Публікація

Президент пропонує ратифікувати Європейську угоду про осіб, які беруть участь у процесі Європейського суду з прав людини

Угода зобов‘язує країни-учасниці забезпечити, щоб особи, які беруть участь у процесі, порушеному згідно з положеннями Конвенції про захист прав і основних свобод людини зі змінами, внесеними Протоколом № 11 до неї (довірені особи, консультанти, адвокати, заявники, представники, свідки та експерти), користувалися імунітетом від судового переслідування стосовно їхніх дій в Суді, а також мали свободу спілкування із Судом та свободу подорожування з метою участі в його процесі.

Президент 18 лютого вніс до Верховної Ради України законопроект про ратифікацію Європейської угоди про осіб, які беруть участь у процесі Європейського суду з прав людини, укладену 5 березня 1996 року в м. Страсбурзі та підписану від імені України 22 травня 2003 року. Після ратифікації вона набуде чинності на території нашої країни. Україна не внесла жодних застережень щодо тексту Угоди.

Ратифікація Угоди Україною обумовлена необхідністю забезпечення належного виконання Україною зобов‘язань за Конвенцією про захист прав людини та основних свобод 1950 року та Протоколу № 11 до неї.

Європейська угода про осіб, які беруть участь у процесі Європейського суду з прав людини, була відкрита до підписання державами-членами Ради Європи 5 березня 1996 року в м. Страсбурзі. Учасниками Угоди є 30 держав, що є членами Ради Європи.

Угода передбачає надання імунітету від судового процесу стосовно усних або письмових заяв, зроблених у Європейському суді з прав людини чи до нього, або документів чи інших доказів, наданих Суду, особам, які беруть участь в провадженні Суду (стаття 2), право цих осіб на безперешкодне листування із Судом (стаття 3).

Крім того, дана Угода передбачає особливі умови застосування права на листування з Судом для осіб, що знаходяться під арештом. Зокрема, стосовно затриманих осіб здійснення права на листування передбачає, що:

a) їхня кореспонденція відправляється та доставляється без надмірних затримок і без змін;

b) до таких осіб не застосовуються дисциплінарні заходи у жодній формі у зв’язку з будь-яким повідомленням, надісланим до Суду належними каналами;

c) у зв’язку з будь-якою заявою, поданою до Суду, чи будь-якою процедурою, пов’язаною з нею, такі особи мають право листуватися та спілкуватися конфіденційно з адвокатом, який має право виступати в судах країни, в якій їх затримано.

Відповідно до Угоди, особам, які беруть участь в провадженні Європейського суду з прав людини, надається також право вільно пересуватись і подорожувати з метою участі у процедурі Суду та повернення (стаття 4). 

У країнах транзиту та в країні, де відбувається процес, такі особи не можуть піддаватися кримінальному переслідуванню чи затримуватися, або підлягати іншому обмеженню їхньої особистої свободи у зв‘язку з діями чи судимостями, які мали місце до початку подорожі. Проте, країни можуть на будь-якій стадії укладання цієї Угоди заявити, що дане положення не застосовуватиметься до її власних громадян (пункт 2 статті 4).

В статті 5 Угоди зазначено, що такі імунітети та привілеї надаються вищезгаданим особам лише з метою забезпечення їм свободи слова та незалежності, необхідних для виконання ними своїх функцій, завдань чи обов‘язків або для здійснення їхніх прав стосовно Суду.

Профільним по даному законопроекту є Комітет Верховної Ради України у закордонних справах.

Секретаріат Ради українських правозахисних організацій

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: