Публікація

«Не показуйте мені кодекс, покажіть мені суддю»

Справедливість – моральна якість та чеснота, вразливість як на суспільне добро, так і на суспільне зло. Одним така моральна якість притаманна, іншим – ні. У Львівському районному суді два служителі Феміди в двох абсолютно аналогічних справах прийняли абсолютно протилежні рішення. Один суддя захистив багатодітну родину від свавілля державних органів, інший же у захисті відмовив.

 

На початку осені 2010 року сім’ям, які утворені шляхом повторного шлюбу одного з батьків та спільного виховання трьох і більше дітей від попередніх шлюбів без їх усиновлення почали відмовляти у внесені у реєстр багатодітних сімей. А також у видачі відповідного посвідчення, яке є документом на підставі якого надаються пільги для таких родин.

 

В таку ситуацію потрапили і дві львівські родини, які звернулися до державних органів аби здобути статус багатодітних та отримали відмову.

 

Підставою відмови стало роз’яснення Міністерства юстиції України від 5 травня 2010 року №4254-0-26-10-21 від 25.05.2010 року.

 

Відповідно до вищезазначеного листа багатодітною є сім’я, в якій виховується троє і більше дітей (рідних, усиновлених та дітей, над якими встановлено опіку чи піклування). А отже, згідно із цього роз’яснення  випливає те, що більше не вважаються багатодітними сім’ї утворені шляхом повторного шлюбу одного з батьків та спільного виховання трьох і більше дітей від попередніх шлюбів без їх усиновлення.

 

Тим не менш, суддя, який захистив багатодітну родину в своїй постанові відзначив, що в статті 1 Закону України «Про охорону дитинства» визначено, що багатодітна сім’я – сім’я, що складається з батьків (або одного з батьків) і трьох та більше дітей. Відповідно до статті 3 Сімейного кодексу України сім’ю складають особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки. Сім’я створюється на підставі шлюбу, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства. Таким чином не має підстав щоб сім’ї, які утворені шляхом повторного шлюбу одного з батьків та спільного виховання трьох і більше дітей від попередніх шлюбів без їх усиновлення, виключити із  категорії багатодітних сімей.

 

Інший же суддя в своїй постанові послався на позбавлене здорового глузду роз’яснення Мінюсту. І цинічно позбавив багатодітну родину права на отримання пільг.

 

Цікаво, що з цього приводу УГСПЛ зверталася до з Міністерство юстиції, й отримала відповідь, що вони насправді не робили висновку стосовно категорій сімей, які не відносяться до багатодітних сімей. А відповідальність за все, це неподобство несе Міністерство у справах сім’ї, молоді та спорту. Крім того, Мінюст зазначив, що листи міністерства не є нормативно-правовими актами, і що вони мають лише роз’яснювальний характер.

 

Тож маємо два протилежних рішення судів. Обидва вони чекають на рішення апеляції. Сподіваємось така моральна якість як справедливість притаманна суддям цієї інстанції.

 

До вашої уваги два варіанти постанов:

рішення Щепан; 
рішення Кісельова

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: