картки та консультуючи молодь. «У країні можливо навести порядок тільки за умови відносно чесного державного апарата. Хабарництво і бюрократія – прямий наслідок байдужості громадян. Якщо громадяни почнуть вчитися відстоювати свої права – почнеться процес зміни влади. Правовий опір в першу чергу буде сприяти очищенню рядів у силових відомствах», – сподівається на краще координатор акції в Маріуполі Дмитро Корх.
У Рівному проведенню акції не завадила навіть злива. Прямо в аудиторіях найбільших вузів Рівного активісти інформували учнів про правила поведінки при затриманні. Студенти з радістю брали собі та друзям інформаційні картки, підкреслювали актуальність акції, оскільки ще добре пам’ятають події тримісячної давнини, пов’язані із загибеллю студента Ігоря Індило у Шевченківському райвідділі Києва. Ми впевнені, що акція виявилася корисною і вимагає продовження із залученням преси та проведенням масових заходів», – підкреслив координатор акції в Рівному Кантарія Зураб.
У Миколаєві, біля місцевої «Могилянки» роздавали інформаційні картки невеликого розміру, які нагадують про права людини та обов’язки співробітника МВС. «Таким чином, ми показуємо «жовту картку» свавіллю з боку правоохоронних органів. Акція буде включати в себе три етапи. На першому етапі – з 1 по 7 вересня проводитиметься інформаційно-рекламна робота з молоддю (тобто роздаватимуться вищезазначені інформаційні листівки). 6 вересня о 12 годині в актовій залі «Могилянки» відбудеться презентація проекту та всім бажаючим вже грунтовно розкажуть, як захиститися від свавілля міліції і як вести себе зі співробітниками МВС. Третій етап включатиме спеціальні лекції та семінари, що стосуються прав людини», – підкреслила координатор акції в Миколаєві, студентка ЧДУ ім. Петра Могили Марія Шустова.
У Комсомольську активісти громадської організації «Центр «РОДІС» влаштували роздачу інформаційних карток біля Комсомольського технікуму. «Хлопці брали картки для друзів, однокласників, колег по роботі. Після цього вони попрямували поширювати корисні знання серед своїх кіл спілкування: на дискотеку, до кав’ярень, у двори, деякі – до гуртожитку. Назавтра акція продовжиться в школах, у технікумі, в організаціях та на ПГЗК», – розповідає про досягнення своїх активістів координатор акції в Комсомольську Володимир Дмитренко.
«Жовта картка українській міліції в руках студентства – знак того, що байдужих до проблеми стає все менше. Молодь готова навчатися, щоб ефективно захищати свої права. Перше вересня 2010 року – це день НОВИХ знань – знань правового самозахисту. Саме тому ми вирішили назвати акцію «Захисти себе сам».
Крім того, отримавши нові знання, молоді люди зможуть краще усвідомити причини конфліктів, навчаться дотримуватися законів і вимагати їх дотримання від представників МВС», – пояснив організатор акції Ярослав Мінкін.