Публікація

Правова Абетка: переселенці і соціальні виплати

Всі переселенці мають отримувати соціальні виплати, згідно українському законодавству та бюджету. А от чи відбувається це насправді? Як можна захистити свої права, якщо їх порушують чиновники?

Випуск 28. «Правова абетка» — юридичні терміни в історіях із життя.  Подкаст Олега Шинкаренка та Олени Сапожнікової «Правова абетка» виходить за підтримки мережі громадських приймалень та Центру стратегічних справ Української Гельсінської спілки з прав людини. Цей випуск із юристом Сумської приймальні Спілки Володимиром Виноградовим присвячений проблемам соціального забезпечення переселенців.

Олег Шинкаренко: У п’ятнадцятій доповіді Управління Верховного комісара ООН з прав людини щодо ситуації з правами людини в Україні за період від 16 травня до 16 серпня 2016 року написано: «Є серйозна стурбованість про те, що деяким переселенцям та жителям тимчасово окупованих територій України припинили соціальні виплати та пенсії». Про це знову нагадав координатор систем ООН в Україні Ніл Вокер під час інтерв’ю газеті «Дзеркало тижня» від 3 лютого цього року: «Збройний конфлікт триває уже три роки і, здавалося би, усі питання отримання соцвиплат переселенцям мають бути вирішеними». А чи існують досі проблеми під час призначення і отримання цих виплат? В чому саме вони полягають та які права громадян України порушуються?

У медіа можна зустріти багато інформації про те, що переселенці незаконно отримують соцвиплати​.

Володимир Виноградов // Громадське Радіо
Володимир Виноградов

Володимир Виноградов: На жаль, ця тема є дуже актуальною, болючою для певної частини громадян нашої держави. Окремі питання, як ви вже казали, були навіть відображені у цій доповіді Управління Верховного комісара ООН, більш того, за моїми особистими спостереженнями останнім часом у медіа можна зустріти багато інформації про те, що переселенці незаконно отримують соцвиплати. Наприклад, «60 відсотків переселенців незаконно отримують соцвиплати або соцвиплати незаконно отримують до 40 відсотків переселенців». Це не зовсім відповідає дійсності і взагалі відбувається на тлі відсутності уваги до тематики постійного виникнення проблеми у сфері здійснення цих виплат переселенцям.

Олена Сапожнікова: А в чому ця проблема полягає? Що їм не виплачують, тобто не виплачують пенсії на непідконтрольних територіях чи вже тут для тих, хто вже переїхав сюди?

Володимир Виноградов: Якщо особа проживає на непідконтрольній території, то вона ж немає статусу переселенця, тому йдеться саме про отримання виплат переселенцями. Тому, якщо подивиться на законодавство, яке на теперішній тут час склалося, воно дуже не досконале. Існує певний обсяг постанов Кабінету Міністрів України, які передбачають ці виплати, а також існує Закон «Про статус переселенця» і саме ця нормативна база вона постійно змінюється, вона постійно недосконала і удосконалюється.

Олег Шинкаренко: А можете навести якісь приклади в чому, власне, її недосконалість? Що кажуть люди, які вам скаржаться?

Володимир Виноградов: Яскрава ситуація, на мій погляд, склалася у минулому році: з 13 січня 2016 року і майже до 11 липня 2016 року. За майже півріччя багато з переселенців не мали можливості отримати навіть адресну грошову допомогу, яку передбачає Постанова № 505. Наразі усі виплати, які здійснюються внутрішньо переміщеним особам, проводяться на підставі довідок внутрішньо переміщених осіб. До Закону «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» з 13 січня 2016 року були внесені відповідні зміни за якими було повністю скасовано поставлення штампів ДМС на зворотному боці довідок переселенців, тобто функція ДМС — Державної міграційної служби вилучена, і переселенці не мали звертатися до них за продовженням цих довідок, але у Постанові і Порядку надання щомісячної адресної грошової допомоги, а також у Постанові, яка передбачала саму процедуру реєстрації переселенців і отримання ними цих довідок, була норма за якою довідка вважалась не дійсною без проставлення на її зворотному боці штампа ДМС, і за спільною позицією органів соцзахисту, яка простежувалася майже у всіх областях нашої держави, якщо довідка переселенця не є дійсною, то особа не має права отримувати соцвиплати Ситуація була ще ускладнена у березні 2016 року, коли внесли відповідні зміни до Постанови № 637, і вже усі соцвиплати, які особа отримувала, повністю залежали від цієї довідки, тобто на той час держава визначилася, що соцвиплати, пенсії у тому числі, буде отримувати лише внутрішньо переміщена особа, а ті особи, що мешкають на непідконтрольній частині території нашої держави зможуть отримати належні їм соцвиплати після виконання Мінських домовленостей.

У мене є така цікава статистика, що в минулому році СБУ, МВС, Прикордонна та Міграційна служби України, думаю якраз скориставшись цією складною ситуацією, припинила соціальні виплати 450 тисячам осіб, яких запідозрили у продовжуванні проживання на окупованій території і цікаво, що з них за відновленням фінансової допомоги звернулися лише 80 тисяч осіб, тобто 18 відсотків і ще не відома доля їх, чи затвердили потім їхні прохання виплати допомоги.

Олег Шинкаренко: А чим закінчилася ця історія з довідкою, тобто скасували Постанову, яка її вимагає?

Володимир Виноградов: Постанова була змінена лише у середині 2016 року, і час її змін співпав з проведенням так званої верифікації, яка, на жаль, як потім коментували відповідні посадові особи Міністерства соціальної політики, не надала ніяких очікуваних результатів, але на ситуацію треба дивиться, на мій погляд, у певних часових вимірах, періодах або етапах підходів до цих соціальних виплат. Перший період, на мій погляд, це період з весни до жовтня 2014 року, тобто у той час, коли було припинено роботу державних установ, банків, фінансової системи, органів казначейства і особи за порадами (ці поради звучали більше з боку облдержадміністрації) переводили свої соціальні виплати на контрольовану територію та отримували ці виплати. Потім вже після жовтня 2014 року був прийнятий перший початковий обсяг законодавства, тобто були прийняті Постанови про порядок адресної щомісячної допомоги, а також був прийнятий Порядок реєстрації внутрішньо переміщених осіб, і на той час соцвиплати були пов’язані з довідкою, а вже у червні 2016 року була прийнята Постанова, скандально звісна, № 365. Головною особливістю цієї постанови стало те, що за отриманням цієї допомоги держава встановила зовсім нові правила взаємовідносин з переселенцями, тобто було посилено контроль за цими виплатами, тому у ситуації, яка була зі штампами ДМС на той час – це дуже погана ситуація, яка склалася. Більшість переселенців, які на той час були нашими клієнтами, до нас зверталися в приймальню, у зв’язку з тим, що у них взагалі не було ніяких коштів, вони повернулися на ту територію з якої переїхали.

Олег Шинкаренко: Я так розумію, що всім переселенцям, які не мали цього штампу, фактично взагалі всім переселенцям, перестали протягом півроку платити грошову допомогу?

Володимир Виноградов: Спочатку це була адресна грошова допомога для покриття виплат для проживання, тобто переселенські гроші. Спочатку вони їх перестали отримувати, а з березня 2016 року вони вже перестали отримувати соціальні виплати інші, будь-які виплати. Вони перестали отримувати пенсії, стипендії, допомоги при народженні дитини, допомоги матерям-одиночкам. Сьогодні вони отримують, вже за новим порядком після проведення цієї верифікації, знайшла ситуація своє вирішення – це було влітку 2016 року. Ті особи, до речі, про яки ми згадували, які звернулися за призначенням…

Олена Сапожнікова: Якраз, от дивіться, отих 450 тисяч позбавили, сказали, що в такій складній ситуації, 80 тисяч тільки звернулися за поновленням, а решта чому не зверталися, і чи як ви думаєте успіх був в тих, що звернулися?

Володимир Виноградов: На мій погляд, особи просто виїхали за попереднім місцем проживання через ускладнену всю цю процедуру, яка існує наразі: перетин державної лінії кордону… Соціальні виплати на цей час держава платить виключно внутрішньо переміщеним особам.

Олена Сапожнікова: Є їм сенс повернутися, щоб спробувати відновити той свій статус? Це ж третина мільйона осіб!

Володимир Виноградов: Так, сенс є.

Олена Сапожнікова: А чи можете Ви зі своєю приймальнею допомогти людям, які півроку не отримували виплати, повернути ці кошти якимось чином?

Володимир Виноградов: В той час ми досить впевнено вирішували ці питання, до нас безліч осіб зверталися, в тому числі за штампами ДМС. Нам вдалося сформувати таку певну стійку практику вирішення цих питань. У судовому порядку, виключно у судовому порядку, тобто у разі, коли особа позбавляється виплат, вона отримує повідомлення про припинення цих виплат, підставою є відсутність штампу ДМС на зворотному боці довідки та особа вже оскаржувала за нашою допомогою в адміністративному суді цю справу, тобто були такі випадки, коли до приймальні зверталися особи. З Сумського району одна жіночка, яка є матір’ю трьох дітей, а чоловік є інвалідом першої групи, вона була позбавлена взагалі повністю отримання дитячих грошей, адресної допомоги, а також повністю того обсягу, який платила на той час держава і ця особа до нас звернулася і ми вже впевнено вирішували це питання. Початок цих позовів прийшовся на січень-лютий, а вже в березні ці адміністративні справи суди розглядали в порядку скороченого адміністративного провадження, тобто вже взагалі не було ніяких підстав і вимоги безспірні, тобто була певна вже сформована судова практика і в судовому порядку ми захищали права таких осіб не зважаючи на спроби оскарження у цих випадках.

Олег Шинкаренко: А ви взагалі просто допомогли цій жінці просто повернути ці виплати назад чи ще й допомогли отримати недоотриману суму, яку затримували?

Адреса безкоштовної юридичної допомоги: Суми, вулиця Белінського, 2, офіс №4, кожного дня з 10.00 до 16.00 без перерви, телефон – 095 354 98 88.

Володимир Виноградов: Позовні вимоги були з дати припинення, грошові кошти були припинені з дати саме припинення цих виплат було рішення суду за яким орган соцзахисту був зобов’язаний поновити виплату і повернути цю допомогу, заборгованість теж. В тому випадку, в неї три дитини, тобто граничний розмір допомоги, адресної грошової допомоги на сім’ю не може перевищувати загальну суму у 2400 гривень. Можливо є сенс згадати, що саме є адресна грошова допомога, яку отримують переселенці – це така виплата, яку отримують виключно переселенці, вона має цільове призначення – це саме соціальна допомога на проживання та оренду житла. Вона впроваджена в Україні з 1 жовтня 2014 року. Для непрацездатних осіб сума такої допомоги складає 884 гривні на місяць, для інвалідів – це прожитковий мінімум, і для осіб, які втратили працездатність 247 гривень. Цей розмір встановлено на період з 1 січня 2017 року, і для працездатних осіб сума адресної грошової допомоги дорівнює сумі 442 гривні на місяць, але є певні обставини — працездатна особа з моменту її реєстрації внутрішньо переміщеною особою, якщо вона не знайшла роботу, не працевлаштувалася протягом двох місяців з дня отримання статусу, отримує цю допомогу в повному обсязі — 442 гривні на місяць. На наступний період ця допомога зменшується на 50 % відсотків, тобто особа отримує 221 гривню на місяць і якщо вона також не працевлаштується на наступний період виплата цієї допомоги припиняється. Тобто є певний пільговий період, а також умова для отримання цієї допомоги, і більшість працездатних осіб її не отримують, оскільки неможливо у ситуації, яка є в нашій державі, знайти роботу за 4 місяці.

Звернутися до нас за безкоштовною юридичною допомогою можна за адресою: Суми, вулиця Белінського, 2, офіс №4, кожного дня з 10.00 до 16.00 без перерви, телефон 095 354 98 88.

Наразі актуальним є питання отримання саме тих грошей, які особам належали, і особа мешкала на підконтрольній території і померла. Ці гроші, які вона недоотримала мають отримувати за законодавством, є певна норма в Цивільному кодексі, за якою отримання недоотриманих пенсій, у тому числі і соцвиплат має провадитись за зверненням близьких родичів. Також норма Цивільного кодексу продубльована у двох Законах щодо пенсійного забезпечення. От конкретно, був випадок особа звернулася до нас, померла його мати, вона була інвалідом першої групи, в неї була онкологія, ця особа померла, ми встановили факт смерті цієї особи, оскільки вона померла на непідконтрольній території, було свідоцтво про смерть, так званої ЛНР. Ми в українському суді отримали рішення, отримали українського зразка свідоцтво про смерть і потім ця особа звернулася до Пенсійного фонду у якому перебувала його матір, але у Пенсійному фонді цій особі відмовили, оскільки вони не провадили нарахування пенсії. Бо вони особу зняли з обліку у зв’язку з тим, що були достатні підстави вважати, що ця особа повернулася до попереднього місця проживання, тобто було проведено комплекс заходів, можливо було повідомлення з Державної прикордонної служби, оскільки для перетину на лінії розмежування діють ті ж самі правила, які встановлені для перетину державного кордону.

Отже ця особа була відсутня, вона повернулася і проходила лікування за попереднім місцем проживання, але до цього часу вона за рекомендаціями, загалом за загальним підходом до отримання виплат на той час, ця особа мала перевести свою пенсію і вона їх отримувала у Харкові. І от після того як цю особу виключили з реєстру внутрішньо переміщених осіб, їй припинили нарахування адресної грошової допомоги, в тому числі і пенсії.

Наразі процес допомоги цій особі триває, ми подали письмовий запит виконати вимоги Закону. Якщо буде відмова, ми маємо право звернутися до суду. Це буде адміністративний суд, і вимоги будуть про зобов’язання вчинити певні дії.

Олена Сапожнікова: Я би хотіла ще повернутися до цієї Постанови № 365 Кабінету Міністрів України «Про деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 08 червня 2016 року. Ця Постанова у минулому році мала такий великий резонанс та служби, які займаються соціальними виплатами, контролем вони активно нею користувалися. Мені знайомі багато таких випадків, коли її використовували саме в негативному такому значенні. А от деяка статистика по Броварах, що з моменту її дії з 08 червня і на сьогодні у Броварах провели три засідання комісії з питань призначення та відновлення соціальних виплат переселенцям. Під час засідань було розглянуто 580 справ, 580 родин переселенців, 453 з яких було призначено та відновлено соціальні виплати, але 127 було відмовлено і унікальним є те, що в документах записи, що причиною є відсутність заявлених осіб за фактичним місцем проживання на момент перевірки. Тобто, коли приходили перевіряти чи ці родини фактично там проживають, їх просто там не було. Це Бровари. А як у Сумах з цим склалося?

Володимир Виноградов: Так як і в Броварах, тобто от таке питання маленьке, а якщо особа працює і у особи на той момент режим її праці співпадає з режимом роботи органу соціального захисту? Тобто, якщо працівники або представники комісії приходять до особи, а її немає вдома… Багато, дуже багато питань до цієї Постанови, дуже не зрозумілим є…

Олена Сапожнікова: Отам страшне таке зазначено, що кожні півроку структурні підрозділи перевірятимуть фактичне місце проживання та складатимуть акт обстеження матеріальних побутових умов. Більше того, що вони ще й перевіряють і складають акт… Яким чином? Ви бачили самі ці акти матеріально-побутових умов і що вони там зазначають, що їм потрібно там зазначити для того, щоб вони прийняли позитивне рішення?

Володимир Виноградов: За офіційними коментарями працівників органів соцзахисту, а також за коментарями Міністерства соціальної політики — це суттєва формальність, тобто це старі акти, які використовуються соціальними працівниками для встановлення, що особа проживає за своєю адресою і загалом відсутнє будь-яке розуміння, як, якщо особа-переселенець, вона орендує житло, і як це може узгоджуватися з ти фактом, що перевірка встановлення житлово-побутових умов відбувається у приміщенні, яке фактично особі не належить. І без дозволу власника. Порушення на порушенні.

Олена Сапожнікова: Я би хотіла нагадати, що ми говоримо сьогодні про соціальні виплати, їх ще називають соціальна допомога, що це грошова допомога, або допомога у натуральній формі, що фінансується з бюджету та добровільних пожертвувань, особам, які перебувають у нужді, як на основі перевірок доходів та заробітків існування, так і без них. Є такий режим, що можна було і передбачити і без таких перевірок надавати допомогу, але чомусь наша держава обрала інший шлях.

Володимир Виноградов: Це було зроблено на мій погляд для того, щоб не виплачувати соцвиплати, а також і пенсію мешканцям непідконтрольних територій України.

Олег Шинкаренко: Якщо ви тимчасово переміщена особа або внутрішньо переміщена особа, і ви перестали отримувати соціальне забезпечення, грошову допомогу від держави, то не варто впадати в паніку, є юристи, які вам допоможуть повернути ці гроші і не тільки повернути виплати, але навіть повернути те, що вам недоплатили, головне цим займатися.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: