Публікація

Правозахисники: «Прогалини в українському законодавстві дискримінують права мешканців тимчасово окупованих територій Криму та вимушених переселенців»

Моніторингова робота громадських та правозахисних організацій показала, що прогалини в українському законодавстві викликають системні проблеми та порушення прав мешканців тимчасово окупованих територій Криму та внутрішньо переміщених осіб з Криму. Під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі активісти презентували дорожню карту з 10 кроків, які має зробити Україна, щоб усунути існуючі дискримінаційні положення.

Перше, що повинна зробити Україна, – встановити адміністративну процедуру документування фактів народження та смерті осіб на тимчасово окупованій території. «На сьогодні Україна документує лише 10-15% від усіх фактів народження і смерті осіб на окупованих територіях Криму», – навела дані Дар’я Свиридова, експертка Української Гельсінської спілки з прав людини.

ASS0004-825x400
Дар’я Свиридова

Питання статусу осіб, які відбувають або відбули покарання у місцях позбавлення волі у Криму, залишається невирішеним. Тому активісти вимагають від уряду розробити механізм повернення цих осіб на територію України та відновлення їхнього статусу. «Ми також рекомендуємо розробити порядок перегляду рішень винесених українськими судами по справах щодо осіб, які продовжують відбувати покарання на окупованих територіях Криму, незаконно вивезені на територію Російської Федерації або повернулись на територію України і потребують негайного права на оскарження вироків, винесених щодо цих осіб», – додала Дар’я Свиридова.

Український уряд повинен також затвердити законодавчі акти, які дозволять підтримати родини політв’язнів Криму. «На сьогодні такі ініціативи є, але політичної волі їх прийняти не було. […] Наприкінці року ми передали до МЗС України перелік таких жертв, які були незаконно позбавлені волі через політичні мотиви – це щонайменше 64 людини. Цей перелік зростає, з’являються нові справи і нові вироки», – підкреслила Ольга Скрипник, голова правління Кримської правозахисної групи.

ASS0031-825x400
Ольга Скрипник

Невирішеними залишаються проблеми пов’язані із статусом «нерезидента», зокрема дискримінація у доступі до банківських послуг. «Для вирішення проблеми необхідно скасувати закон про вільну економічну зону «Крим» та внести законопроект, який врегулює відповідні питання», – зазначила Ольга Скрипник.

Дорожня карта дотримання прав людини у зв'язку з окупаціюєю Криму у вигляді інфографіки
Дорожня карта дотримання прав людини у зв’язку з окупаціюєю Криму у вигляді інфографіки

Ще одним кроком українського уряду має стати спрощення процедури евакуації особистого майна з Криму та покращення санітарно-гігієнічних умов на пунктах пропуску.

Євгенія Андріюк, заступниця координатора громадської ініціативи «Крим SOS», наголосила, що уряд має звернути увагу на захист персональних даних внутрішньо-переміщених осіб та припинити практики обміну цими даними з державними органами Російської Федерації. «Питання у тому, що будучи в умовах військового конфлікту ми передаємо всі персональні дані тих людей, які переїхали як переселенці або залишаються громадянами України, державі-агресору – ці дані можуть бути легко використані проти цих людей», – підкреслила вона.

ASS0043-825x400
Євгенія Андріюк

Процедура паспортизації також має бути вдосконалена. «Сьогодні люди чекають на  отримання паспортів до 2-х місяців і весь цей час не можуть повернутись до Криму», – зазначила Євгенія Андріюк.

Тетяна Печончик, голова Центру інформації про права людини, підкреслила, що українська влада повинна вирішити питання з доступом внутрішньо-переміщених осіб до місцевих виборів та спростити доступ до освіти.

ASS0048-825x400
Тетяна Печончик

Також необхідно спростити доступ до Криму іноземних журналістів, адвокатів та правозахисників. «Процедура видачі доступу є досить складною, бюрократичною та обтяжливою. Ми вважаємо, що ця процедура має бути змінена з дозвільної на повідомлювальну», – зазначила Тетяна Печончик.

Текст та фото Українського кризвого медіацентру

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: