Публікація

Пілотні моніторинги місцевого індексу прав людини: Ужгород та Черкащина

Міні-проект Української Гельсінської спілки з прав людини “Місцевий індекс прав людини” перейшов на новий етап: методологія оцінки майже сформована і тому командою було вирішено провести перші моніторинги. Їх метою було не стільки оцінити населені пункти з позиції прав людини, скільки перевірити – як працює система оцінювання.

Тож близько місяця моніторингові групи ГО «Закарпатська громада» та «Черкаський правозахисний центр» працювали з відкритими джерелами, отримували публічну інформацію, вивчали програмні документи, спілкувалися зі службовцями місцевого самоврядування та жителями м. Ужгорода та Білозірської ОТГ Черкаської області. Зокрема монітори провели оцінку серед таких напрямків діяльності як: фізична безпека мешканців, охорона здоров’я, екологія, право на працю, розвиток підприємництва, інформаційні права та належне врядування.

1
Ужгород

У четвер, 28-го вересня, у обох областях відбувалися публічні заходи за результатами моніторингу. Представники УГСПЛ та організацій, які здійснювали пілотні моніторинги, презентували попередні результати досліджень перед персоналом органів місцевого самоврядування, керівниками комунальних організацій, місцевою громадськістю та медіа.

2
Ужгород

Моніторинги показали, що стан справ із правами людини залежить не лише від загальнодержавної політики, але і від конкретних зусиль органів місцевої влади. Так, в Ужгороді найкращі показники станом на 28-е вересня були зараховані за напрямками охорони здоров’я та права на працю, найгірші показники здобув розділ про безпечне навколишнє середовище. У Білозірській ОТГ пристойні результати були продемонстровані у напрямах доброго врядування та охорони здоров’я, гірші – у питаннях екології та фізичної безпеки.

1
Білозірська ОТГ

Представники громадськості та органів місцевого самоврядування обговорили сильні та слабкі сторони міста, що були виявлені в результаті цього дослідження. Як відзначив голова Білозірської ОТГ Володимир Мацюк: «„Місцевий індекс прав людини“ допоміг нам побачити недоліки, які нині є у громаді та на які варто зосередити увагу у майбутній роботі».

Крім обговорень на цих публічних форумах відбувалися ефіри на місцевих ЗМІ.

Таким чином Ужгород став першим обласним центром, а Білозір’я – першою об’єднаною територіальною громадою, в яких було проведено заходи Місцевого індексу прав людини.

«Ми продовжуємо відстежувати забезпечення прав людини на рівні місцевої громади за допомогою „Місцевого індексу прав людини“. Міська влада під пильним „прицілом“ громадськості. Але сьогодні ми маємо зрозуміти, що для якісних змін не достатньо тільки критикувати та скаржитися, необхідно також відслідковувати порушення, недоліки та висловлювати чіткі пропозиції як саме покращити ситуацію. Саме це надає змогу визначити індекс. Під час моніторингу ми фіксували недоліки та сильні сторони міського самоврядування. Ми приємно здивовані, що багато питань вдалося вирішити безпосередньо під час дослідження. Надіємося на подальшу плідну роботу в цьому напрямку та очікуємо від влади рішучих кроків для якісних змін», – висловив думку експерт місцевого індексу прав людини УГСПЛ та виконавчий директор ГО “Закарпатська громада” Борис Кондратюк.

2
Білозірська ОТГ

Подібний у враженнях був і голова ГО «Черкаський правозахисний центр» Тарас Щербатюк: «„Місцевий індекс прав людини“ створений не тільки для проведення моніторингу, аналізу стану дотримання прав людини на місцевому рівні. Головним його призначенням є можливість поліпшення ситуації на місцевому рівні по дотриманню прав людини орієнтуючись на результати проведеного моніторинг. Тобто результати нашого моніторингу дають можливість органам місцевого самоврядування поглянути на свою діяльність зі сторони та вчасно виправити існуючі прогалини в роботі».

Детальний звіт невдовзі буде опублікований на сайтах Національної стратегії у сфері прав людини та Української Гельсінської спілки з прав людини.

3
Білозірська ОТГ

Довідка:

Місцевий індекс прав людини – це мініпроект Української Гельсінської спілки з прав людини, спрямований на підтримку реформи децентралізації.

До розробки системи моніторингу було залучено групу експертів з прав людини та діяльності місцевого самоврядування. Було опрацьовано сучасні міжнародні моделі прав людини і їх оцінювання, узагальнено кращі іноземні та вітчизняні практики моніторингу прав людини на місцевому рівні, враховано специфіку розвитку повноважень місцевого самоврядування в процесі реформи.

Для випробовування на практиці моніторингу “Місцевий індекс прав людини” були обрані місто Ужгород та Білозірська ОТГ Черкаської області.

Андрій Галай

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: