Студенти КНУ завершили практикум від УГСПЛ: вивчали правозахисний досвід під час війни - Українська Гельсінська спілка з прав людини
Повернутись назад

Студенти КНУ завершили практикум від УГСПЛ: вивчали правозахисний досвід під час війни

Новина

Понад два місяці студенти магістратури Київського національного університету імені Тараса Шевченка вивчали найактуальніший досвід у правозахисті під час війни разом із експертами Української Гельсінської спілки з прав людини. Навчання відбувалося як онлайн, так і офлайн. Всього відбулося 17 занять із найбільш актуальних для України питань, які формуються насамперед ходом російсько-українського збройного конфлікту. Окрім теорії, студенти мали можливість попрактикуватися під керівництвом чинних адвокатів, суддів, прокурорів, правозахисників та науковців. 

Практикум вже став традиційною ініціативою Навчально-наукового інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка та Української Гельсінської спілки з прав людини. Він стартував 25 вересня 2024 року і тривав понад два місяці. Координувала взаємодію студентства та УГСПЛ доцентка кафедри міжнародного права Інституту, к. ю. н. Ольга Поєдинок.

Головною метою практикуму було ознайомити студентів з теорією та практикою щодо забезпечення прав людини постраждалих осіб та відновлення справедливості. 

До проведення практикуму долучилися провідні правники – адвокати, судді,  прокурори, правозахисники та науковці – випускники та випускниці навчальних курсів для правників УГСПЛ, а саме: Олексій Кравчук, Лілія Олійник, Олександр Шадрін, Оксана Капліна, Ірина Крицька,  Андрій Подзіров, Наталія Милюхіна, Юлія Салдан, Анастасія Сербіна, Наталія Мезенцова,  Валерій Жидков, Альона Помазановська, Віра Олійник, Марина Бондаренко, Катерина Котельва, Іннв Смаль, Тетяна Слуцька, Ольга Чайкіна. 

Студенти ознайомилися з досвідом  фахівців-практиків, практикою міжнародних і національних  судів та правозахисних організацій з питань захисту прав і свобод громадян. 

Усі теми, запропоновані студентству, викликали жвавий інтерес. Ось лише деякі з них:  

  • звернення до Європейського суду з прав людини
  • права жінок у збройних силах
  • позиція сторони захисту в кримінальній справі
  • презумпція невинуватості
  • воєнні злочини та особливості притягнення до відповідальності за них
  • право на справедливий суд
  • захист дітей під час збройного конфлікту
  • права людини в місцях несвободи
  • право на повагу до приватного і сімейного життя та умови втручання в нього. 

Особливістю курсу була активна взаємодія студентства й експертів, як на заняттях, так і поза ними, та ґрунтовна самостійна робота молоді над практичними завданнями. Надзвичайно активно та емоційно відбувалися дискусії на актуальні та контроверсійні питання, обговорення практичних кейсів.

Завдяки практикуму з правозахисної діяльності учасники та учасниці здобули досвід, який поєднує теоретичні знання з практичним застосуванням, поглибили розуміння правових механізмів, навчились аналізувати правові проблеми, розробляти стратегії їх вирішення та застосовувати норми матеріального і процесуального права у різноманітних юридичних ситуаціях.

Учасники та учасниці отримали підтримку експертів та експерток, а також мотивацію для подальшого професійного розвитку  у сфері захисту прав людини. Такий практичний досвід значно підвищив їхню готовність до реальної юридичної практики та зміцнив розуміння важливості правозахисної діяльності в сучасному суспільстві.