Публікація

Навчання під час війни: що відбувається із загальною середньою та вищою освітами

Юристи УГСПЛ підготували оглдяд про специфіку навчального процесу під час воєнного часу.

ЗАГАЛЬНА СЕРЕДНЯ ОСВІТА

 

Продовження навчання

У разі вимушеної зміни місця проживання не обов’язково змінювати місце навчання, адже навчання може здійснюватись у трьох формах: очна, дистанційна та змішана. Однак, якщо бажання відвідувати заняття у іншому закладі все ж з’явилось, батьки, інші родичи, опікун чи іншим законний представник, або і сам здобувач освіти, якщо йому виповнилось 18 років, має звернутись із відповідною заявою до обраного закладу.Заяву (а також її скановану копію чи фотокопію) можна подати нарочно, електронною поштою, поштою, фактом або іншими засобами зв’язку на розсуд заявника. Заява подається в довільній формі, будь-які додаткові документи не вимагаються, а надаються закладу освіти лише за бажанням заявника. Це слідує з відповідного Наказу МОН.

Такі учні зараховуються як тимчасові відвідувачі навчальних закладів, а обліковуватись продовжують за основним місцем навчання. На їхню вимогу їм може бути наданий витяг з оцінками для представлення в заклад освіти за постійним місцем проживання.

 

Завершення навчального року

Відповідно до Методичних рекомендацій, заклади освіти самостійно визначають день завершення навчального процесу. 

Система річного оцінювання доволі гнучка. Річне оцінювання рекомендовано здійснювати на підставі семестрових або скоригованих семестрових оцінок. За відсутності в учнів з числа тимчасово переміщених осіб та з тимчасово окупованих територій задокументованих результатів оцінювання за І семестр річне оцінювання може здійснюватись за результатами ІІ семестру. За відсутності в учнів результатів підсумкового оцінювання за ІІ семестр річне оцінювання може здійснюватись за результатами І семестру з урахуванням поточного оцінювання в ІІ семестрі. Крім того, для проведення семестрового та річного оцінювання здобувач освіти може надати інформацію з електронного журналу та щоденника, у тому числі електронного, за попереднім місцем навчання. У разі відсутності результатів річного оцінювання після завершення навчання за освітньою програмою закладу освіти учень має право до початку нового навчального року пройти річне оцінювання.

Переведення учнів на наступний рік навчання здійснюється на підставі результатів підсумкового (семестрового та річного) оцінювання учнів.

 

ДПА у 2021/2022 навчальному році скасовано!

Так, учні, які завершують здобуття початкової (1-4 клас) та базової (5-9 клас) середньої освіти у 2021/2022 навчальному році звільняються від проходження державної підсумкової атестації (ДПА) відповідно до Наказу МОН від 28.02.2022. Також відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України в сфері освіти» від 24 березня 2022 року, здобувачі освіти, які завершують здобуття повної загальної середньої освіти у 2021/2022 навчальному році, звільняються від проходження державної підсумкової атестації. У відповідній графі додатку до документа про освіту робиться запис “звільнений(а)”.

 

Видача документів про освіту та заповнення додатків до них здійснюється відповідним закладом освіти, на обліку у якому перебуває учень. У випадку, якщо на час закінчення навчального року заклад освіти не функціонує внаслідок збройної агресії російської федерації, видачу свідоцтв та заповнення додатків до них може здійснити інший заклад освіти за місцем перебування випускника (для учнів, які перебувають за кордоном – будь-який заклад освіти в Україні), визначений органом управління у сфері освіти.

 

ВИЩА ОСВІТА

Продовження навчання:

Здобувачі освіти, які внаслідок воєнних дій втратили можливість навчатися у своєму закладі освіти можуть продовжити навчання онлайн з подальшим перезарахуванням здобутих результатів навчання у власному ЗВО. Список усіх ЗВО, які сьогодні надають можливість доєднатися до онлайн навчання ТУТ

 

Вступ на бакалавриат. 

Вступ до закладів вищої освіти відбуватиметься за результатами адаптованого ЗНО.

Наразі Міністерство освіти і науки України розробляє Порядок зарахування до закладів вищої освіти у 2022 році, в якому буде докладно описано вступний процес. 

Попередньо повідомляється, що тест буде комплексним і включатиме у себе завдання з української мови, математики та історії України (хоч програми наразі не розроблені, проте підготовку можна розпочати тут або тут).

Щоб стати учасником, необхідно заповнити реєстраційну картку до 9 квітня. З інструкцією про заповнення картки могда ознайомитись ТУТ.

Вступ на магістратуру на основі бакалаврату.

Попередньо повідомляється, що прийом на магістратуру здійснюватиметься таким чином:

Курсанти – відповідно до Правил прийому закладу.

Спеціальності «Право» та «Міжнародне право» – Магістерський комплексний тест (іноземна мова та право).

Спеціальності галузей знань 05, 06, 07, 28, 29 (крім «Міжнародного права») – Магістерський тест навчальної компетентності та фаховий іспит у закладі освіти 

Інші спеціальності – фаховий іспит у закладі освіти (бюджет) та мотиваційний лист (контракт).

 

Випускні іспити (атестація)

Як відомо, випускники ряду спеціальностей в Україні складають атестацію в формі єдиного державного кваліфікаційного іспиту. В умовах воєнного стану це положення так само змінено, фактично атестація цього року скасована.

Відповідно до Постанови КМУ від 27 березня 2022 р. № 376, атестація здобувачів ступенів фахової передвищої, вищої освіти за спеціальностями галузей знань 08 Право, 12 Інформаційні технології, 14 Електрична інженерія, 21 Ветеринарна медицина, 25 Воєнні науки, національна безпека, безпека державного кордону, 26 Цивільна безпека, 27 Транспорт, 28 Публічне управління та адміністрування, 29 Міжнародні відносини здійснюється без проведення єдиного державного кваліфікаційного іспиту у формі, визначеній закладом фахової передвищої або вищої освіти.

Відповідно до Постанови КМУ від 19 березня 2022 р. № 316 атестація здобувачів ступеня вищої освіти на другому (магістерському) рівні за спеціальностями галузі знань 22 “Охорона здоров’я” (далі – здобувачі ступеня вищої освіти) здійснюється таким чином:

  • перший етап єдиного державного кваліфікаційного іспиту для здобувачів ступеня вищої освіти не проводиться та переноситься на наступний рік навчання. Переведення здобувачів ступеня вищої освіти третього року навчання на наступний рік здійснюється за результатами успішного виконання освітньої програми;
  • другий етап єдиного державного кваліфікаційного іспиту для здобувачів ступеня вищої освіти, які випускаються у 2022 році, не проводиться.

 

Якщо у вас залишились питання, звертайтесь за безоплатною юридичною допомогою до громадських приймалень УГСПЛ. Контакти ТУТ.

 

 

Матеріал підготовлено за підтримки Програми USAID Ukraine «Права людини в дії», що виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: