Публікація

Рік повномасштабної війни у Миколаївській області: узагальнення подій

У цій публікації подається узагальнення інформації, зібраної Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» спільно з ГО «Агентство економічного розвитку», в рамках глобальної ініціативи «Трибунал для путіна» про ймовірно скоєні міжнародні злочини за рік повномасштабної російсько-української війни.

Було задокументовано та внесено до бази даних 1570 епізодів. Одеська обласна організація ВГО «Комітет виборців України» спільно з ГО «Агентство економічного розвитку» веде документування міжнародних злочинів (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини), ймовірно вчинених російськими окупантами у Миколаївській області.

У цій статті ми публікуємо узагальнення подій, які відбулися у Миколаївській області протягом 12 місяців повномасштабної російсько-української війни (24 лютого 2022 – 24 лютого 2023). Інформація в публікації є приблизною, спирається на зібрані дані та потребує уточнення.

1. Інформація про жертви серед цивільного населення

За досліджуваний період у Миколаївській області нами було зафіксовано загалом 321 епізод, пов’язаний із людськими втратами чи порушенням прав серед цивільного населення.

 

Тип втрати чи порушення прав Постраждалих Задокументовано епізодів
Загибель людини 251 126
Поранення людини 522 167
Зґвалтування 1 1
Порушення прав 13 12
Зникнення людини 153 15
Усього 940 321

 

1.1. Інформація про загиблих та поранених серед цивільного населення

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, за досліджуваний період у Миколаївській області внаслідок переважно артилерійських (включно з РСЗВ з використанням касетних боєприпасів), авіа- та ракетних ударів загинуло щонайменше 251 людина та було поранено щонайменше 522 людини.

Найбільшим за кількістю жертв серед цивільного населення епізодом залишається загибель 20 цивільних людей внаслідок ракетного удару 29 березня по будівлі Миколаївської ОВА. Загинуло на власних робочих місцях 18 працівників різних підрозділів ОВА/обласної ради та 2 працівниці Господарського суду Миколаївської області. В 25 кілометрах від м. Миколаєва, російська військова техніка з маркуванням «Z» розстріляла мікроавтобус зі знаками «червоного хреста», в якому їхали на заміну виховательки дитячого будинку, троє жінок загинули на місці.

Значна частина людських жертв сталася внаслідок артилерійських обстрілів/бомбардувань житлових масивів міста Миколаєва та інших населених пунктів області – люди гинули та отримували поранення безпосередньо у своїх домівках. Так, 7 березня у м. Миколаєві у приватному будинку постраждала ціла сім’я – загинула мати та донька 19 років, 12-річний син та бабуся важко поранені. Вночі 13 жовтня, внаслідок масованого обстрілу м. Миколаєва ракетами типу С-300, зруйновано п’ятиповерховий житловий будинок, у якому загинуло 7 цивільних людей (6 людей загинули під завалами, 11 річний хлопчик, якого 6 годин діставали з-під завалів, увечері того ж дня помер у лікарні).

Інша важлива особливість задокументованих епізодів – люди гинуть та зазнають поранень у громадських місцях своїх населених пунктів від невибіркових обстрілів окупантів. Так, 13 березня в житловому кварталі м. Миколаєва, на вулиці загинуло 9 людей, 13 людей отримали поранення. Більшість із них старшого віку, стояли у черзі біля банкомату чи знаходились біля супермаркету. 24 березня в с. Явкине Баштанського району від РСЗВ «Смерч» постраждали люди, які в момент обстрілу в центрі села заряджали телефони та отримували гуманітарну допомогу (3 людей загинуло, ще 13 дістали поранення).

1.2. Інформація про порушення прав, зґвалтування та зникнення

Зафіксовано 12 епізодів порушення прав, більшість стосується подій в окупованих населених пунктах Баштанського району. Зокрема після звільнення м. Снігурівки та сусідніх громад, стали відомі факти знущань та катувань місцевих цивільних жителів з боку військових армії рф. На даний момент відомо про 4 місця, де катували місцевих жителів – це приміщення відділу поліції, кафе «Ромашка», адміністративна будівля РЕМу та приватний будинок. Зафіксовано 1 епізод зґвалтування в Баштанському районі – на початку березня під час окупації села армією рф під час такої перевірки одного із будинків, військовий рф вчинив зґвалтування 31-річної жінки, погрожуючи розправою їй та її дитині. Наразі зафіксовано 15 епізодів зникнень – зокрема, голови Шевченківської ОТГ Миколаївського району (поїхав розвозити хліб і не повернувся) та волонтера, який допомагав людям вибратися з тимчасово окупованого Херсону (після підриву на міні одного з двох автомобілів колони, його доля залишається невідомою). 

2. Інформація про житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури, що зазнали пошкоджень унаслідок бойових дій

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, у Миколаївській області за досліджуваний період внаслідок переважно артилерійських обстрілів (включно з РСЗВ з використанням касетних боєприпасів), авіа- та ракетних ударів, мінування території було пошкоджено щонайменше 3339 об’єктів цивільної інфраструктури, серед яких:

 

Вид об’єктів Кількість
Будівля житлово-побутового призначення 1966
Транспортні засоби (автомобіль, судно) 451
Об’єкт підприємницької діяльності та комерційно-виробничого призначення 454
Об’єкт інфраструктурного життєзабезпечення 109
Будівля освітньо-виховного закладу 109
Господарчі угіддя, ліси 54
Будівля лікувально-оздоровчого закладу 33
Будівля державної установи 43
Об’єкт культурно-розважального закладу 27
Об’єкт транспортної інфраструктури 24
Будівля культового призначення 15
Історичні пам’ятки 2
Мости 1
Інше/об’єкт невідомий 51
Загалом об’єктів 3339

 

Переважна більшість цивільних об’єктів – це приватні та багатоквартирні житлові будинки в міських житлових кварталах та сільських населених пунктах (наразі їх 1966). Зафіксовано руйнування та пошкодження 33 медичних установ. Переважна більшість постраждалих лікувально-оздоровчих закладів знаходиться у Миколаєві (24 установи), інші у Баштанському та Миколаївському районі. Найбільше медичних установ постраждали протягом березня-квітня 2022 року, окремі заклади повністю зруйновані. Зокрема, обстрілами з боку армії рф зруйнована будівля та знищено обладнання Баштанської багатопрофільної лікарні.

Значно постраждали освітні заклади в Миколаївській області, наразі зафіксовано руйнування/пошкодження щонайменше 109 навчальних закладів. Так, окупанти практично знищили школу-гімназію №2 у місті Снігурівці, а пізніше її обстріляли, де перед тим самі ж і розташовувалися: школу зруйнували, аби звинуватити в цьому ЗСУ. В результаті обстрілу зруйнована частина школи в селищі Березнегувате. У будівлю школи ймовірно влучили дві ракети, хоча на фото та відео, зроблених після руйнування, добре видно, що ніякої військової техніки там не було. 15 липня у Миколаєві ракетних ударів зазнали два вищі навчальні заклади: головний корпус Миколаївського державного університету ім. В.О. Сухомлинського та Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова. За місяць, 17 серпня, ворог обстріляв приміщення Чорноморського національного університету ім. Петра Могили, а за два дні, 19 серпня, ще три ворожі ракети поцілили у будівлю цього ж вишу.

Якщо розглядати профіль обстріляних підприємств та промислових об’єктів, можна виокремити планомірні воєнні злочини рф проти продовольчої безпеки – знищення об’єктів аграрної інфраструктури та сільськогосподарської техніки, знищення посівів сільськогосподарських культур та втрату врожаю на полях, в зерносховищах та портових терміналах. Серед найбільш резонансних зафіксованих епізодів злочинів рф проти продовольчої безпеки в Миколаївській області можна зазначити знищення другого за величиною в Україні зернового терміналу на території порту «Ніка-Тера» в м. Миколаєві. Військові рф також уже вдруге поцілили у ємності в м. Миколаєві з олією одного з провідних експортерів соняшникової олії України.

П’ять разів за досліджуваний період було обстріляно Миколаївський зоопарк, в тому числі з РСЗВ «Смерч» з використанням касетних боєприпасів. 15 квітня внаслідок обстрілу військових РФ з РСЗВ «Смерч» з касетними боєприпасами, пошкодження отримала Церква УПЦ МП, за декілька метрів від церкви загинув літній чоловік, який сидів біля храму. Внаслідок обстрілів військових рф був зруйнований та згорів костел XIX століття (Костел Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії) та знищено історичний пам’ятник в селі Гур’ївка Костянтинівської громади (архітектурна пам’ятка «Турецька криниця» ХVIII століття).

3. Інформація про типи подій, які були задокументовані за досліджуваний період

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, за досліджуваний період, у Миколаївській області мали місце щонайменше наступні події:

 

Подія Епізодів
Арт. обстріл (бомбардування) 1088
– РСЗВ «Град» 39
– Авіаудар 24
– Ракетний удар 246
– РСЗВ «Смерч» 108
– РСЗВ «Ураган» 32
– Касетні засоби ураження 118
– Торнадо-C 4
– міномет 8
Обстріл зі стрілецької зброї 11
Вибуховий пристрій 28
Ушкодження транспортним засобом 1
Катування (тортури), нелюдське поводження 15
Зникнення 10
– Насильницькі зникнення 4
Незаконне позбавлення волі 10
– звільнені 1
Використання цивільного населення в якості щиту 2
Привласнення майна цивільних осіб 11
Умисне вбивство цивільної людини 5
Умисне тілесне ушкодження цивільної людини 8
Захоплення цивільної будівлі 13
Напад на склад гуманітарної допомоги, гуманітарний конвой, гуманітарну місію чи коридор 4
Екологічна катастрофа внаслідок обстрілу 1
Зґвалтування 1
Взяття заручників 2
Посягання на людську гідність 6
Масове насильницьке вивезення людей до Росії 1
Інше 2

Переважна більшість подій – це артилерійський обстріл з різних систем (включно з РСЗВ «Град», «Смерч» та «Ураган»), ракетні удари та авіаудари. В тому числі, застосовувались масовані обстріли з поєднанням ракетних ударів з РСЗВ. Так, 29 травня російські війська нанесли ракетний удар «Точкою-У» та РСЗВ з касетними боєприпасами по центральній частині міста Новий Буг Баштанського району, внаслідок чого зруйновано декілька кварталів. Зафіксовано багато масованих ракетних ударів по м. Миколаєву переважно ракетами С-300 або в поєднанні з важкими РСЗВ. Один з найбільших таких масованих обстрілів стався 12 липня 2022 року – тоді протягом близько 45 хвилин Миколаїв зазнав масованого обстрілу системами С-300 та РСЗВ («Смерч», «Торнадо-С») з касетними боєприпасами.

Протягом останніх трьох місяців зафіксовано зростання масованих обстрілів м. Очакова, Очаківської та Куцурубської громад, в тому числі з РСЗВ. Так, 9 січня 2023 року армія рф завдавала ударів Очаківській громаді та місту Очаків. Внаслідок обстрілу поранено 15 людей, серед поранених 5 дітей. Двома ракетами типу «Кинджал» російські військові підірвали могильник снарядів часів Другої світової війни. Вибуховою хвилею пошкоджені приватні будинки, багатоповерхівки, магазини, адміністративні будівлі. В тому числі, пошкоджено кафедральний собор на честь святого Миколая Чудотворця, а також Очаківську міську багатопрофільну лікарню. 

Варто особливо акцентувати на зафіксовані факти використання окупантами під час обстрілів житлових кварталів касетних засобів ураження (наразі це 118 епізодів). Касетні засоби ураження мають невибіркове застосування та несуть найбільшу небезпеку саме для людей. 4 квітня внаслідок обстрілу окупантів біля зупинки громадського транспорту в Миколаєві загинуло щонайменше 3 людей, поранення отримали щонайменше 5 людей. 29 липня в місті біля зупинки громадського транспорту загинуло 8 людей, поранено 14 людей. 5 серпня внаслідок розриву касет поранення отримали 13-річний підліток зі своїм батьком, які перебували біля входу до церкви в м. Миколаєві.

Серед інших подій необхідно виокремити епізоди умисного вбивства цивільних людей. Так, 4 березня військові рф, які відходили від міста Баштанки, увірвались до школи в селі Добра Криниця та розстріляли її директора. 17 березня, після звільнення селища Лоцкине Баштанського району, стало відомо про вбивство окупантами вчителя математики та місцевого активіста з проукраїнською позицією, якого попередньо катували. Під час проведення слідчих дій на території с. Новофонтанка Баштанського району в спільній могилі виявлено тіла 2 місцевих жителів зі слідами вогнепальних поранень та катувань. Також певна частина подій пов’язана з вибуховими пристроями. Так, внаслідок детонації міни підірвався один з двох цивільних автомобілів, на яких дві сестри з дітьми разом з волонтером-водієм вибиралась з тимчасово окупованого Херсону. Одна жінка загинула, 9-річний хлопчик та 17-річна дівчина отримали мінно-вибухові травми та осколкові поранення.

4. Інформація про задокументовані факти, які можна попередньо кваліфікувати як міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами

За зібраною нами інформацією, протягом досліджуваного періоду, в Миколаївській області нами були задокументовані наступні факти, які можна попередньо кваліфікувати як міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами:

 

Попередня кваліфікація події Кількість
РС 8 (2) (b) (ix). Пошкодження чи знищення історичних пам’яток, лікарень, релігійних споруд, закладах освіти, науки, мистецтва 133
РС 8 (2) (b) (v) Обстріл населеного пункту без наслідків 35
РС 8 (2) (b) (ii). Напад на цивільний об’єкт 601
РС 8 (2) (b) (iv) Знищення або пошкодження майна 1101
РС 8 (2) (a) (iv) Знищення або присвоєння майна у великих розмірах 27
РС 7 (1) (а) чи 8 (2) (а) (i) Умисне вбивство цивільної людини зі стрілецької зброї, чи іншим способом 5
РС 8 (2) (а) (ііі) Умисне тілесне ушкодження цивільної людини 13
РС 7 (1) (i) Насильницьке зникнення людини 11
РС 7 (f) чи 8 (2) (а) (іі). Катування та нелюдське поводження із цивільними чи військовими 15
РС 8 (2) (a) (viii) Взяття заручників 3
РС 8 (2) (b) (iii) Напад на склад гуманітарної допомоги, гуманітарний конвой, гуманітарну місію чи коридор 5
РС 8 (2) (b) (iv) Загибель людини внаслідок обстрілу 116
РС 8 (2) (b) (iv) Поранення внаслідок обстрілу 158
РС 8 (2) (b) (xvi) Розграбування захопленого населеного пункту 7
РС 8 (2) (b) (xx) Застосування зброї, яка призводить до надмірних пошкоджень або невибіркових страждань людей, чи веде до невибіркових руйнувань, чи заборонена міжнародними угодами – системи “Смерч” “Сонцепьок”, “Буратіно”, касетні та фосфорні бомби 155
РС 8 (2) (b) (xxiii) Використання об’єкта чи людей як живого щита 3
РС 7 (1) (е). Незаконне затримання та позбавлення свободи цивільної особи чи військовослужбовця 15
РС 8 (2) (b) (xx). Мінування територій протипіхотними мінами, протитанковими мінами, мінами-пастками населених пунктів чи окремих цивільних об’єктів, застосування систем дистанційного мінування 24
РС 8 (2) (b) (xxii) Зґвалтування 1
РС 8 (2) (b) (iv) Екологічна катастрофа внаслідок обстрілу 1
РС 7 (1) (с). Використання непристосованого місця для тримання під вартою. 8
РС 8 (2) (b) (xxi). Посягання на людську гідність цивільної особи чи військовослужбовця. 9
РС 7 (1) (d) чи 8 (2) (а) (vii) чи 8 (2) (b) (viii) Масове насильницьке вивезення людей до Росії 2

 

Ці дані потребують уточнення. Назва категорії в стовпчику «Попередня кваліфікація події» в жодному разі не є точним описом певного міжнародного злочину за Римським статутом Міжнародного кримінального суду, а надається виключно з інформаційною метою. Остаточну кваліфікацію події уповноважений надавати виключно суд.

5. Висновки

Аналіз зібраної інформації дає підстави стверджувати, що мали місце загибель та поранення цивільних осіб, руйнування й пошкодження цивільних об’єктів – переважно житлових будівель, а також будівель освітньо-виховного, медичного та культурно-розважального призначення, об’єктів інфраструктури, інших невійськових об’єктів. Також проаналізована інформація дає підстави стверджувати, що, ймовірно, мали місце факти насильницького зникнення, катування та зґвалтування. Зафіксовані епізоди підтверджують використання зброї, яка призводить до надмірних пошкоджень або невибіркових страждань людей, зокрема касетних боєприпасів. Приблизно 42% епізодів зафіксована на території міста Миколаєва, інші епізоди переважно стосуються Миколаївського та Баштанського районів.

Ми вважаємо, що такі діяння можна попередньо кваліфікувати як злочини проти людяності за статтею 7 параграф (1) пункти (е), (f), (с) та як воєнні злочини за статтею 8 параграф (2) пункт (a) підпункти (іі), (iv), (vii), (viii), пункт (b) підпункти (ii), (iii), (iv), (v), (viii), (ix), (xx), (xxi), (xxii), (xxiii). 

У рамках глобальної ініціативи «Трибунал для путіна», яка була створена у відповідь на повномасштабну агресію рф у лютому 2022 року, Одеська обласна організація ВГО «Комітет виборців України» спільно з ГО «Агентство економічного розвитку» документує міжнародні злочини (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини), ймовірно вчинені російськими окупантами у Миколаївській області.

Збір інформації триває. Якщо ви можете надати додаткову інформацію, будь ласка, напишіть нам на адресу [email protected] 

Фото: ДСНС

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: