Публікація

Рік повномасштабної війни у Хмельницькому та Хмельницькій області: узагальнення подій

У цій публікації подається узагальнення інформації, зібраної Українською Гельсінською спілкою з прав людини, у рамках глобальної ініціативи «Трибунал для Путіна» про ймовірно скоєні воєнні злочини російськими окупантами у Хмельницькій області за рік повномасштабної російсько-української війни.

 Було задокументовано та внесено до бази даних 36 епізодів з лютого 2022 року по лютий 2023 року. ГО «Подільська правова ліга» веде документування міжнародних злочинів (злочини проти людяності, воєнні злочини), ймовірно вчинених російськими окупантами в Хмельницькій області.

Інформація в цій публікації спирається на зібрані нами дані та потребує уточнення.

1. Інформація про жертви серед цивільного населення. 

За досліджуваний період у Хмельницькій області нами було зафіксовано загалом 3 епізоди, пов’язаних із людськими втратами, пораненнями чи порушенням прав серед цивільного населення. 

Хмельницька область:

Тип втрат чи порушення прав Постраждалих Задокументовано епізодів
Поранення людини 14 5
Загиблих 1 1
Усього 15 6

 

1.1. Інформація про загиблих та поранених серед цивільного населення.

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, досліджуваний період загалом в Хмельницькій області внаслідок ракетних ударів  поранено щонайменше 14 людей та вбито 1 людину (жінка).

2. Інформація про житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури, що зазнали пошкоджень в результаті бойових дій. 

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, в Хмельницькій області, за досліджуваний період внаслідок ракетних обстрілів було пошкоджено щонайменше 63 об’єкти цивільної інфраструктури, серед яких: 

Вид об’єктів Кількість
Будівлі житлово-побутового призначення 29
Об’єкти підприємницької та комерційно-виробничого призначення 7
Об’єкти інфраструктурного життєзабезпечення 8
Об’єкти транспортної інфраструктури 2
Господарчі угіддя, ліси 3
Автомобілі 11
Об’єкти Освітньо-виховного призначення 3
Загалом об’єктів 63

За задокументованими даними, серед об’єктів: житлові будинки, інфраструктура життєзабезпечення а саме електричні підстанції, заклади освіти, нафтобази, автозаправні станції, господарчі угіддя, ліси 

Найбільша кількість пошкодженого та зруйновного майна на території Хмельницької області сталася 18 лютого 2023 внаслідок двох ракетних обстрілів, було пошкоджено та зруйновано близько 11 будівель різного призначення. Продовжуються масовані обстріли об’єктів критичної інфраструктури а саме – електропідстанції, які ворог намагається зруйнувати, починаючи з листопада 2022 року.

Фото: Владимир Зеленский Telegram-канал | Під обстріл ЗС РФ потрапила зупинка у Хмельницькому

3. Інформація про типи подій, які були задокументовані за досліджуваний період. 

Подія Епізодів
Ракетний удар  17

 

4. Інформація про задокументовані факти, які можна попередньо кваліфікувати які міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами

За зібраною нами інформацією, протягом досліджуваного періоду в Хмельницькій області нами були задокументовані наступні факти, які можна попередньо кваліфікувати як міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами:

Попередня кваліфікація події Кількість
РС 8 (2) (b) (iv) Поранення внаслідок обстрілу 5
РС 8 (2) (b) (iv) Загибель внаслідок обстрілу 1
РС 8 (2) (b) (iv) Знищення або пошкодження майна 30

 

Ці дані потребують уточнення. Назва категорії в стовпчику «Попередня кваліфікація події» ні в якому разі не є точним описом певного міжнародного злочину за Римським статутом Міжнародного кримінального суду, а надається виключно з інформаційною метою. Остаточну кваліфікацію події уповноважений надавати виключно суд.

 5. Висновки

Аналіз зібраної інформації дає підстави стверджувати, що у Хмельницькій області пошкоджень внаслідок ракетних ударів найбільше зазнають об’єкти критичної інфраструктури та житлові об’єкти, які знаходяться у радіусі вибухової хвилі ракетних ударів. Ворог продовжує завдавати ударів по енергетичних об’єктах, починаючи з листопада 2022 року по сьогодення, які націлені на знищення енергосистеми Хмельниччини та всієї України в цілому. Внаслідок ударів по електричних підстанція також піддаються пошкодженням цивільні об’єкти населення такі як: житлові будівлі, об’єкти підприємницької діяльності, автомобілі та найжахливіше – це те, що страждає цивільне населення. З початком 2023 року на Хмельниччині внаслідок ракетних ударів було травмовано 9 осіб, загинула 1 людина. 

ФОТО: закритий Telegram-канал |Від обстрілу ЗС РФ постраждали житлові будинки

Ми вважаємо, що такі діяння можна попередньо кваліфікувати як злочини проти людяності за ст. 8 параграф 2 пункту (b)  підпункту (ix) (iv). 

Збір інформації триває. Якщо ви можете надати додаткову інформацію, будь ласка, напишіть нам на адресу: [email protected]

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: