
Сотні тисяч росіян переїхали на окуповані території України: показові приклади колонізації
З 2014 року на території України росіяни вчинили надзвичайну кількість воєнних злочинів, злочинів проти людяності...
06 December 2023
21.11.2017
Суспільство очікує від держави на допомогу тим, хто постраждав від конфлікту. Жертви конфлікту вимагають також притягнення винних до відповідальності та відновлення своїх прав, потерпаючи від браку ефективного розслідування воєнних злочинів.
До робочої групи, досить нечисельної, увійшли фахівці Секретаріату Уповноваженого з прав людини, експерти неурядових організацій, народний депутат І. Лапін з його командою, а також (дистанційно) – представники профільних міністерств.
Взявши за основу обговорення підходи перехідного правосуддя (Transitional Justice), робоча група від самого початку погодила переважно відновлювальний характер державної політики стосовно жителів окупованих та анексованих територій. Визнання їх жертвами конфлікту, надання за можливості компенсації за спричинену шкоду, відмова від будь-яких переслідувань та обмежень тих, хто зараз працює на непідконтрольних територіях, забезпечуючи роботу комунальних інфрастуктур, надаючи медичні, юридичні та освітні послуги, соціальний захист. Питання кримінальної відповідальності, на переконання робочої групи, мають стосуватися виключно вузького кола осіб – тих, хто безпосередньо вчиняв загально-кримінальні та воєнні злочини.
Автори «Засад державної політики» констатували увесь спектр проблем щодо компенсації завданої жертвам конфлікту шкоди. Це процедури встановлення статусу жертви, ідентифікації особистості, створення реєстрів та баз даних, питання експертної оцінки завданих збитків, проблеми документального підтвердження, наявності експертів та службовців для опрацювання запитів, що надійдуть від декількох мільйонів громадян. Тому в якості одного з варіантів вирішення проблеми законодавцям буде запропоновано створення компенсаційних фондів, що будуть наповнюватися з декількох джерел: з бюджету України, з міжнародних фондів гуманітарної та технічної допомоги, з бюджету Російської Федерації як країни-агресора.
Наступні кроки в розробці «Засад державної політики» – вирішення питання документування та розслідування воєнних злочинів; реформування судових та правоохоронних органів, здатних здійснювати ефективний правовий захист населення; відновлення правових зв’язків із громадянами України, які проживають на території, непідконтрольній Уряду України; верифікація документів цивільно-правового характеру. Враховуючи обсяг та складність порушених проблем, члени робочої групи будуть вдячні за експертну допомогу усім зацікавленим сторонам.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
З 2014 року на території України росіяни вчинили надзвичайну кількість воєнних злочинів, злочинів проти людяності...
06 December 2023
Днями мережу сколихнуло відео розстрілу росіянами двох українських військових, які беззбройні здавались у полон. Його...
05 December 2023
Українська Гельсінська спілка з прав людини запрошує вчителів, педагогічних працівників та зацікавлених у темі викладання...
05 December 2023
Українська Гельсінська спілка з прав людини у партнерстві з Міністерством освіти і науки України проводить...
04 December 2023