Публікація

Курс «Міжнародне гуманітарне право у професійній діяльності публічних службовців» доступний на Prometheus!

Як державному службовцю підвищити обізнаність щодо міжнародного права і вдосконалити навички застосування норм МГП? Для цього фахівці Української Гельсінської спілки з прав людини спільно з Національним агенством України з питань державної служби розробили курс «Міжнародне гуманітарне право у професійній діяльності публічних службовців», який вже доступний на Prometheus.

Онлайн-курс можна пройти у будь-який зручний час. Все, що потрібно, — мати стабільний інтернет, який дозволить переглядати відео, слухати подкасти та складати тести для закріплення матеріалу. Про цілі курсу, його програму та те, як відбувається навчання — розповідаємо у цій статті.

Публічні службовці різних категорій щоденно стикаються з ухваленням рішень щодо управління суспільними процесами в умовах збройного конфлікту, адже органи влади продовжують здійснювати свої повноваження в умовах повномасштабного вторгнення, а на деокупованих територіях мають відновити свої функції. Вони мають надавати послуги, вживати заходів для захисту жертв війни, долучатися до фіксації наслідків воєнних злочинів, відповідати на численні звернення.

У рамках курсу учасники:

 • отримають базові знання з міжнародного гуманітарного права, правил документування воєнних злочинів;
 • зрозуміють особливості розроблення проєктів нормативно-правових актів, комунікації політики з урахуванням норм міжнародного гуманітарного права;
 • ознайомляться з різними видами відповідальності держави та індивіда за порушення, пов’язані зі збройним конфліктом;
 • поглиблять свої компетентностей щодо аналізу стану дотримання норм міжнародного гуманітарного права в Україні (в межах компетенції);
 • оволодіють розумінням ситуацій, у яких необхідно застосовувати норми міжнародного гуманітарного права;
 • сформують комплексний погляд щодо врахування положень міжнародного гуманітарного права публічними службовцями під час формування/реалізації державної політики;
 • матимуть можливість дізнатися про основи взаємодії зі стейкхолдерами з питань міжнародного гуманітарного права, особливості комунікації й висвітлення подій у контексті міжнародного гуманітарного права (під час здійснення обов’язків публічних службовців).

Під час роботи над курсом фахівці врахували специфіку роботи державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування. Особливу увагу експерти курсу приділили контексту застосування МГП у діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, його важливості та актуальності, та розібрали особливості застосування МГП в умовах збройної агресії РФ проти України. У цьому курсі також предметно розглянули національне законодавство, що містить норми МГП для органів влади.

Цей курс створено на основі типової загальної короткострокової програми підвищення кваліфікації, розробленої в рамках співпраці Української Гельсінської спілки з прав людини і Національного агентства України з питань державної служби (наказ НАДС від 15.12.2022 №133-22).

Кому буде цікавий курс?

 • державним службовцям категорій «Б», «В»;
 • посадовим особам місцевого самоврядування (першої-сьомої категорії);
 • представникам/-цям громадських організацій та іншим зацікавленим особам.

Зареєструватися та пройти курс можна за посиланням.

Якою є програма курсу?

Курс пропонує збалансоване поєднання теорії та практики. Кожна тема містить відео та подкасти. Матеріали розкривають застосування норм міжнародного гуманітарного права з урахуванням специфіки роботи державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування. Прослухавши їх, учасники зможуть пройти тестові завдання та закріпити матеріал.

Тема 1. Основні засади міжнародного гуманітарного права
Відео 1.1 Що таке міжнародне гуманітарне право й навіщо воно існує?
Відео 1.2 Які принципи міжнародного гуманітарного права застосовують під час бойових дій?

Тема 2. Захист цивільних осіб під час збройного конфлікту
Відео 2.1 Які механізми захищають цивільних осіб у міжнародному гуманітарному праві?
Відео 2.2 Які розпізнавальні емблеми та знаки використовують у міжнародному гуманітарному праві?

Тема 3. Відповідальність держави та індивіда за порушення, пов’язані зі збройним конфліктом
Відео 3.1. Відповідальність держави та індивіда за порушення, пов’язані зі збройним конфліктом

Тема 4. Основи документування воєнних злочинів у діяльності публічних службовців
Відео 4.1. Основи документування воєнних злочинів у діяльності публічних службовців

Тема 5. Застосування норм міжнародного гуманітарного права під час ухвалення рішень публічними службовцями
Відео 5.1 Яким чином положення МГП можуть враховувати публічні службовці під час формування та реалізації державної політики?
Відео 5.2 Як надавати офіційну інформацію з урахуванням положень МГП?

Над курсом працювали:

 • Тимур Короткий — радник президента Товариства Червоного Хреста України з міжнародного гуманітарного права, кандидат юридичних наук.
 • Наталія Хендель — експертка Всеукраїнської громадської організації «Українська асоціація міжнародного права», кандидатка юридичних наук.
 • Микола Пашковський — науковий співробітник відділу дослідження проблем кримінального процесу та судоустрою Науково-дослідного інституту вивчення проблем злочинності імені академіка В. В. Сташиса Національної академії правових наук України, кандидат юридичних наук.
 • Сергій Мовчан — керівник департаменту документування воєнних злочинів громадської спілки «Українська Гельсінська спілка з прав людини».
 • Ярослава Савченко — експертка громадської організації «Фонд підтримки фундаментальних досліджень».
 • Роман Єделєв — доцент кафедри міжнародного права Навчально-наукового інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, кандидат юридичних наук.
 • Ніна Сторчак — державна експертка експертної групи з питань розвитку системи професійного навчання Генерального департаменту з питань професійного розвитку державних службовців і посадових осіб місцевого самоврядування НАДС, кандидатка юридичних наук.
 • Олександра Козорог — керівниця освітнього департаменту «Української Гельсінської спілки з прав людини», тренерка з освіти дорослих, методистка.
 • Максим Єлігулашвілі — член правління Інституту миру та порозуміння, експерт з соціального посередництва, трансформації конфліктів, фасилітації групових процесів.
 • Олександр Войтенко — експерт громадської організації «Київський освітній центр «Простір толерантності», методист.

Підписуйтесь на сторінки УГСПЛ у соціальних мережах:

Facebook | Instagram | Telegram юридичний | Telegram з анонсами подій Twitter Youtube


Створення цього курсу стало можливим завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори та УГСПЛ. 

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 9 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: