Публікація

У Німеччині чекала хвора мама: чоловік без суду довів, що його неправомірно не випустили за кордон

30-річний Едуард планував відвідати свою маму, яка живе зараз у Німеччині. Жінка хворіє на рак і перебуває у важкому стані. Проте виїхати не вдалося — чоловіка зупинили прикордонники, хоч він вже понад 10 років виключений з військового обліку і давно втратив статус військовозобов’язаного.

Як Едуардові все ж вдалося виїхати за кордон і побачитися з мамою — розповів журналістам видання Експрес координатор громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини у Торецьку Євген Федорічев.

Координатор приймальні у Торецьку Євген Федорічев

Навесні цього року мешканець Донецької області, 30-річний Едуард, планував виїхати в Німеччину. Там від початку повномасштабного вторгнення проживає його матір. Вона хвора на рак, зараз перебуває у дуже важкому стані. Родичі, які опікуються жінкою, запросили її сина, щоб він зміг побути з матір’ю в її останні дні.

Чоловік був упевнений, що в нього не виникне проблем з перетином кордону. Ще у 2012 році Едуарда виключили з військового обліку за станом здоров’я через дуже серйозні проблеми із зором. Тож він зібрав усі необхідні для виїзду документи. Проте прикордонники не дозволили йому виїхати з України, вимагаючи оновити свої дані в ТЦК. 

— Коли Едуард звернувся за юридичною допомогою, я запропонував йому оскаржити дії прикордонників до суду, на це були всі підстави й був високий шанс виграти справу. Та судові справи забирають багато часу, а в заявника, з огляду на невиліковну недугу матері, часу було обмаль. Звернення у ТЦК також не мало сенсу, адже Едуарда понад десять років виключили з обліку й він втратив статус військовозобов’язаного. Він також не був резервістом або призовником. Отже, ніяких правових відносин з ТЦК не мав. Через це прикордонники, вочевидь, і не бачили його даних із військкомату в системі. — розповідає координатор та юрист Громадської приймальні УГСПЛ Євген Федорічев.  

Ілюстративне фото. Джерело depositphotos.com

За порадою юриста Едуард написав заяву на електронну пошту Держприкордонслужби України (така можливість передбачена на сайті відомства). У заяві він вказав мету своєї поїздки, додавши документи про те, що матір перебуває на лікуванні в Німеччині), свої дані, зокрема й про те, з якої дати був виключений з військового обліку. І попросив підтвердити його право на виїзд з країни. 

— Менш ніж за тиждень Едуард отримав відповідь з Держприкордонслужби (за підписом керівника) з персональним дозволом на перетин кордону. Нині він уже в Німеччині, — поділився Євген Федорічев.

Якщо чоловік або жінка виключені з військового обліку за станом здоров’я згідно з рішенням ВЛК, вони не вважаються військовозобов’язаними та мають право перетинати кордон. Отже, жодних законних причин не дозволяти це Едуарду не було. Це ж право щодо виключених з військового обліку громадян діятиме і після набуття чинності нового закону про мобілізацію 18 травня. 

Люди, які зітнулися з подібними проблемами, можуть отримати допомогу, звернувшися до приймалень УГСПЛ.

Нагадуємо, що мережа громадських приймалень УГСПЛ надає юридичну допомогу постраждалим унаслідок війни Росії проти України, за підтримки Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини. Ми працюємо у 18 областях країни. Щоби дізнатися наші контакти, натисніть ТУТ.


Підписуйтесь на сторінки УГСПЛ у соціальних мережах:

Facebook | Instagram | Telegram — УГСПЛ пише | Telegram з анонсами подій Twitter Youtube | Viber


Дана публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори та УГСПЛ.

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 9 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: