Публікація

УГСПЛ розробила дорожню карту правосуддя перехідного періоду для українського суспільства в умовах збройного конфлікту

До розробки документу долучилися лідери правозахисної діяльності в Україні, зокрема і представники УГСПЛ, Олег Мартиненко, Олена Семьоркіна, а також правозахисник, засновник ініціативи #2024 Олександр Дмітрієв. Кінцевою метою запровадження перехідного правосуддя в Україні вони бачать впровадження міжнародних стандартів забезпечення справедливості для жертв через покарання винних та репарації жертвам, зменшення випадків безкарності, гарантії неповторення.

Концепція правосуддя перехідного періоду в умовах збройного конфлікту в Україні включає в себе 4 стратегічні цілі, які розкриваються через комплекс взаємопов’язаних заходів.

Першою стратегічною метою є притягнення винних до відповідальності, яка включає 3 підпункти:

 1. Удосконалення законодавства, судової та слідчої практики;
 2. Правовий захист жертв збройного конфлікту;
 3. Ефективне переслідування винних у скоєнні воєнних злочинів і грубих порушень прав людини.

Другою стратегічною метою є відшкодування шкоди жертвам конфлікту (репарації), яка включає:

 1. Матеріальну компенсацію завданої шкоди;
 2. Моральну сатисфакцію;
 3. Відновлення порушених прав.

Третьою стратегічною ціллю перехідного правосуддя в Україні вважають право знати правду. Воно містить у собі такі 3 основні елементи:

 1. Документування подій, які стосуються збройного конфлікту;
 2. Встановлення історичної правди;
 3. Максимально повне та правдиве інформування населення про хід та наслідки збройного конфлікту.

Останньою, четвертою, стратегічною метою правозахисники визначили гарантії неповторення конфлікту, зокрема, через інституційні реформи, освіту і вільний простір для громадянського суспільства. За цим напрямком також є 3 пріоритетні операційні цілі:

 1. Реформування діяльності органів влади;
 2. Посилення потенціалу органів влади;
 3. Організаційно-правове забезпечення змін у діяльності органів влади.

Усі компоненти базуються на резолюціях ООН і документах Європейського Союзу. Правозахисники наголошують, що дієвими вони будуть лише в поєднанні, а реалізація усіх завдань дозволить досягнути кінцевої мети. З їх переліком можете ознайомитися нижче, в інфографіці.

Дорожню карту правосуддя перехідного періоду для українського суспільства в умовах збройного конфлікту розроблено в рамках програми «Права людини в дії», яку впроваджує Українська Гельсінська спілка з прав людини завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: