Публікація

Українські документи в окупації: експериментальний проєкт

У березні 2024 року запрацював механізм за яким українці, які перебувають у зоні бойових дій або на тимчасово окупованих територіях (ТОТ), можуть оформити тимчасове посвідчення громадянина України. В подальшому цей документ можна буде обміняти на паспорт. Цей експериментальний проєкт запустив у дію Кабмін своєю постановою № 194 від 23 лютого 2024 року. Як це працює розповіла юристка приймальні УГСПЛ у Краматорську Марина Куприкова. 

Ілюстративне фото. Джерело: depositphotos
Ілюстративне фото. Джерело: depositphotos

Тимчасове посвідчення дозволяє людям, які втратили свої документи і не можуть їх поновити особисто (через перебування у зоні бойових дій або на ТОТ), підтвердити свою особу та приналежність до українського громадянства. Пізніше його можна буде обміняти на паспорт громадянина України.  

Сьогодні багато громадян України, які знаходяться у зоні бойових дій або на ТОТ, втратили чи не змогли отримати паспорти. Оформлення посвідчення особи на повернення в Україну в цій ситуації – неможливо, оскільки окремі країни, особливо  держава-агресор, будуть це використовувати, як визнання Україною окупованих територій територією іноземної держави. Тому Кабмін запустив цей механізм, який дозволяє оформити документи без особистої присутності майбутнього власника. Цей експериментальний проєкт запроваджується на два роки, тому як він працюватиме на практиці – поки що говорити зарано. Але я вважаю, що це дуже корисний механізм, оскільки він спрямований на повернення громадян України з ТОТ через треті країни, – розповіла юристка УГСПЛ Марина Куприкова. 

На тимчасове посвідчення громадянина України можуть претендувати

*    повнолітні, які в минулому мали паспорт громадянина України, але втратили його (інформація про оформлення паспорта міститься в Єдиному державному демографічному реєстрі або у відомчій системі ДМС);

*     неповнолітні особи, які повинні отримати паспорт вперше, але через війну не можуть звернутися за документом особисто.

Подати анкету-заяву на отримання тимчасового посвідчення замість цих осіб можуть їхні представники, які перебувають на підконтрольній Україні території:

–  чоловік або дружина;

– один з батьків чи законний представник (усиновлювач, опікун, піклувальник тощо);

–  повнолітня дитина або онука;

–  рідні (повнорідні, неповнорідні) брат чи сестра.

Законний представник/член сім’ї подає анкету-заяву до територіального органу ДМС за місцем звернення. До неї додає:

свідоцтво про народження /документ про реєстрацію народження, виданий іноземною державою/електронне відображення актового запису/ витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження (якщо йдеться про оформлення тимчасового посвідчення особі до 18 років, про яку відсутня інформація в Реєстрі або відомчій системі ДМС);

* документ, який підтверджує повноваження особи або факт родинних стосунків;

* документ, який посвідчує особу законного представника, члена сім’ї;

одну кольорову фотокартку особи до 18 років формата 10 × 15 сантиметрів (якщо йдеться про оформлення тимчасового посвідчення особі до 18 років, про яку відсутня інформація в Реєстрі або відомчій системі ДМС).

Оформлення тимчасового посвідчення – БЕЗОПЛАТНЕ і триває впродовж 15 днів з дня подачі заяви. Передача отриманного посвідчення власнику покладається на заявника. 


Підписуйтесь на сторінки УГСПЛ у соціальних мережах:

Facebook | Instagram | Telegram — УГСПЛ пише | Telegram з анонсами подій Twitter Youtube | Viber


Дана публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори та УГСПЛ.

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 9 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: