Публікація

Підприємства маніпулюють, стверджуючи, що їх філіали можуть діяти на окупованій території, аби не виплачувати зарплату, – юристи УГСПЛ

Кілька місяців тому до юристів УГСПЛ у Дніпрі звернувся пан Олександр. У 2014-2015 роках чоловік працював заступником головного інженера з ОП Відокремленого підрозділу «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт» Державного підприємства «Об’єднана компанія «Укрвуглереструктуризація». Юридична адреса установи завжди була на підконтрольній Уряду Україні території, але кілька підрозділів опинилися на непідконтрольній.

Не зважаючи на те, що Олександр працював у філії, що знаходилась на підконтрольній території, Об’єднана компанія «Укрвуглереструктуризація» відмовила у виплаті вже нарахованої заробітної плати через окупацію цієї філії. Чоловік звільнився ще 2015-го, після того, як стало зрозуміло, що керування філіалом може здійснюватися з окупованих територій, а заборгованість наразі становить понад 40 тисяч гривень.

За справу взялась Віталія Серебрянська, юристка УГСПЛ та ГО «Правозахисної групи «Січ». Вона розповідає, що від початку звернулась із вимогою до компанії «Укрвуглереструктуризація». «І отримала відмову: оскільки підприємство перебуває на непідконтрольних територіях – Мирнограді Донецької області, заробітну плату виплачувати не будуть, хоча з юридичної точки зору зарплату мають виплатити, та й заробітна плата вже навіть нарахована», – говорить вона.

Зрештою Серебрянська допомогла підготувати Олександру позов до суду. У заяві вона посилалась на кілька постанов Кабміну (зокрема, №595 від 07.11.2014 р., № 93 від 21.02.2018 р. та №1085-р від 07.11.2014 р.) – всі вони регулюють питання пов’язані з роботою підприємств під час окупації, виплат заробітної плати. Окрім того, вказала посилання й на Кодекс законів про працю та вимогу до головного підприємства (філіал – «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт» – раніше був ліквідований) виплатити і нараховане, і компенсацію у зв’язку з великою затримкою.

Серебрянська наголошує: відповідно до ст.117 КЗпП України, в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.

«Досі мені не повідомлено про причину несвоєчасної виплати заробітної плати. Я ж розраховую на ці кошти і очікую виплати. Натомість з дня виникнення заборгованості пройшло вже 6 років», – зазначає і пан Олександр.

Важливо зауважити, що існує низка рішень Європейського суду з прав людини, у яких було задоволено позов громадян про виплату компенсації у зв’язку з затримками. Мова про справи «Лопатюк та інші проти України» (заява № 903/05), «Дідух проти України» (заява N 14394/04), «Воротнікова проти України» (заява N 1225/02), у яких суд схвалив й моральну шкоду в сумі 2000 євро.

Нині юристка переконана: «Підприємства маніпулюють. Якщо якась його частина опинилась на окупованій території, це дає привід говорити, що підприємство може працювати на окупанта. До того ж з рахунків Олександра та єдиного державного реєстру достовірно відома адреса філії, яка заборгувала йому заробітну плату, територія, на якій вона знаходилась, ніколи не була окупованою», вона сподівається на позитивне для клієнта рішення.

 

Матеріал підготовлений за підтримки програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини. Діяльність УГСПЛ зі створення національної моделі перехідного правосуддя впроваджується в рамках цієї програми.

У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

 

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: