Публікація

Після вступу до навчальних закладів студенти-ВПО мають отримувати допомогу самостійно

Чи має право студент отримувати щомісячну адресну допомогу переселенця для покриття витрат на проживання та оплату житлово-комунальних послуг, і як правильно оформити її ? З таким запитання до приймальні УГСПЛ у Сумах звернулась пані Д. з Конотопу. Її онук лише цьогоріч став студентом.

Юристи говорять: подібні ситуації час від часу виникають, адже в Управліннях соціального захисту населення інколи у виплатах відмовляють.

“Коли дитина живе у складі родини – вона отримує допомогу на картку уповноваженої особи від родини, наприклад, бабусі. Як тільки тільки молода людина досягає повноліття та стає студентом, як правило, переїжджає з дому до гуртожитку, змінює адресу реєстрації, відповідно до нового місця проживання, можуть виникати непорозуміння”, – пояснює Наталія Єсіна, координаторка правопросвітнього напряму діяльності приймальні УГСПЛ м. Суми.

Справа у тому, що у місцевих Управліннях соціального захисту населення іноді відмовляють у постановці таких осіб на облік ВПО, а отже й нарахування “переселенської” допомоги. “Пояснюють це наявністю “прописки” того міста, де студент навчається (Конотопа, Сум чи Києва) і складнощами в з’ясуванні, чи може така людина вважатися переселенцем”, – говорить Єсіна.

Який вихід? По-перше, студент має стати на облік як внутрішньо переміщена особа відповідно до свого місця проживання. По-друге, звернувшись до відповідного управління соцзахисту, треба підкреслити, що він наразі має отримувати щомісячну адресну допомогу окремо від бабусі, адже фактично не є у складі родини – бабуся тепер не має отримувати на онука кошти. Для студентів денної форми навчання закладів вищої освіти та учнів закладів професійно-технічної освіти, які досягли 18-річного віку (до закінчення закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) така допомога – одна тисяча гривень. Крім того, ця виплата не залежить від отриманих балів за навчання.

У разі усної відмови, експерти радять проконсультуватися з юристом та посилатися на норми діючого законодавства щодо соціального захисту ВПО. Якщо це не подіє – звертатися письмово для отримання офіційної письмової відмови. 

“Як правило, на цьому етапі питання вирішується. До того ж, такі особи є в загальній базі ВПО і поставити їх на облік в іншому підрозділі соцзахисту немає проблем взагалі”, – говорить Наталія Єсіна.

Вона згадує ще один студентський випадок.

“Дитина, яка до того також жила у бабусі у Шостці, поступила на навчання до Києва. Але через карантин пари почали відбуватися дистанційно, тож дитина залишилась з бабусею. Тобто не отримала нове місце реєстрації. Працівники місцевого Управління соцзахисту населення в Шостці навпаки – наполягали, аби дівчина привезла довідку про нове місце проживання. “Я пояснила: дитині немає 18 років, вона не змінила місце реєстрації, тож виплати мають відбуватися за старою схемою, адже дитина залишається в складі родини, де уповноваженою особою є бабуся”, – додає координаторка УГСПЛ.

Довідково.

Громадські приймальні УГСПЛ безоплатно здійснюють допомогу постраждалим від конфлікту, права яких порушені, зокрема:

Ми консультуємо з таких питань:

  • відновлення або отримання документів (свідоцтв про народження, шлюб, смерть);
  • постановка на облік ВПО, отримання довідки ВПО;
  • питання житла, землі та майна (всі питання щодо власності, включаючи спори і компенсацію);
  • доступ до соціальних сервісів;
  • свобода пересування, порядок оформлення дозволу на перетин лінії розмежування;
  • доступ до соціальних виплат – пенсій, соціальної допомоги, субсидій, тощо;
  • допомога в судових процесах;
  • юридична допомога потерпілим від гендерно-обумовленого насильства та ін.

Щоб дізнатися контакти громадських приймалень УГСПЛ натисніть тут.

Захист прав людей, які постраждали від збройної агресії Російської Федерації здійснюється завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID Ukraine – USAID Україна) в рамках Програми «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

 

 

 

 

 

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: