Публікація

Кошти, нараховані на рахунки громадян державою як субсидія, не підлягають поверненню, – юристи УГСПЛ

Ще восени до приймальні УГСПЛ у Торецьку Донецької області за правовою допомогою звернулась пані Ірина – напередодні рішенням місцевого Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації вона була позбавлена субсидії. Представники управління вирішили, що через зміну розміру пенсії, жінка не має права отримувати її. Тож з особових рахунків Ірини у комунальних установах були зняті нарахованої їй раніше суми. Свої дії посадовці мотивували тим, що перевірка виявила факт надмірної виплати коштів.

“Ми вивчили наявні матеріали справи і побачили, що дії посадовців явно суперечать нормам чинного законодавства, а саме стаття 1215 Цивільного кодексу України”, – говорить юрист УГСПЛ Євген Федорічев. У ній йдеться, що поверненню не підлягає безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

“При цьому правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються. Відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум”, – пояснює правник і запевняє: наразі співробітники Управління не надали жодного доказу наявності рахункової помилки або недобросовісності з боку пані Ірини як отримувача субсидії.

Окрім того, Положенням про порядок призначення житлових субсидій встановлено вичерпний перелік випадків повернення надмірно виплаченої житлової субсидії. І згідно з ним право забирати кошти з рахунків у Управління також не було.

“Важливо, що є також практика Верховного Суду щодо цього питання, яка враховується іншими судовими інстанціями при винесенні ними своїх рішень”, – додає Федорічев.

Тож правник УГСПЛ підготував позов – попросили суд визнати рішення Управління про стягнення коштів протиправним. Ситуація ускладнювалась, що пані Ірина помилково, під диктовку чиновників написала заяву, в якій вона зобов’язувалась добровільно повернути кошти надміру отриманої субсидії. Позов розглянув Донецький окружний адміністративний суд. Під час засідання представники Управління соціального захисту населення заперечували, що вчиняли протиправні дії та просили відмовити пані Ірині у задоволенні її позовних вимог. Незважаючи на це аргументи юристів УГСПЛ виявилися більш переконливими – напередодні Нового року суд задовольнив вимоги пані Ірини. Тож тепер Управління має повернути кошти на особові рахунки пані Ірини у комунальних установах або ж винести нове рішення.

“Важливо розуміти, що кошти, які були нараховані на особові рахунки громадян, навіть безпідставно у вигляді пенсії, субсидії, аліментів, стипендії тощо, не підлягають поверненню”, – резюмує юрист УГСПЛ Євген Федорічев.

 

Матеріал підготовлений за підтримки програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини. Діяльність УГСПЛ зі створення національної моделі перехідного правосуддя впроваджується в рамках цієї програми.

У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: