Публікація

Ракетний удар по Умані: до УГСПЛ звернулося вже 20 постраждалих

28 квітня 2023 року Росія здійснила ракетний удар по багатоповерхівці в місті Умань. Він забрав життя 23 мирних українців, з яких 6 дітей. Найменшій дитині було всього півтора роки. 17 осіб врятували з-під завалів. З них 9 у лікарні, 1 у вкрай важкому стані. Документатори ГО «Черкаський правозахисний центр», на базі якої працює приймальня Української Гельсінської спілки з прав людини, відразу виїхали до міста та організували прийом постраждалих громадян для збору даних про злочин. В рамках ініціативи «Трибунал для Путіна» правозахисники протягом двох днів фіксували наслідки ракетного удару.  

Наслідки ракетного удару по будинку в Умані. Джерело фото: ГО «Черкаський правозахисний центр»

Вибухом вщент знищено 27 квартир, знищені або пошкоджені понад 33 авто. Також пошкоджені помешкання, які були розташовані поблизу епіцентру вибуху. Яка є відповідальність за вчинення росіянами злочинів проти мирного населення та що потрібно робити постраждалим – це розповів виданню ПРОЧЕРК.інфо. керівник громадської приймальні УГСПЛ в м. Черкаси Тарас Щербатюк.  

– Пане Тарасе, як можна кваліфікувати злочин скоєний росіянами в м. Умань?

– За українським законодавством вчинений злочин має бути кваліфікований за ч. 2 ст. 438 КК України (порушення законів та звичаїв ведення війни).

Основним безпосереднім об’єктом злочину є встановлений відповідними міжнародними актами порядок ведення війни. Його додатковим обов’язковим об’єктом, залежно від форми злочину, є життя та здоров’я особи, власність, а додатковим факультативним об’єктом може бути життя особи.

За нормами Міжнародного права росіяни вчинили в Умані воєнні злочини, які визначено в ст. 8 Римського статуту:

–   Умисне вбивство цивільних осіб;

–   Умисне спрямування нападів на цивільне населення як таке або на окремих цивільних осіб, що не беруть безпосередньої участі у воєнних діях;

–   напад на незахищені й такі, що не є військовими цілями, міста, села, помешкання або будівлі чи їх обстріл із застосуванням будь-яких засобів;

–  умисне вчинення нападу з усвідомленням того, що такий напад призведе до випадкової загибелі чи поранення цивільних осіб або заподіяння шкоди цивільним об’єктам чи масштабної, довготривалої та серйозної шкоди навколишньому природному середовищу, яка буде явно надмірною в порівнянні з конкретною та безпосередньо очікуваною загальною військовою перевагою.

– Яка можлива відповідальність за вчинені злочини?

– На воєнні злочини (як і на інші види міжнародних злочинів), відповідно до Женевських конвенцій, поширюється принцип універсальної юрисдикції. Він полягає в тому, що будь-яка держава може притягнути особу, винну в скоєнні воєнних злочинів, до кримінальної відповідальності, незважаючи на місце скоєння злочину та громадянство суб’єкта злочину чи його жертви.

Наразі юрисдикцію щодо воєнних злочинів має Міжнародний кримінальний суд. Варто також відзначити, що відповідно до Конвенції про незастосування строку давності до воєнних злочинів і злочинів проти людяності 1968 року, до воєнних злочинів строки давності не застосовуються.

Міру покарання за вчинені злочини визначатимуть судові органи, які будуть досліджувати докази їх вчинення.

Наслідки ракетного удару в Умані. Джерело фото: ГО «Черкаський правозахисний центр»

– Які можуть бути докази вчинення воєнних злочинів та де їх брати?

– Наша організація в рамках ініціативи «Трибунал для Путіна», починаючи з 24 лютого 2022 року, здійснює фіксацію воєнних злочинів в Україні. Наші документатори проводять фіксацію та аналіз доказів та подій, що свідчать про здійснення злочинів Російською Федерацією.

Можливими доказами вчинення воєнних злочинів можуть бути свідчення очевидців та свідків події, фото та відео фіксація та будь-які інші фактичні дані.

Розуміючи необхідність фіксації злочинів в Умані ми відразу виїхали до міста та організували прийом постраждалих громадян для збору даних та фактичних даних про злочин.

– Що вашою організацію було зафіксовано та задокументовано?

– Фактично за 2 дні нашою організацією зафіксовано:

– Знищення та пошкодження житлових приміщень у 3 багатоповерхових житлових будинках;

– Знищення та пошкодження транспортних засобів (Ідентифіковано 13 осіб);

З відкритих даних ми зібрали інформацію про загиблих та поранених осіб.

Всю отриману інформацію ми систематизуємо та вносимо до закритої бази даних, яка буде використана для Міжнародного кримінального суду.

Варто також відзначити, що відкриття центру з підтримки постраждалих внаслідок вибуху ракети в Уманському ліцеї надав можливість надання правової підтримки постраждалим особам. Загалом до організації вже звернулося близько 20 осіб за допомогою.

Ми консультуємо людей про те, яким чином потрібно фіксувати пошкодження майна та роз’яснюємо механізми подачі заяв до правоохоронних органів, міжнародних інстанцій (Європейського суду з прав людини та Комітетів ООН).

Розбір завалів після ракетного удару по житловому будинку в Умані. Джерело фото: ГО «Черкаський правозахисний центр»

– Що Ви порадите постраждалим?

– Перш за все потрібно звернутися до правоохоронних органів для відкриття кримінальних проваджень та визнання людей потерпілими.

Далі слід надати свідчення про обставини події та надати всі наявні докази. Кожна людина повинна максимально зафіксувати ту шкоду, яку їй або рідним було завдано. Це стосується шкоди завданої здоров’ю або життю, рухомому та нерухомому майну.

З питань фіксації завданої шкоди та механізмів отримання компенсацій Тарас Щербатюк радить звертатися до органів місцевого самоврядування або до правозахисних організацій. 

Нагадуємо, що мережа громадських приймалень УГСПЛ надає юридичну допомогу постраждалим унаслідок війни Росії проти України, за підтримки Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини. Ми працюємо у 18 областях країни. Щоби дізнатися наші контакти, натисніть ТУТ

Якщо ви стали свідком чи жертвою воєнних злочинів РФ, повідомте про це. Напишіть на пошту: [email protected] або просто залиште контакти й правозахисники з вами зв’яжуться. Кожна історія важлива! Ці свідчення не дозволять забути про горе, яке росіяни принесли на українські землі та покарати винних. З початку повномасштабного вторгнення, у рамках ініціативи Т4Р, задокументовано понад 38 тисяч воєнних злочинів Росії проти України. Усі дані документатори вносять у загальну базу, яка оновлюється щодня.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: