Публікація

Правозахисники: В Україні знищується НПМ – єдиний незалежний механізм попередження тортур

Джерело: Центр інформації про права людини

Фото: Експертний центр з прав людини

Україна може залишитися без єдиного незалежного механізму попередження тортур через небажання нового Омбудсмана працювати з громадськістю

Про це на прес-конференції в Києві 6 червня повідомили представники правозахисних організацій, передає кореспондентка Центру інформації про права людини. 

Національний превентивний механізм (НПМ) діє в Україні з 2012 року – на виконання Факультативного протоколу до Конвенції ООН проти катувань. Шість років він працював у форматі “омбудсман+”: візити до місць несвободи, яких в Україні наразі залишилось близько чотирьох тисяч, здійснювали співробітники офісу Уповноваженого ВР України з прав людини та громадські монітори-волонтери. За 6 років НПМ промоніторив понад 1000 місць несвободи, тобто кожен п’ятий закритий заклад у країні.

У закритих закладах майже постійно перебуває близько мільйона українців. Саме за дотриманням їхніх прав і умовами утримання в місцях несвободи стежать представники Національного превентивного механізму.

За словами правозахисників, наразі НПМ опинився перед загрозою втрати незалежності: громадськість фактично відсторонена від роботи НПМ. Візити до місць несвободи відбуваються без участі моніторів, а новообрана Омбудсман Людмила Денісова ігнорує спроби діалогу.

«На жаль, ми не змогли знайти спільної мови, каналу комунікації поза публічним колом з новою Уповноваженим з прав людини. Наразі офіс Омбудсмана повністю втратив контакт із громадськими організаціями, які мають стосунок до НПМ. Омбудсман не бачить можливості зустрітися з громадськістю. Це не проблема ГО, це проблема людей у місцях несвободи: їх близько мільйона. Зараз є ризик, що ці люди залишаться сам на сам з керівниками закритих установ, які будуть знати, що до них не прийде громадськість, це негативно вплине на стан дотримання прав людини. Досвід українського НПМ свідчить, що найбільш ефективним він може бути лише у випадку, якщо моніторинг здійснюватиметься силами громадянського суспільства, без жодної прив’язки до будь-якого державного органу», – говорить виконавчий директор Експертного центру з прав людини, колишній керівник Департаменту НПМ в офісі Омбудсмана Юрій Бєлоусов.

Як розповів виконавчий директор організації моніторів НПМ “Україна без тортур” Олександр Гатіятуллін, наразі скасовані заплановані візити в місця несвободи, спеціальні доручення моніторів фактично анульовані, а самих незалежних моніторів в офісі Уповноваженого запропонували “інвентаризувати”.

«Зараз у нас 163 монітори, які у вільний час протягом шести років моніторили місця несвободи у складі НПМ. Монітори – волонтери, вони працюють безкоштовно, витрачають свій час та ресурси для того, щоб країна ставала кращою, а в місцях несвободи дотримувались права людини. Саме завдяки НПМ відкрились ці місця, ми показали те, що раніше було закрите від громадськості: пролежні у старих в геріатричних пансіонатах; клітки, куди закривають людей; матраци у випорожненнях, на яких лежать діти. Вперше за 6 років моніторинговий візит (в Одеську область) відбувається без моніторів. Ми надіслали список моніторів Омбудсману, але, наскільки я розумію, відбувається якась дивна верифікація. У цих людей вкладали ресурс, вони навчені, вони мають практичний досвід та мають розуміння, що таке катування та жорстоке поводження», – розповів Олександр Гатіятуллін.

Як наголосила незалежний монітор НПМ та юристка Української Гельсінської спілки з прав людини Дар’я Свиридова, Національний превентивний механізм спрямований не на покарання, а на реальну допомогу.

«Ми звертаємось до Людмили Денісової з проханням не дати зруйнувати Національний превентивний механізм. Мені як людині, яка займається питаннями порушень прав людини на окупованій території, навіть страшно уявити, що буде у випадку припинення нормальної роботи НПМ в Україні. Ми з колегами ці 4 роки збройного конфлікту бачимо, до яких страшних порушень та злочинів у місцях несвободи, зокрема, призводить відсутність механізму їх незалежного моніторингу. Саме монітори можуть змінити ситуацію на краще. Сподіваємось, що Уповноважений нас почує і відновить роботу у форматі “омбудсман+», – підкреслила Дар’я Свиридова.

Наразі правозахисники об’єдналися в Коаліцію для просування незалежності НПМ та продовження неупередженого моніторингу місць несвободи.

«Ми не виключаємо існування в Україні десятка інших НПМ. У Британії, наприклад, зараз 21 НПМ, у Нової Зеландії – 7. Можливо, і варто спробувати нові формати. Наприклад, модель громадського превентивного механізму», – зазначив Юрій Бєлоусов.

Крім того, правозахисники оприлюднили відкрите звернення, де закликають усіх причетних не допустити втрати незалежного НПМ.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: