Публікація

У коледжі Дніпра у екс-студента вимагали гроші за повернення документів

Після повномасштабного вторгнення родина 17-ти річного Олександра переїхала зі сходу країни до Дніпра і оселилась у шелтері. Хлопець став студентом одного з місцевих коледжів. Після кількох місяців вирішив покинути навчання за власним бажанням, але повертати документи про середню базову освіту йому не поспішали. У навчальній частині попросили спершу сплатити 100 – 200 гривень. Робити цього родина ВПО не схотіла і звернулась за допомогою до юристів громадської приймальні Української Гельсінської спілки у Торецьку. 

Після того, як у навчальному закладі професійно-технічної освіти підписали заяву та видали відповідний наказ, колишній студент мав забрати оригінали своїх документів: атестат та виписку з оцінками. Але Олександрові запропонували спочатку принести 100-200 гривень. Хоч сума і невелика, але платити невідомо за що батьки хлопця відмовились. 

Євген Федоричев, координатор громадської приймальні УГСПЛ у Торецьку
Євген Федоричев, координатор громадської приймальні УГСПЛ у Торецьку

– Очевидно, що вимога сплатити гроші була неправомірною. Я порадив батькам звернутися з письмовою заявою про вимагання до поліції. І одночасно з другою – у деканат закладу з проханням повернути належні документи на законних підставах. Також порекомендував спілкуватися зі співробітниками навчальної частини при свідках, – розповів юрист, координатор громадської приймальні УГСПЛ у Торецьку Євген Федоричев

Батьки Олександра дослухались порад і в той же день отримали оригінали документів про середню освіту. 

За словами юристів, навчальний заклад мав би право стягнути гроші зі студента, якби він навчався на контракті та завдав матеріальних збитків. При цьому умова виплати компенсації мала б бути прописаною у наказі про відрахування. У випадку ж Олександра цього не було. 

Як діяти, коли в навчальному закладі вимагають кошти? 

– Перш за все не панікувати і звертатись за безкоштовною допомогою юристів громадських приймалень УГСПЛ. Студентам та їхнім батькам, якщо із закладом заключають контракт, раджу уважно читати пункти угоди та знати їх. Якщо студент пошкодив майно (зламав стілець, парту тощо), то порядок відшкодування має бути прописаним у внутрішніх документах, наприклад, статуті навчального закладу. Документ має містити інформацію також про те, як в таких випадках встановлюється провина конкретної особи. Варто зауважити, що сума компенсації має бути співмірною завданій шкоді, – розтлумачує  Євген Федоричев

Якщо студент не має грошей, щоб сплатити компенсацію або відмовляється це робити, то навчальний заклад має право звернутися до суду, щоб стягнути кошти у законний спосіб. Всі інші методи – це шантаж. 

Якщо студент – неповнолітній, то представляти його інтереси має дорослий. Це може бути законний представник, опікун, представник органів опіки та піклування. Вони також можуть написати заяву до поліції. Звернутись до правоохоронців учень/студент (старший 14-ти років) може і самостійно, якщо він став свідком або жертвою злочину. 


Підписуйтесь на сторінки УГСПЛ у соціальних мережах:

Facebook | Instagram | Telegram юридичний | Telegram з анонсами подій | Twitter | Youtube


Дана публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори та УГСПЛ.

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 9 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: