Публікація

Ірина Марчук на вебінарі розповіла про іноземний досвід перехідного правосуддя

3 квітня на офіційній сторінці УГСПЛ у facebook відбувся вебінар «Як Україні перейти до сталого миру? Іноземний досвід перехідного правосуддя». Спікеркою стала докторка права Ірина Марчук. Цей вебінар став одним з серії онлайн навчань з експертами на тему перехідного правосуддя, який організовує УГСПЛ в партнерстві з Постійним Представництвом Президента України в АР Крим.

Iryna Marchuk

Частина демократичної України на 23 році своєї незалежності була окупована Російської Федерацією. Декілька мільйонів громадян України стали жертвами збройного конфлікту, економічні втрати – мільярди гривень. Як подолати наслідки конфлікту та не дати йому повторитися у майбутньому? Відповіді на ці питання дає концепція перехідного правосуддя. Принципи перехідного правосуддя – це цінний міжнародний досвід подолання наслідків збройного конфлікту та встановлення правил мирного, безпечного життя після війни. Основні напрями перехідного правосуддя: відшкодування збитків жертвам конфлікту, справедливе покарання воєнних злочинців, правдиве відтворення фактів та подій під час війни, інституційні реформи задля мирного майбутнього.

На цьому знається докторка права, професорка з міжнародного кримінального права Копенгагенського університету (Данія) Ірина Марчук. Вона 13 років займається міжнародним кримінальним правом та питаннями перехідного правосуддя. У 2007-2008 роках Ірина Марчук працювала у складі прокурорських команд Міжнародного трибуналу ООН для колишньої Югославії та Спеціального суду для Сьєрра-Леоне.

«Коли я займалася проблемами міжнародного правосуддя, міжнародного кримінального права та працювала в міжнародних судах, я ніколи не могла подумати, що ця тема стане актуальною для України. На той час міжнародне кримінальне право та міжнародне гуманітарне право не становили ніякого інтересу для України. І лише після початку конфлікту, окупації Криму, перебігу трагічних подій на Сході, моя експертиза стала актуальною у контексті України. Тож у 2016 році я долучилася до роботи в Україні», – зазначила Ірина Марчук під час вебінару.

Разом з неурядовими організаціями та органами державної влади Ірина Марчук працювала над питаннями кваліфікації злочинів, скоєних на Сході України, а також в окупованому Криму.

На вебінарі спікерка розповіла про концепцію перехідного правосуддя та його складові, які є необхідними та загальновизнаними в світі. Також вона розповіла про іноземний досвід подолання наслідків збройних конфліктів, зокрема у колишній Югославії, Сьєрра-Леоне та Колумбії.

Презентації до вебінару «Як Україні перейти до сталого миру? Іноземний досвід перехідного правосуддя» доступні ТУТ.

Наступний вебінар “Чи потрібен Україні змішаний суд як механізм притягнення до кримінальної  відповідальності за воєнні та інші тяжкі злочини?” відбудеться уже 9 квітня о 12.00. Спікером стане адвокат, експерт Регіонального центру прав людини Роман Мартиновський. Детальніше повідомимо згодом – слідкуйте за нашими анонсами.

Після завершення карантину УГСПЛ планує подовжити обговорення аспектів правосуддя перехідного правосуддя з правниками в рамках регіональних зустрічей.

Довідково: Національна модель перехідного правосуддя задля захисту прав людини в умовах подолання наслідків збройного конфлікту в Україні наразі розробляється робочою групою з питань реінтеграції ТОТ Комісії з питань правової реформи при Президентові України. До роботи, зокрема залучена й група експертів УГСПЛ.

 

Цей захід став можливими завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах.

Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: