Публікація

Ховався від окупантів серед мертвих: інспектор із Старої Збур’ївки три доби жив на цвинтарі

Віктор Григорович Кривобородько до повномасштабного вторгнення працював  інспектором з охорони правопорядку Старозбур’ївського старостату на Херсонщині. Після 24 лютого, коли порядки на Херсонщині почали встановлювати росіяни, на чоловіка оголосили справжнє полювання. Не було й хатини в Старій Збур’ївці, де б не шукали інспектора. Через це він був змушений три доби переховуватись без їжі та води на цвинтарі. Поки Віктор Григорович ховався, окупанти розграбували його помешкання. Про пережите він розповів журналістам «Вгору», які разом з документатором злочинів РФ, адвокатом Української Гельсінської спілки з прав людини та Фонду милосердя та здоров’я Олександром Даниловим зафіксували історію, в рамках ініціативи «Трибунал для Путіна». 

Віктор Григорович Кривобородько. Джерело фото:

Не лишили й цвяха

Першим в Старій Збур’ївці на кого окупанти почали полювання був староста Віктор Маруняк. Його окупанти викрали 21 березня 2022 року. 

– Це сталося якраз на його шістдесятиріччя. А наступного дня ввечері мені зателефонував один з односельців і каже: «Тікай негайно, по тебе їдуть». Ми з дружиною вхопили ліхтарик, документи, телефони з зарядним і майнули з дому в чому були. Тільки добігли до знайомих, як «zетка» вже до нашого будинку підкотила, – згадує Віктор Григорович.

Відсутність господарів не стала перешкодою для російських військових аби зайти у двір. Люди переказували, що окупанти не змогли, мабуть, хвіртку відчинити, бо завалили паркан. У подвір’ї залишилися собаки, тож росіяни відкрили по них стрілянину. А потім почали грабувати помешкання чоловіка – вантажили на машину речі Кривобородьків мішками та ящиками. Приїздили не раз. Односельці ще дивувалися, яка, виявляється, гарна господиня в інспектора, – лише домашню консервацію кілька годин виносили.

Коли військові начебто остаточно залишили будинок, Віктор Григорович попросив знайомого обережно подивитися, що там на подвір’ї, чи вижили собаки. Та, якщо все тихо, хоч двері позачиняти, аби волога та злодюжки не потрапили всередину. Той чоловік потім передзвонив та й каже: «Григоровичу, у тебе красти вже нема чого, голі стіни. Усе винесли – одяг, взуття, ковдри, подушки, газові балони, кухонне начиння, – усе. Навіть у сараї жодного цвяха не залишилося. Лагодити замки та зачиняти двері нема сенсу».

Окупанти забрали й власну автівку чоловіка – старенькі «Жигулі», та Fiat, який наші військові, залишаючи село, попросили зберегти до їх повернення.

«Ти досі живий?!»

Віктор Кривобородько під час роботи інспектором у 2018 році. Фото Ірини Ухваріної

На світанку щоби не наражати на небезпеку знайомих Кривобородьки покинули будинок, де ховалися тієї страшної ночі. Адже окупанти завзято розшукували Віктора Григоровича. Оголосили його «терористом номер два» (бо «першим» у них значився, як начебто керівник диверсійно-розвідувальної групи, – староста села Віктор Маруняк). Обшукували будинки всіх людей, з якими інспектор старостату працював чи товаришував. Чоловіка його падчерки забрали, били та катували електрошокером, щоби той зізнався, де може ховатися тесть.  

Подружжя вирішило пробиратися спочатку до центру громади – Голої Пристані, а звідтіля – до Херсона. Адже у великому місті легше заховатися. Щоби не наражати дружину на ще більшу небезпеку, вирішили розділитись. Дружині інспектора – пані Ользі – вдалося пройти перевірку на блок-посту, вона рушила далі. А Григорович залишився в Старій Збур’ївці, бо всі шляхи перекрили.

 – Заховався в кущах та й думаю: «Куди ж іти?». Перебираю подумки: у тих – діти; у того – дружина хвора, її не можна нервувати; ті – старенькі, якщо їх катуватимуть, – не виживуть. Ми ж знали, як знущалися з хлопців, яких уже на Збур’ївський кут вивозили – ламали ребра, щелепи, руки, ноги, по вухах так били, що лопалися барабанні перетинки… І що ж робити, куди йти? Удень як удень, а вночі ж холодно, десь якийсь дах над головою треба знайти, – згадує чоловік. – Одному дзвоню, а він: «Ти ще досі живий?! Тебе ж по всьому селі шукають!» І зам’явся так, мовби міг би допомогти, але ж… Врешті домовився з одним односельцем, що той пустить мене у свій гараж переночувати в машині. Але тільки туди прокрався, він забігає: «Орки йдуть!». Уже темно було. Я забіг за хлів, там трава така висока була, думаю, – якщо собак не буде, то тут, може, і пересиджу. Дякуючи Богу, собак не було.

Переховуватися вночі Віктор Григорович не наважився, аби не нарватися на засідку. А ледь почало світати, закопав у городі телефон і документи, та перебіг у ліс. Знову замислився, куди йти? І зрозумів, де його, скоріш за все, шукати не будуть – посеред мертвих на кладовищі. Наламав гілок туї, вони стали і ліжком, і дахом між пам’ятниками. Там провів три доби без їжі та води. Наприкінці спрага стала такою, що не витримав, довелося пити з калюжі.   

Окупанти «перетрусили» все село, але шукати чоловіка на кладовищі не здогадалися. Щоправда, під’їхали один раз до краю, подивилися хвилин 20 на могилки та поїхали.

Поступово активність російських військових у Старій Збур’ївці стала вщухати, то ж Віктор Григорович вирішив зробити «вилазку» до сусіднього села – у Нову Збур’ївку (кладовище розташовано якраз на межі обох сіл), хотів дізнатися новини.

Обережно постукав до жінки, чий онук служив у ЗСУ. Вона ледь упізнала Григоровича. Той і раніше не був кремезним, а тут ще більше схуд, змарнів, сива борода відросла, став схожим на немічного дідугана.

– Як упізнала, аж руками сплеснула: «Ти живий?! Тебе ж так шукають, так шукають…» Попросив у неї чогось поїсти, бо дуже зголоднів. У неї ріденький супчик був, я його, мабуть, одним ковтком випив. І знову на кладовище, і знов думаю, що робити. Вирішив, треба з села тікати. Зранку пробрався до схованки, забрав документи, телефон – хотів дізнатися в родичів, як вони, та жінці зателефонувати, чи змогла Херсона дістатися. Думав ще в когось трохи грошей позичити на проїзд, адже захопив із дому лише банківську картку, готівки й копійки не було. Але акумулятор у телефоні сів. І пішов до Голої Пристані пішки, – розповідає пан Віктор.

Чоловік уникав блок-постів на трасі, тому попрямував через елеватор, через ліс. 

Обійшов уже виправну колонію, наче все тихо, і тут: «Стоять!». Виходять з-за дерев автоматники. Ну, думаю, усе, добігався. Провели метрів 35, у них там яма, а в ній техніка під ялиновим гіллям захована. Якийсь офіцер вийшов, питає, що я тут роблю. Кажу, що вирушив до Голої Пристані по ліки. Мовляв, ми так завжди ходили, бо по трасі – 15 кілометрів, а через ліс – 6. Він спитав, чи служив я в армії. Кажу – так, звісно, за радянських часів служив медиком, закінчив училище в Ленінграді, гарне місто. Вони одразу: «Так, так, класне місто! Ну, ти ніби нормальний мужик, але відпустити тебе поки не можемо. Чекай тут, люди під’їдуть, хочуть з тобою поспілкуватись». Навіть не обшукували. Подумки я вже із життям почав прощатися, дитинство згадувати… Минуло, мабуть, хвилин 15, ніхто ще не під’їхав, – згадує чоловік. – Проте через ліс тією ж стежкою хтось продирався з велосипедом. Автоматники розділилися – двоє зі мною залишилися, інші – до того чоловіка. Я кажу: «Хлопці, бачите, ми ж тут завжди так відстань скорочуємо. То може відпустите? Бо аптека зачиниться, а мені ліки вкрай потрібні». Вони між собою щось переговорили та кажуть: «Ладно, йди».

Цього дня дійти до Голої Пристані не вдалося. Через стреси біль у нозі так загострився, що чоловік був змушений виламати палицю й пересуватися опираючись не неї. Переночував по дорозі в плавнях, і дістався центру громади лише наступного дня. Зайшов у міську адміністрацію, а там на нього аж витріщилися:

«Григоровичу, ти?! Ти – живий?!».

Останнім автобусом

У Голій Пристані теж було багато російських військових, але на острів Білогрудів вони ще не навідувалися. Тому чоловіка таємно переправили човном туди. Він уже дізнався, що дружина змогла дістатися Херсона й перебуває в більш-менш безпечному місці. Планував також човном і сам дістатися Херсона. Але окупанти розстрілювали на Дніпрі всі плавзасоби. Тому вирішив ризикнути, поїхати з Голої Пристані автобусом. Іншого шляху не було.

– Це, як потім виявилося, був останній рейсовий автобус, у ньому залишалося одне вільне місце (стоячих не брали, заборонено було). Я прикинувся старим немічним безхатьком. Згорбився, руки на коліна впер, а голову – на руки. А коли проїхали всі блок-пости, уже під’їжджаємо до автостанції, чую, – щось мені на ноги тепле капає, коліна всі мокрі. Торкнувся обличчя, а це – мої сльози, – зізнається чоловік. 

 

Ця інформація зібрана та зафіксована журналістами «Вгору» разом із  документаторами злочинів російської федерації адвокатом Української Гельсінської спілки з прав людини та Фонду милосердя та здоров’я Олександром Даниловим. 

Якщо ви теж є свідком чи жертвою воєнного злочину РФ, повідомте про це. Напишіть на пошту: [email protected] або просто залиште контакти й правозахисники з вами зв’яжуться. Кожна історія важлива! Ці свідчення не дозволять забути про горе, яке росіяни принесли на українські землі та покарати винних. З початку повномасштабного вторгнення, у рамках ініціативи Т4Р, задокументовано понад 39 тисяч воєнних злочинів Росії проти України. Усі дані документатори вносять у загальну базу, яка оновлюється щодня.

Нагадуємо, що мережа громадських приймалень УГСПЛ надає юридичну допомогу постраждалим унаслідок війни Росії проти України, за підтримки Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини. Ми працюємо у 18 областях країни. Щоби дізнатися наші контакти, натисніть ТУТ.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: