Публікація

Пенсійний Фонд намагався обмежити право власності – юристи УГСПЛ довели у суді, що це неможливо

До юристів УГСПЛ у Маріуполі звернулась переселенка. Її батько, який проживав у Донецьку, помер. Чоловік не був зареєстрований як внутрішньо переміщена особа, хворів, а тому не мав можливості пройти ідентифікацію. Жінка попросила допомогти написати позовну заяву до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області щодо невиплати їй спадщини у повному обсязі. А саме – вона не отримала батьківську пенсію згідно свідоцтва про право на спадщину за законом. Напередодні у Фонді у письмовій формі їй відмовили у виплаті, мовляв, несвоєчасне звернення з власної вини – привід для відмови.

«Пенсійний Фонд визначив, що якщо звернення було пізніше, ніж за три роки, то може надати негативну відповідь, – говорить юрист УГСПЛ Тетяна Самодерженкова. – Але, насправді, відсутні правові підстави для вчинення таких дій, тож ми склали позовну заяву та з необхідним пакетом документів направили її до суду».

І суд підтримав позивача, визнавши протиправними дії Пенсійного Фонду та зобов’язав останнього виплатити залишок недоотриманої пенсії на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом. Суд послався на те, що виплати пенсії за минулий час визначаються згідно п. 2 ст. 46 Закону № 1058 від 9.07.2003 Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. Відповідно до цього нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Окрім того, суд послався на рішення Верховного Суду (від 03.05.2018 року №205/402/18). У ньому зазначено, що «реєстрація особи як внутрішньо переміщеної надає можливість державним органам враховувати її особливі потреби. Очевидно, що статус внутрішньо переміщеної особи надає особі спеціальні, додаткові права або «інші права», як це зазначено у ст. 9 Закону № 1706-VII  від 20.10.2014  Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб. «Тобто мають створюватися додаткові гарантії для реалізації конституційних прав та свобод такої особи», – говорить юрист УГСПЛ. Суд пояснив: Пенсійний Фонд не має ніякого права позбавляти права власності. Незважаючи на це Фонд подав апеляцію, яка не була задоволена.

 

Матеріал підготовлений за підтримки програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини. Діяльність УГСПЛ зі створення національної моделі перехідного правосуддя впроваджується в рамках цієї програми.

У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: