УГСПЛ презентувала чат-бот, який складає заяви до суду для стягнення аліментів
Через обмежувальні заходи, впроваджені у зв’язку з загрозою поширення COVID-19, адвокат Центру стратегічних справ УГСПЛ Євген Чекарьов презентував чат-бот онлайн. Трансляція відбулася на офіційній сторінці УГСПЛ у facebook.
![](https://helsinki.org.ua/wp-content/uploads/2018/11/DSC_3377-e1541599895157.jpg)
Бот, який формує заяви до суду задля стягнення аліментів, безкоштовний і уже функціонує на зручних майданчиках:
- на сайті УГСПЛ (відображається у нижньому правому куті);
- у Телеграмі (@testuristbot);
- у ФБ-месенжері – Facebook Messenger (https://www.messenger.com/t/robotUristUa);
- у facebook (https://www.facebook.com/robotUristUa).
Ще півроку тому бот почали розробляти з метою забезпечення доступу до правової допомоги людей, які не мать можливості користуватися послугами юриста. Основною аудиторією правозахисники визначали мешканців тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей і Криму. Бот мав полегшити їм доступ до правосуддя, щоб громадяни мали можливість без юриста, а лише за допомогою бота, скласти заяву про стягнення аліментів у випадку, якщо відповідач мешкає на підконтрольній Україні території.
Та зараз ботом можуть скористатися усі, хто має мінімальні навички користування комп’ютером, ноутбуком чи смартфоном. Але важливо враховувати, що цей онлайн-помічник розрахований на жінок, які самостійно виховують дітей до 18 років (неповнолітніх). Заява може бути складена для матері на одного, на двох чи на трьох дітей.
![](https://helsinki.org.ua/wp-content/uploads/2020/04/BOT.jpg)
Бот дозволяє складати заяву про стягнення аліментів як в долі від заробітку, так і в твердій сумі. Якщо бот формує заяву про стягнення аліментів в долі, то він безальтернативно передбачає стягнення ¼ частини заробітку на одну дитину, відповідно 1/3 – на двох дітей і 1/2 на трьох дітей. Якщо бот формує позов про стягнення аліментів в долі, то з’являється альтернатива. Користувачки мають можливість стягнути аліменти як в сумі 50 відсотків прожиткового мінімуму, так і в сумі, що перевищує 50 відсотків прожиткового мінімуму. Додатковою опцією є можливість стягнення аліментів на матір дитини до досягнення дитиною 3-річного віку.
Також бот, залежно від передбачених законом випадків, формує заяви у 2 варіантах: як в формі позовної заяви, так і у формі заяви про видачу судового наказу. Потрібний варіант онлайн-помічник обере самостійно і автоматично, залежно від відповідей користувачок на запитання.
Бот не є заміною адвоката. Попри технічний прогрес і розвиток штучного інтелекту, існують перешкоди, а тому, поки що, бот повноцінно не може замінити юриста. Але, за умови неможливості звернення до юриста, бот є прекрасною альтернативою. Він за користувача складає документи, необхідні для звернення в суд. Тим паче, після формування заяви до суду її можна корегувати в форматі Word і додати необхідні деталі за потреби.
https://www.facebook.com/Ugspl/videos/225957465318276/
Іншу корисну інформацію та практичні рекомендації, як ВПО можуть захистити свої права можна дізнатися у правовій абетці внутрішньо переміщеної особи.
Розробка та презентація бота стали можливими завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.
У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах.
Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.